Drodzy pierwszoklasiści
Chór VLO zaprasza na wakacyjne warsztaty w Murzasichlu k. Zakopanego w dniach 23-27 sierpnia. Szczegółowe informacje i zapisy u Pani Ewy Kieres - dyrygent chóru V LO - ewakie@gmail.com
Aktualności
Chór V LO zaprasza pierwszoklasistów !
Terminy przyjmowania stron
Dyrekcja V Liceum Ogólnokształcącego
im. A. Witkowskiego Krakowie
uprzejmie informuje, że w okresie wakacji
sekretariat szkoły
będzie czynny dla stron
we wtorki i czwartki w godzinach 10.00 – 13.00Terminy przyjmowania stron:
- 17 lipca 2025 r. w godz. 10.00 – 13.00 (czwartek)
- 22 lipca 2025 r. w godz. 10.00 – 13.00 (wtorek)
- 24 lipca 2025 r. w godz. 10.00 – 13.00 (czwartek)
- 29 lipca 2025 r. w godz. 10.00 – 13.00 (wtorek)
- 31 lipca 2025 r. w godz. 10.00 – 13.00 (czwartek)
- 5 sierpnia 2025r. w godz. 10.00 – 13.00 (wtorek)
- 7 sierpnia 2025r. w godz. 10.00 – 13.00 (czwartek)
- 12 sierpnia 2025r. w godz. 10.00 – 13.00 (wtorek)
- 14 sierpnia 2025r. w godz. 10.00 – 13.00 (czwartek)
- 19 sierpnia 2025r. w godz. 10.00 – 13.00 (wtorek)
- 21 sierpnia 2025r. w godz. 10.00 – 13.00 (czwartek)
- 26 sierpnia 2025r. w godz. 10.00 – 13.00 (wtorek)
- 28 sierpnia 2025r. w godz. 10.00 – 13.00 (czwartek)
Rekrutacja do V LO
Komisja Rekrutacyjna informuje, że scan poprawionego zaświadczenia wyniku egzaminu ósmoklasisty należy przesłać na adres mail: rekrut@v-lo.krakow.pl.
Komisja Rekrutacyjna może weryfikować i dokonać zmian we wnioskach do 14 lipca.W przypadku. gdy świadectwo szkolne zostało wydrukowane na starym druku MEN, informujemy, że nie traci ono ważności podczas procesu rekrutacyjnego, natomiast oryginał nowej wersji MEiN należy dostarczyć przy potwierdzaniu woli 17 lub 18 lipca.
Dyżur telefoniczny 573 264 622 w dniach 10, 11 i 14 lipca w godzinach 9:00-10:00.
IV ETAP
Potwierdzanie woli podjęcia nauki
w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
przez kandydatów umieszczonych na listach zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów klas pierwszych
17 lipca 2025 r. w godzinach: 10:00 - 14:00
oraz
18 lipca 2025 r. w godzinach: 12:00 - 15:00we wskazanych salach V LO (informacje o przydzielonych salach podane zostaną w holu szkoły)
Wymagane dokumenty:
1. oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej,
2. oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu po szkole podstawowej,
3. dwa zdjęcia (na odwrocie podpisanych ołówkiem imieniem i nazwiskiem),
4. kserokopia skróconego aktu urodzenia ucznia,
5. karta zdrowia ucznia (do odbioru w gabinecie medycznym macierzystej szkoły) - w przypadku braku karty zdrowia można ją dostarczyć w pierwszym tygodniu września bezpośrednio do pielęgniarki szkolnej.
Zdjęcia do e-legitymacji dla uczniów klas pierwszych
Szkoła prosi przyjętych uczniów o przesłanie zdjęcia legitymacyjnego do e-legitymacji (w formacie JPG lub JPEG w rozmiarze do 5MB i wymiarach min. 500x600 px.)
Zdjęcie należy przesłać na adres sekretariatu: lo5@mjo.krakow.pl w terminie do 20 sierpnia.W temacie wiadomości proszę podać: e-legitymacja, imię i nazwisko ucznia oraz klasa.
Rejs żaglowcem młodzieży V LO po Fiordach Norweskich i Morzu Północnym - relacja
Niezapomnianą przygodę i moc wrażeń mieli okazję przeżyć Piątkowicze podczas zakończonego nie dawno rejsu żaglowcem STS Kapitan Borchardt po fiordach norweskich i Morzu Północnym. Grupa złożona z 29 uczniów różnych klas pod opieką profesorów: Anny Słowikowskiej-Bogackiej, Agnieszki Faryny i Pawła Koszałki – organizatora tego przedsięwzięcia, wyruszyła przed południem 14.06 z lotniska Kraków-Balice do Kopenhagi. Po południu tego samego dnia wszyscy znaleźli się już w norweskim Stavanger, gdzie w tutejszym porcie czekał na nich wspaniały żaglowiec pod polską banderą, który przez następny tydzień stał się ich domem.
Relacja z rejsu, Paweł Koszałka:
Po zaokrętowaniu i przywitaniu przez kapitana Tomasza Kulawika ps. „Misiek”, uczniowie i my ich nauczyciele zostaliśmy podzieleni na cztery grupy (wachty), z których każda była odpowiedzialna za inny obszar statku oraz kuchnię. Potem nastąpiło szkolenie z obsługi żagli i innych elementów wyposażenia, które poprowadzili oficerowie: Wojciech Lenard, Renata Potempa i Hubert Jezierski. Załogę stałą tworzyli ponadto: bosman Mieczysław Warchoł, mechanik Daniel i kucharz Aleksander Zachuta – członek społeczności rodziców naszej szkoły i pomysłodawca rejsu. Od tej pory wszyscy, chociaż nie znaliśmy się wcześniej, byliśmy już jedną załogą, odpowiedzialną za statek i siebie nawzajem. Tego dnia w porcie Stavanger, który sąsiaduje ze starą częścią miasta bogatą w restauracje i kluby odbywał się festyn, zatem wszędzie były tłumy. Przechodnie często zatrzymywali się, aby podziwiać nasz statek i pracującą na nim młodzież.
15 czerwca o godz. 8:00 zgromadziliśmy się wszyscy, aby podnieść banderę – rytuał ten będzie nam już towarzyszył do końca wyprawy. Po śniadaniu, miedzy godz. 9-10 wypłynęliśmy na północny zachód, zahaczyliśmy o Może Północne, a młoda załoga miała pierwszą lecz nie ostatnią okazję stawiać żagle w warunkach morskich. Po południu trzeba je było zwinąć, bo cumowaliśmy w porcie Skudeneshavn. W odległości kilku kilometrów od tej małej nadmorskiej miejscowości znajduje się pozostałość twierdzy z bunkrami i platformami pod ogromne działa artyleryjskie, która stanowiła element Wału Atlantyckiego budowanego przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Cześć naszej ekipy wybrała się na wycieczkę pieszą, aby zwiedzić to miejsce.
Kolejnego dnia popłynęliśmy przez fiordy w kierunku Bergen, gdzie dotarliśmy po ok. 24 godzinach podróży. Po drodze podziwialiśmy tzw. „Oko łososia” czy przepiękny wodospad Furebergsfossen. Trzeba również pamiętać, że o tej porze roku na tej szerokości geograficznej ciemno robi się dopiero po północy na zaledwie godzinę. Było więc dużo czasu na podziwianie otaczającej nas przyrody.
W Bergen, gdzie przez prawie cały rok pada, pogoda była dla nas czasami łaskawa. Zabytkowa, drewniana część miasta, mimo że pełna turystów urzekła nas swoim klimatem i spokojem, a także świetną muzykę w jednej z tawern. Można było podziwiać miasto i cała okolicę z punktu widokowego, na który prowadzi kolejka lub trasa piesza. Części z nas udało się trafić na wystawę obrazów słynnego malarza Edvarda Muncha.
Następnego dnia wczesnym popołudniem rozpoczęliśmy niemal 20-godzinne starcie z surowym Morzem Północnym, w głąb którego wpłynęliśmy miejscami na ok. 30 mil od brzegu. Najtrafniej tę część wyprawy opisał i zapowiedział kapitan naszego statku "Misiek" słowami: "Za godzinę morze oddzieli chłopców od mężczyzn." I chociaż stan morza nie przekroczył 5, było to nie lada doświadczenie, któremu załoga musiał sprostać.
W nagrodę za trud i wysiłek, który ponieśliśmy minionej doby czekała nas przepiękna sceneria fiordu Hjørundfjorden, w którym znajduje się malutka miejscowość Saebo, gdzie spędziliśmy kolejną noc. Jeden z mieszkańców, którzy wyszli z domów, aby oglądać ten niecodzienny widok dużego żaglowca morskiego pełnego młodzieży, który cumuje w ich wiosce, przywitał nas słowami „Welcome to paradise!”. To był rzeczywiście rajski widok: potężne góry, których stoki bezpośrednio opadają do morza, bujna zieleń, ogromne wodospady wypływające wprost z lodowców i domy kryte mchem. Kiedy opuszczaliśmy rano Saebo przyszło nas pożegnać kilku mieszkańców, w tym pewna młoda miłośniczka żeglarstwa i rówieśniczka naszej młodzieży, z którą część zapoznała się dzień wcześniej robiąc zakupy w pobliskim sklepie.
Ostatni etap do Alesund, to spokojna podróż pośród majestatycznych fiordów i jak na północ przystało z pogodą w kratę. Do ostatniego portu na naszej trasie zacumowaliśmy ok. godz. 14:30 dnia 20 czerwca. Mieliśmy jeszcze wiele godzin na zwiedzanie miasta, bo o 23 nadal świeciło słońce, lecz strój przeciwdeszczowy był tego dnia obowiązkiem. Następnego, ostatniego już dnia naszej podróży odbył się uroczysty apel, podczas którego kapitan podsumował i podziękował wszystkim za wspólny rejs, po czym każdy członek załogi otrzymał od niego oficjalne zaświadczenie. I tak, po przebyciu 377 mil morskich nastąpiło pożegnanie ze statkiem STS Kapitan Borchardt i jego załogą. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się w podróż na lotnisko w Alesund, skąd wylecieliśmy do Polski. Po południu wylądowaliśmy już w Gdańsku, a po niespełna sześciogodzinnej podróży pociągiem marki Pendolino znaleźliśmy się z powrotem w Krakowie. Tak zakończył się pierwszy w historii V LO w Krakowie szkolny rejs żaglowcem, ale z pewnością nie ostatni!
Dziękuję wszystkim za udział w tym wydarzeniu. Kapitanowi "Miśkowi” i całej załodze za szkolnie, dowodzenie i doprowadzenie nas szczęśliwie do celu. Agnieszce i Ani za wytrwałość i opiekę, Olkowi za świetną kuchnię, młodzieży za zaangażowanie i entuzjazm, a ich rodzicom za świetną współpracę! Szczególne podziękowania kieruję do rodziców z klasy 3E: Pani Moniki Szybki – za nieocenioną pomoc w sprawach finansowych, a szczególnie organizacji i zakupie biletów lotniczych razem z Panem Robertem Mrowcem.
organizator wyprawy: Paweł Koszałka - Ahoj!121Zdjęcia: Pweł Koszałka
Wakacje zacząć czas !
Drodzy Uczniowie,
z okazji rozpoczęcia wakacji chcemy Wam z całego serca podziękować za wspólnie spędzony czas, wysiłek włożony w naukę, zaangażowanie i wszystkie chwile, które razem tworzyły naszą szkolną społeczność.
Przed Wami zasłużony czas odpoczynku — niech te wakacje będą pełne słońca, radości, inspirujących podróży i spotkań z przyjaciółmi. Odetchnijcie, zregenerujcie siły i naładujcie akumulatory na nowe wyzwania, które czekają w kolejnym roku szkolnym.
Pamiętajcie jednak, by dbać o bezpieczeństwo — zarówno w życiu codziennym, jak i w sieci. Zachowujcie ostrożność w podróżach, korzystajcie z rozsądku podczas letnich przygód i uważajcie na to, co publikujecie i udostępniacie w internecie. Świadome i odpowiedzialne korzystanie z technologii to również część Waszej wolności i rozwoju.
Życzymy Wam pięknych, spokojnych i bezpiecznych wakacji!
Do zobaczenia we wrześniu!
130 lecie zasiedlenia gmachu V LO przy Studenckiej 12
27 czerwca 2025 roku w auli V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala inaugurująca obchody 130-lecia Zasiedlenia Gmachu Zakładu. Wydarzenie zgromadziło licznych gości – przedstawicieli władz miasta, członków Komitetów Honorowych Jubileuszów, grono pedagogiczne, absolwentów, uczniów oraz przyjaciół Szkoły. Uroczystość odbyła się w wigilię wizyty Arcyksięcia Salwatora, członka domu panującego CK Monarchii, który odwiedził budowę naszej Szkoły dokładnie 130 lat temu, 28 czerwca 1896 roku.
W imieniu organizatorów gości powitali Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V LO Piotr Czekaj oraz Przewodniczący Komitetów Organizacyjnych Marek Kordylewski.
Uroczystość swoją obecnością uświetniła Wiceprezydent Krakowa, Pani Maria Klaman, która skierowała niezwykle ciepłe słowa do szkolnej społeczności. Pani Prezydent Maria Klaman zwiedziła poddasze budynku VLO, które jest obecnie modernizowane celem przystosowania do współczesnych wyzwań stojących przed Szkołą, „wchodząc w tym samym w buty” samego arcyksięcia Salwatora. W programie gali znalazły się także wystąpienia Dyrektora Szkoły Stanisława Pietrasa, prof. Marty Urbańskiej z Politechniki Krakowskiej oraz Bohdana „Bisia” Lisowskiego – przewodniczącego Komitetu Honorowego Jubileuszu. W imieniu uczniów głos zabrała Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Zuzanna Cieszkowska.Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert zatytułowany „Przesławna Polska Korona” w wykonaniu Chóru V LO pod dyrekcją Ewy Pasek.
Więcej informacji i zdjęć na stronie: SAiP
24Zdjęcia: Agata Brezdeń
Obchody objęte zostały Honorowym Patronatem
Prezydenta Miasta Krakowa, dra Aleksandra Miszalskiego.Patronat medialny:
Dzień sportu w V LO
We wtorek 24 czerwca w naszyej szkole odbył się Dzień Sportu. Pogoda dopisała – świeciło słońce, a temperatura sprzyjała aktywności na świeżym powietrzu. Uczniowie brali udział w różnych konkurencjach sportowych, takich jak biegi, mecze piłki nożnej i siatkówki. Wszyscy bawili się świetnie, a atmosfera była bardzo miła i pełna pozytywnej energii. To był dzień pełen ruchu, uśmiechu i dobrej zabawy!
Poniżej przedstawiamy wyniki rywalizacji:
100 m KOBIET
1 miejsce - Bibianna Selak 2B
2 miejsce - Helena Górniakowska 2B
3 miejsce - Hanna Pietrzkiewicz 3F100m MĘŻCZYZN
1 miejsce - Antoni Malinowski 2D
2 miejsce - Julian Bubak 3B
3 miejsce - Oliwier Kotyl 3B300m KOBIET
1 miejsce - Zuzanna Cieszkowska 2D
2 miejsce - Julia Sheremeta 2C
3 miejsce - Hanna Pietrzkiewicz 3F600m MĘŻCZYZN
1 miejsce -Mikołaj Janisz 3B
2 miejsce -Borys Brzegowy 1B
3 miejsce -Paweł Bolechowski 3ESZTAFETA SZWEDZKA
1 miejsce - 2B Bibianna Selak, Karolina Kracik, Jakub Jaworski, Maks Wicher
2 miejsce - 3A Martyna Samek, Zofia Frankowska-Cichoń, Dominik Dryja, Jan Capik
3 miejsce - 3D Zlata Diejewa, Martyna Samek, Mateusz Łuczyński, Jakub MalawskiSIATKÓWKA
1 miejsce - Reprezentacja klas 3
2 miejsce - Reprezentacja klas 2
3 miejsce - Reprezentacja klas 1KOSZYKÓWKA
1 miejsce - BONAR’S BIG BOYS: Adam Bonar, Antoni Maciejewski, Jan Kutek, Nataniel Padlewski, Maciej Popłoński, Antoni Ostrowski, Bruno Dej, Jan Przepolski
2 miejsce - SKIBIDIBI GORYLKI: Piotr Porębski, Kacper Chrobot, Maciej Anioł, Jakub Sykulski, Jan Góźdź
PIŁKA NOŻNA
1 miejsce - 3B
2 miejsce - 3D
3 miejsce - 1BGratulacje!
9Autor zdjęć: prof. Krzysztof Stolarski
Hackathon „Media 4.0: Nowa Era Komunikacji” w V LO – sztuczna inteligencja w rękach młodzieży
W dniu 2 czerwca 2025 roku w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie odbył się międzyszkolny hackathon „Media 4.0: Nowa Era Komunikacji”, zrealizowany we współpracy z redakcjami Onet.pl, Forbes Poland oraz Business Insider Polska.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z kilku krakowskich liceów, którzy – podzieleni na zespoły – przez osiem godzin projektowali nowoczesne rozwiązania na styku mediów, komunikacji i sztucznej inteligencji. Tematyka hackathonu obejmowała m.in. personalizację treści medialnych, tworzenie modeli AI wspierających pracę redakcji, odpowiedzialność w komunikacji cyfrowej oraz rozwój immersyjnych formatów w przestrzeni online.
Młodzież pracowała pod opieką mentorów i ekspertów z Ringier Axel Springer Polska, a finałowym punktem wydarzenia była sesja pitchingowa, podczas której zespoły prezentowały swoje pomysły przed profesjonalnym jury złożonym z przedstawicieli branży medialnej i technologicznej.
Najlepsze projekty zostały nagrodzone – m.in. publikacją na łamach Onet.pl oraz nagrodami finansowymi. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i uznaniem medialnym, a jego relacja ukazała się na ogólnopolskim portalu informacyjnym.
Zachęcamy do przeczytania pełnej relacji z wydarzenia na stronie Onet.pl:
Hackathon młodych talentów. Sztuczna inteligencja w rękach krakowskich licealistów
4Zdjęcia: Angelika Bachleda-Curuś
Kolejny sukces Zuzanny Sitek
Z dumą informujemy, że Zuzanna Sitek, uczennica klasy 1B V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, odniosła kolejny znaczący sukces artystyczny.
W dniach 10–12 czerwca 2025 roku Zuzanna wzięła udział w II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym organizowanym przez Zespół Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Celem konkursu była promocja utalentowanych uczniów, prezentacja ich osiągnięć artystycznych oraz popularyzacja muzyki skrzypcowej.
Przesłuchania konkursowe odbywały się w czterech kategoriach wiekowych i były oceniane przez wybitne Jury w składzie:
• dr hab. Robert Kabara – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
• prof. Wiesław Kwaśny – Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
• dr Mariusz Patyra – Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Zuzanna zaprezentowała się wspaniale, wykonując dwa wymagające utwory:
- Felix Mendelssohn – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, cz. III
- Henryk Wieniawski – Fantaisie brillante sur des motifs de l’opéra „Faust” de Gounodop. 20.
Jej interpretacja spotkała się z uznaniem Jury, czego efektem było zdobycie pierwszego miejsca w swojej kategorii wiekowej. Laureaci Konkursu wystąpili podczas uroczystego Koncertu Laureatów 12 czerwca 2025 roku.
Zuzia serdeczne gratulacje!
Ścieżka wybitnych absolwentów: Tomasz Ślusarczyk i jego naukowa podróż
Z klasy G na szczyt świata – opowieść o determinacji i pasji:
”Pierwszy raz w historii Zakładu wyważone zostały z hukiem drzwi do Massachusetts Institute of Technology. Dokonał tego z wdziękiem motylka modraszka niejaki Tomasz Ś. z oddziału G.” - powiedział w dniu zakończenia liceum profesor Stanisław Pietras, kierownik V Zakładu. Niejaki Tomasz Ś. to ja – Tomasz Ślusarczyk – uczeń V Zakładu w latach 2017-2020, klasy G matematyczno-fizycznej uniwersyteckiej, prowadzonej przez profesora Krzysztofa Stolarskiego”.
Tomasz jest dziesięciokrotnym medalistą międzynarodowych olimpiad z matematyki, fizyki i chemii, stypendystą Prezesa Rady Ministrów, sześciokrotnym stypendystą Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne oraz stypendystą Rafał Brzoska Foundation.
30 maja 2025 roku Tomasz otrzymał dyplom ukończenia studiów na Massachusetts Institute of Technology. Studiował dwa kierunki główne (majors): matematyka i fizyka, oraz dwa kierunki poboczne (minors): chemia i biologia. Spośród 1170 studentów z jego rocznika zaledwie sześcioro (w tym on) ukończyło 4 kierunki (maksymalną liczbę dopuszczaną przez MIT). W trakcie czteroletnich studiów zaliczył 64 przedmioty, w tym 21 na poziomie doktorskim, uzyskując ze wszystkich z nich najwyższą ocenę (A). Średnio studenci MIT zaliczają ok. 35 przedmiotów. Jest jednym z niewielu studentów z maksymalną średnią 5.0 (przeciętna średnia na MIT to ok. 4.2).
Ze względu na swoje wszechstronne osiągnięcia Tomasz został zaproszony do dwóch honorowych towarzystw studenckich: Phi Beta Kappa oraz Sigma Pi Sigma.
Założone w 1776 roku Phi Beta Kappa jest najstarszym i najbardziej prestiżowym stowarzyszeniem honorowym w USA, które przyjmuje mniej niż 10% najwybitniejszych studentów o szczególnych osiągnięciach łączących nauki ścisłe i humanistyczne. Tomasz jest jednym spośród 149 studentów MIT wybranych do tego wyróżnienia w tym roku.
Sigma Pi Sigma jest z kolei jedynym stowarzyszeniem honorowym dla fizyków.
W czasie studiów na MIT brał udział w trzech projektach badawczych dotyczących: elektrochemii, badań operacyjnych i teorii grafów losowych. Uczestniczył także w dwóch najbardziej prestiżowych programach badawczych z matematyki dyskretnej: na University of Minnesota Duluth (2023) i City University of New York (2024). Wyniki swoich projektów prezentował na konferencjach: INFORMS (Phoenix, 2023), Joint Mathematics Meeting (San Francisco, 2024) oraz Mid-Atlantic Algebra, Geometry, and Combinatorics Workshop (Nowy Jork, 2025).
W 2024 roku opublikował artykuł badawczy z teorii grafów w recenzowanym czasopiśmie naukowym Annals of Combinatorics (link.springer.com), a w maju 2025 roku ukazały się kolejne dwie prace naukowe, w których jest współautorem: Generalized Turán problem for directed cycles (matematyka, arxiv.org/abs/2505) oraz Harnessing interfacial hydrogen bonds to modulate hydrogen evolution and oxidation reaction kinetics (chemia, chemrxiv.org/engage/chemrxiv).
W 2023 roku Tomasz po raz trzeci znalazł się w ścisłej czołówce najtrudniejszego konkursu matematycznego dla studentów na świecie Putnam, zajmując 12 miejsce na ponad 3000 uczestników.
Od drugiego roku studiów był asystentem dydaktycznym przy seminarium Mathematical Problem Solving na MIT.
Od września 2025 roku rozpoczyna studia doktoranckie z ekonomii na uniwersytecie Northwestern. Jest to (obok MIT i Stanfordu) jedna z trzech najlepszych uczelni w zakresie ekonomii teoretycznej i matematycznej. Na doktorat z ekonomii Northwestern przyjmuje tylko 25 studentów spośród ponad 700 aplikantów z całego świata. W trakcie swojego doktoratu planuje współpracę m. in. z profesorem Piotrem Dworczakiem – jednym z najwybitniejszych polskich ekonomistów teoretycznych i członkiem grupy GRAPE skupiającej polskich ekonomistów pracujących na najlepszych uczelniach Polski i USA.
Historia Tomasza Ślusarczyka to opowieść o konsekwencji, pasji i przekraczaniu granic – zarówno geograficznych, jak i intelektualnych. Od skromnego początku w murach V Zakładu po elitarne sale wykładowe Massachusetts Institute of Technology, jego droga pokazuje, że talent, jeśli wsparty ciężką pracą i odwagą w podejmowaniu wyzwań, może prowadzić na sam szczyt.
Dziś Tomek wyrusza w kolejny etap – ku doktoratowi z ekonomii na jednej z trzech najlepszych uczelni świata w tej dziedzinie. Choć jego osiągnięcia można mierzyć medalami, publikacjami i prestiżowymi wyróżnieniami, to najważniejsze pozostaje niewidoczne na dyplomie – odwaga marzyć i siła, by te marzenia spełniać.
Pozostaje mieć nadzieję, że drzwi, które z takim hukiem otworzył, pozostaną otwarte także dla tych, którzy pójdą jego śladem.
Tomek wielkie GRATULACJE ! Jesteśmy dumni z Twoich osiągnięć i czekamy na coroczne odwiedziny w V Zakładzie 😊
Część opisów osiągnięć pochodzi z : „150 Lat V Zakładu. Księga pamiątkowa.” Praca zbiorowa, Kraków 2022r., str. 615-619 w: „Dlaczego zostałem olimpijczykiem i co mi to dało.”, w: str. 615
Ogólnopolski konkurs fizyczny "Lwiątko 2025"
z radością donosimy, że uczniowie V LO odnieśli sukcesy w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego "Lwiątko".
Spośród 47 uczestników troje zostało laureatami:
Bartosz Dziadek (1g) - 1. miejsce w kategorii klas 1 liceum i technikum
Witold Duś (1g) - 5. miejsce w kategorii klas 1 liceum i technikum
Igor Andrzej Kamiński (2g) - 9. miejsce w kategorii klas 2 liceum i technikum.
Lista laureatów jest opublikowana na stronie https://lwiatko.org/laureaci/lwiatko-2025
Ponadto 17 uczniów/uczennic zdobyło wyróżnienie "taon".
Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom fizyki za zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w trudnym konkursie - Witold Zawadzki, Mariusz Mrózek, Tomasz Zając.
Szczególne podziękowania należą się prof. M. Jachowicz oraz prof. J. Skoczylasowi za pomoc przy przeprowadzeniu konkursu.
Sukcesy uczniów V LO na Mistrzostwach Polski Szkół Średnich w Programowaniu Zespołowym 2025
W dniach 8-9 czerwca w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego rozegrały się finały Mistrzostw Polski Szkół Średnich w Programowaniu Zespołowym, do których awansowały aż trzy drużyny z naszej szkoły. Piątkowicze nie zawiedli i dwie nasze drużyny stanęły na podium zawodów.
I miejsce w kategorii junior zajęła drużyna w składzie:
- Piotr Dybich (1E)
- Jan Kosiorowski (2E)
- Piotr Grądziel (2E)
III miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła drużyna w składzie:
- Franciszek Szymula (3E)
- Maciej Anioł (4E)
- Kamil Szmurło (3E)
Trzecią naszą drużynę stanowili:
- Leon Ujma (3E)
- Stanisław Sowa (3E)
- Cyprian Lasa (3E)
Opiekunem wszystkich drużyn był prof. Paweł Koszałka.
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
XIV edycja konkursu "Historia i kultura Żydów polskich"
W dniach 7-8 czerwca reprezentacja naszej szkoły brała udział w XIV edycji konkursu "Historia i kultura Żydów polskich" organizowanego przez Fundację Shalom w Warszawie. Uczestnicy w pierwszym etapie pisali prace monograficzne, a następnie byli egzaminowani podczas finału ustnego. Konkursowi towarzyszyło zwiedzanie atrakcji Warszawy (Muzeum Polin, Centrum Nauki Kopernik, Villa la Fleur) i udział w spektaklu Teatru Żydowskiego. Wyniki zmagań były następujące:
Igor Cała z klasy 3 A uzyskał tytuł laureata trzeciego miejsca (opiekun prof. Stanisław Garlicki)
Maja Kapusta z klasy 2 B uzyskała tytuł laureatki wyróżnienia (opiekun prof. Dawid Drabczyk).
Nagrodami w konkursie są indeksy na kierunki humanistyczne, tablety, książki oraz wycieczki zagraniczne (w tym roku do Madrytu).
Budki lęgowe dla ptaków w V LO
Sara Kwiatek i Małgorzata Zdunek, uczennice z klasy 2F, w ramach projektu społecznie użytecznego na przedmiot Biznes i zarządzanie, przygotowały budki lęgowe dla ptaków.
V LO wzbogaciło się niedawno o nowych, choć jeszcze wyczekiwanych mieszkańców.
Na terenie naszej szkoły zawisły budki lęgowe dla ptaków.
Choć obecnie pozostają puste, z nadzieją wypatrujemy pierwszych skrzydlatych lokatorów.
Mamy nadzieję, że budki w niedalekiej przyszłości, staną się schronieniem dla sikorek i szpaków.Inicjatywa ta, ma na celu nie tylko wsparcie i ochronę życia lokalnych ptaków, ale również kształtowanie wśród uczniów postawy wrażliwości na otaczające nas środowisko.
W ramach projektu uczennice napisały krótki wiersz:
"Wśród szkolnych murów, w sercu Krakowa,
Gdzie dzień się zaczyna od pierwszego słowa,
Szpak zasiadł w budce, sikorka też blisko,
W „Piątce” znalazły spokojne siedlisko.
W nowych budkach, ciepłych i przytulnych,
Chroniących w dniach chłodnych i nie suchych,
Zakładają gniazda, niosą swój śpiew,
Między dzwonkami a szumem drzew.
Choć w „Piątce” tempo bywa zawrotne,
Miejsce dla ptaków znalazło się cudowne.
Ich śpiew przypomina, że w codziennym biegu
Warto zatrzymać się choćby na brzegu."
Dziękujemy bardzo dziewczynom za szczytną inicjatywę i prosimy o dalsze działania na rzecz ochrony środowiska miejskiego.
Olimpiada AI — ogólnopolskie zawody dla uczniów szkół średnich
Miło nam poinformować, że Juliusz Marszałek uczeń klasy 3G zdobył tytuł finalisty na II Olimpiadzie Sztucznej Inteligencji.
Więcej o olimpiadzie: https://oai.cs.uni.wroc.pl/Zdjęcia znajdują się również na profilu olimpiady na Facebooku: https://www.facebook.com/olimpiadaai/?_rdr
Wielkie gratulacje dla Juliusza !
Inspirująca szkoła - Mistrz Programowania 2025
Z radością informujemy, że otrzymaliśmy dyplom Inspirującej Szkoły w ramach konkursu Mistrz Programowania 2025!
Więcej informacji na stronie: https://mistrz-programowania.oki.org.pl
XXV Olimpiada Teologii Katolickiej Sandomierz 2025
Z radością informujemy, że nasi uczniowie Karol Krasny i Aleksander Wiecha zdobyli wyróżnienie w diecezjalnym etapie XXV Olimpiady Teologii Katolickiej Sandomierz 2025. W dniu 6 czerwca w Domu Arcybiskupów Krakowskich odbyła się uroczystość wręczenia nagród.
Głosuj na reprezentantów Piątki do Krzemowej Doliny w USA!
Głosuj na reprezentantów Piątki do Krzemowej Doliny w USA!
Profesor Paweł Koszałka oraz pięciu uczniów naszej szkoły: Błażej Dratwa, Dominik Dryja, Jan Jurkowski, Zofia Kusz i Franciszek Zachuta biorą udział w walce o stypendium Queen Hedvig Scholarship, którym jest wyjazd do Krzemowej Doliny w USA uczniów i nauczycieli z czołowych szkół średnich z Polski, Litwy i Łotwy.
Ostatnim etapem jest głosowanie internetowe, które już trwa i skończy się 12 czerwca 2025 r. o godz.23:59.
Pomóż im osiągnąć ten cel i oddaj swój głos!
Głosy na Opiekunów: https://strawpoll.com/xVg717lxGyr
Głosy na Kandydatów: https://strawpoll.com/e6Z2AmWGEgNTwój głos naprawdę ma moc!
Spotkanie z okazji sześćdziesięciolecia matury – niezapomniany powrót do przeszłości
W dniu 27 maja odbyło się niezwykle wzruszające spotkanie Absolwentów z rocznika maturalnego 1965, zorganizowane z okazji 60-lecia zdania matury. Uroczystość zgromadziła absolwentów naszej szkoły, którzy po latach znów zasiedli wspólnie w szkolnej sali nr 29
Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego powitania przez Stanisłąwa Pietrasa, dyrektora V LO oraz Marka Kordylewskiego - przedstawiciela SAiP. Nie zabrakło wspomnień o dawnych nauczycielach, zabawnych historii z lekcji, wycieczek i szkolnych przyjaźni, które – mimo upływu lat – wciąż pozostają żywe w pamięci.
W programie znalazły się również wspólne zdjęcia pamiątkowe.
Atmosfera spotkania była pełna ciepła i wzruszeń..60 lat od matury to nie tylko okazja do świętowania, ale także dowód na to, jak silne i trwałe mogą być więzi zbudowane w młodości.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, zaangażowanie i wspólną podróż w czasie!
Poniżej przedstawiamy zdjęcia ze spotkania:
6Autor zdjęć: Jarosław Bielewicz - przedstawiciel SAiP
Archiwum Aktualności
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Wszystkie