Serdecznie zapraszamy na rekolekcje - HISTORIE Z NADZIEJĄ
kiedy: 12-14.03.2025 r.
o której: godz. 14.00
gdzie: Kolegiata św. Anny
Katecheci
Serdecznie zapraszamy na rekolekcje - HISTORIE Z NADZIEJĄ
kiedy: 12-14.03.2025 r.
o której: godz. 14.00
gdzie: Kolegiata św. Anny
Katecheci
1 marca 2025 r. w Warszawie odbył się Puchar Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym.
Paweł Włoch wycisnął 150 kg przy masie ciała 79.16 kg i zajął 1 miejsce w kategorii do lat 20 do 93 kg.
2 marca 2025 r, również w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski w Wyciskaniu Leżąc Sprzętowym. I tutaj Paweł wycisnął bez sprzętu 152.5 kg przy masie ciała 79.70 kg i zajął 1 miejsce w kategorii do lat 20 do 83 kg oraz 3 miejsce w klasyfikacji open (wszystkie wagi ciała) do lat 20.
Paweł serdeczne gratulacje !
zdjęcia pochodzą z albumu rodzinnego
Autorka plakatu: p. Katarzyna Płaszczyńska-Herman
Zdjęcia: Agata Brezdeń
Prezentacje wydziałów i jednostek, wykłady otwarte, spotkania z organizacjami studenckimi i jednostkami UJ.
21 marca 2025 roku odbędzie się stacjonarny Dzień Otwarty Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Godziny: od 9:00 do 15:00.
Miejsce: Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33, 31-123 Kraków).
Szczegóły: TUTAJ
Z ogromną dumą informujemy, że nasi nauczyciele zostali wyróżnieni prestiżowym wpisem na Listę 100 – inicjatywę Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce!
Prof. Paweł Koszałka już po raz drugi znalazł się w tym zaszczytnym gronie i miał okazję wygłosić przemówienie podczas uroczystości wręczenia wyróżnień przez Ministra Cyfryzacji – Wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego oraz Wiceminister Edukacji Narodowej Katarzynę Lubnauer. Prof. Beata Chodacka znajduje się na Honorowej Liście 100, co oznacza, że została wyróżniona już co najmniej czterokrotnie za swoje wyjątkowe zasługi w rozwijaniu kompetencji cyfrowych w Polsce!
Lista 100 to inicjatywa, która od 2017 roku docenia osoby aktywnie działające na rzecz edukacji cyfrowej i podnoszenia świadomości technologicznej w naszym kraju.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za Waszą pasję oraz wkład w rozwój kompetencji cyfrowych!
Nagranie z przemówienia prof. Pawła Koszałki
Już drugi rok z rzędu w srodę 19 lutego na zaproszenie profesora Jerzego Sadowskiego, który jest kardiochirurgiem; specjalistą transplantologii klinicznej; Doctorem Honoris Causa - uczniowie klas 3 o profilu biologiczno-chemicznym mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach w InterCard. Tematem było poznanie układu krwionośnego oraz nowoczesnych technologii wspierających edukację medyczną.
Warsztaty obejmowały zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Podczas wykładu, z wykorzystaniem aplikacji do wizualizacji anatomii człowieka, uczniowie mogli zgłębić wiedzę na temat budowy i funkcjonowania serca. W części praktycznej uczestnicy poznali możliwości druku 3D, obejrzeli modele serca i jego poszczególnych części, a także mieli okazję pracować w środowisku wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz rozszerzonej rzeczywistości (AR). Dzięki nowoczesnym technologiom uczniowie mogli w interaktywny sposób analizować strukturę serca oraz przeprowadzać praktyczne ćwiczenia w symulowanym środowisku.
Warsztaty zostały zorganizowane przez Fundację „Serce dla Wiedzy” im. profesora Jerzego Sadowskiego. Było to niezwykle wartościowe i inspirujące doświadczenie, które pozwoliło uczniom w nowoczesny sposób zgłębić tajniki anatomii serca i układu krwionośnego.
Jesteśmy grupą nastolatków z klas 3, którzy w roku szkolnym 2024/2025 realizują projekt społeczny w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. 𝘾𝙮𝙗𝙚𝙧 𝙎𝙄𝙂𝙃𝙏 - jak nazwa wskazuje - jest to projekt skoncentrowany na cyberbezpieczeństwie.
● Skąd taki pomysł?
Wynika on z naszych obserwacji społecznych, a zwłaszcza codziennych problemów, które często wiążą się ze strefą online. Naszym celem jest uświadamianie ludzi o niebezpieczeństwach, propagowanie dobrych zachowań w internecie oraz szerzenie wiedzy informatycznej. Nasza inicjatywa poświęcona jest każdej grupie społecznej - od uczniów podstawówek aż po seniorów. Wynika to z powszechności problemów, z którymi walczymy i tego, jak bardzo one wpływają na właściwie każdego współczesnego człowieka.
● Co robimy?
Przede wszystkim uświadamiamy. W mediach społecznościowych szerzymy wiarygodną wiedzę w zakresie cyberbezpieczeństwa, prowadzimy sondy, czy prezentujemy efekty naszych działań w strefie offline. A są to chociażby warsztaty debatanckie w szkołach podstawowych, gdzie zachęcamy uczniów do dyskusji na tematy bardzo im bliskie, a przy okazji niwelujemy stereotypy i przekazujemy rzetelną wiedzę.
Jakiś czas temu mieliście okazję lepiej nas poznać podczas kiermaszu ciast w naszym liceum. Serdecznie dziękujemy za ogrom słów wsparcia i zainteresowanie. Zebrane środki będą wykorzystane w jak najefektywniejszy sposób - ale o tym już niedługo...
● Gdzie można nas znaleźć?
Przede wszystkim w naszych klasach, czyli 3A, 3H i 3F. Jesteśmy bardzo otwarci na kontakt z Wami i do tego zachęcamy. Jako projekt o przestrzeni internetowej również jesteśmy i tam:
• instagram - "cyber_sight_zzt" www.instagram.com/cyber
• facebook - "Cyber Sight" www.facebook.com/
• tiktok - "cyber_sight_zzt" www.tiktok.com
Serdecznie zapraszamy do obserwowania naszych działań, bo dzieje się wiele dobra, a jeszcze więcej jest w planach...
Amelia, Emilia, Michalina, Agata, Małgorzata, Leonard i Igor
W ostatnim czasie dzięki uprzejmości naszego absolwenta, Pana Michała Łanuszki, członkowie projektu społecznego Głos Ciszy otrzymali możliwość nakręcenia 10 podcastów w Studio Plac w Warszawie.
Dzięki pomocy pana Michała Łanuszki, dyrekcji szkoły oraz prof. Pawła Koszałki zorganizowano całe przedsięwzięcie.
Projekt Głos Ciszy to akcja organizowana przez 6 osób uczniowskich klasy maturalnej. Zadebiutował w październiku 2023 roku i kontynuuje swoją działalność do dziś. Projekt został doceniony przez jury olimpiady Zwolnieni z Teorii i otrzymał najwyższe nagrody we wszystkich kategoriach konkursu.
Pierwszy z podcastów z serii specjalnej został właśnie opublikowany w projektowych mediach (YouTube, Spotify - linki poniżej).
Następne odcinki będą zawierały wiele ciekawych rozmów i wywiadów.
Zapraszamy do wysłuchania podcastów i wsparcia inicjatywy naszych uczniów!
Jeszcze raz dziękujemy bardzo Panu Michałowi Łanuszce za sfinansowanie i umożliwienie nagrań podcastów w Warszawskim Studiu.
LINKI:
1. YouTube: Co kieruje Głosem Ciszy? Wywiad Krzysztofa Bienkiewicza z członkami projektu społecznego Głos Ciszy
2. Spotify: Co kieruje Głosem Ciszy? Wywiad Krzysztofa Bienkiewicza z członkami projektu społecznego Głos Ciszy
Zdjęcia wykonane przez autorów projektu
W dniach 8-9.02.2025 r. odbyły się zawody II stopnia 51. Olimpiady Geograficznej.
Piątkę reprezentowała grupa 10 uczniów – Natalia Gach, Jakub Dadak, Stanisław Frączak, Paweł Godawiec-Obuchowicz, Jakub Klimek, Oliwier Kotyl, Igor Kuśmierek, Olaf Nosal, Patryk Ragan, Marek Wałęga.
Po części pisemnej do ścisłego finału etapu okręgowego zakwalifikowano, aż 6 naszych uczniów, którzy zmierzyli się w dwuetapowej części ustnej z quizem i odpowiedzią ustną na wylosowane pytanie.
Paweł Godawiec-Obuchowicz z 2B wygrał zawody w naszym okręgu a na drugim miejscu uplasował się Jakub Klimek również z klasy 2B.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy bardzo dobrych wyników.
Gratulujemy naszym uczniom zdobycia tytułu laureata Konkurs 😊
Konkurs zainicjowany przez PTG, został przeprowadzony we współpracy z Komitetem Głównym Olimpiady Geograficznej i objął wszystkie okręgi Olimpiady. Jego organizacja wiązała się z końcem Międzynarodowej Dekady Gleb (2015–2024), podkreślając znaczenie gleby jako kluczowego elementu środowiska.
W ramach I etapu Olimpiady Geograficznej uczestnicy mogli wybrać temat „D” i napisać pracę konkursową pt.: „Ścieżki edukacyjne jako sposób upowszechniania wiedzy o glebach – niewidocznym elemencie środowiska”. Spośród wszystkich prac zakwalifikowanych do II etapu Olimpiady Geograficznej, jury konkursowe wyłoniło najciekawsze opracowania, które zostały nagrodzone przez Komisję edukacji gleboznawczej i świadomości społecznej Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego.
Prace oceniali eksperci z zakresu gleboznawstwa i geografii gleb (Przemysław Charzyński UMK, Marcin Świtoniak UMK, Marcin Sykuła UMK, Aleksandra Loba UMK, Magdalena Urbańska UMK, Karolina Lewińska UAM, Piotr Pacanowski CEG-MG URK).
🏆 Laureaci konkursu:
1. miejsce – Stanisław Frączek (V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie), klasa 3B
2. miejsce – Eryk Bednarczuk (XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie)
3. miejsce – Paweł Godawiec-Obuchowicz (V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie), klasa 2B
Na naszym szkolnym kanale YouTube można już obejrzeć nagranie z tegorocznego koncertu gwiazdkowego, który odbył się 17 grudnia 2024 roku w Auli V LO.
Zapraszamy do słuchania i oglądania występów artystycznych w wykonaniu uczniów i nauczycieli piątki!
1. Cały koncert:
https://youtu.be/IOB-n03w3jQ
1. Fragment koncertu - utwór We Are The World:
https://youtu.be/DEs9InStxzg
1 lutego 2025 w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbył się okręgowy etap 66. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
W tym roku tematem przewodnim są Współczesne systemy polityczne.
W zawodach wzięło udział około 100 uczestników z Małopolski.
Do etapu finałowego zakwalifikowano 13 uczestników z tego 7 z VLO.
W finale będą nas reprezentować:
1. Marcin Ryż (3d)
2. Mateusz Kaleta (4b)
3. Aleksandra Such(4b)
4. Krzysztof Trepczyński (4b)
5. Igor Kuśmierek (3b)
6. Filip Jakusz-Gostomski(2d)
7. Mateusz Gmer (2b)
Pierwszą osobą z okręgu na liście rezerwowej jest Franciszek Gątkiewicz (2a).
Gratulujemy !
W niedzielę 19 stycznia, Lena Furman, uczennice klasy 2F wraz ze swoją drużyną AZS AKF Kraków wywalczyła Złoty Medal Mistrzostw Polski w kategorii Junior ( do lat 20 ).
Lena walcząc w wyższej dla siebie kategorii wiekowej, jako najmłodsza zawodniczka w drużynie zdobyła tym samym swój pierwszy złoty medal w tej kategorii wiekowej i została Mistrzynią Polski w szpadzie.
W zawodach brało udział ponad 100 zawodniczek z blisko 30 drużyn.
Wielkie gratulacje Lena !
Poniżej link do wyników: TUTAJ!
oraz Link do relacji Polskiego Związku Szermierczego: KLIKNIJ TU!
Oglądaj Galę Rankingu Liceów i Techników - Perspektywy 2025
W samo południe, 15 stycznia, poznaliśmy najlepsze szkoły w XXVII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025!
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło dyrektorów, nauczycieli i uczniów czołowych polskich szkół średnich, a także partnerów akademickich Rankingu.
Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu osobiście, mogą oglądać transmisję na na kanale YouTube Perspektyw
Wyniki Rankingu już są dostępne na stronie perspektywy.pl
Drodzy Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice - wielkie gratulacje !
Nasza szkoła na II miejscu w Polsce
i na I miejscu w Małopolsce !
10 stycznia br. w auli Wydziału Informatyki AGH odbyła się uroczysta gala konkursu polonistyczno-informatycznego „Zagraj(w) Tuwima” zorganizowanego przez oraz Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Uczniowie kilku klas II i III w ramach projektu przygotowali zespołowo prace na konkurs.
Miło nam poinformować, że praca uczniów z klasy 3F: Zuzanny Sadowskiej, Marcelego Zająca i Antoniego Garbacza otrzymała I miejsce w kategorii gier planszowych. Zagrać w grę można TUTAJ
I miejsce w kategorii gier typu escape game otrzymała praca uczniów z klasy 2F Zofia Skoczeń, Maria Kubicka, Maria Czuba. W grę można zagrać TUTAJ
Wyróżnienia w konkursie otrzymały prace: Mielny Bołd i Dominiki Padoł z klasy 3F (gra do obejrzenia TUTAJ) oraz Igora Cała, Matyldy Wilkowskiej, Hanny Zaręby z klasy 3A (gra do obejrzenia TUTAJ) i Kamili Kramarczuk, Ninie Trojańskiej z klasy 3C (gra do zagrania TUTAJ)
Uczniowie pracowali pod opieką prof.. Agaty Brezdeń, Beaty Chodackiej i Marioli Jachowicz.
Zapraszamy też do obejrzenia pozostałych prac uczniów na szkolnym Wakelecie:
Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy na spotkanie informacyjne oraz do składania wniosków o stypendium "Queen Hedvig Scholarship", w ramach projektu Queen Hedvig Scholarship 2025 — Dolina Krzemowa, którego V LO jest uczestnikiem. Spotkanie odbędzie się 7 stycznia o godz. 11:00 w Auli V LO, które poprowadzą laureaci stypendium: Max Makówka (3E) i Kordian Pisarek (4E) i przedstawią relację z ich wrześniowego wyjazdu do Krzemowej Doliny.
Queen Hedvig Scholarship jest unikatowym, międzynarodowym programem stypendialnym skierowanym do wyróżniających się zarówno edukacyjnie, jak i społecznie, uczniów wybranych szkół ponadpodstawowych z obszaru Rzeczpospolitej Polskiej oraz polskich szkół ponadpodstawowych z Litwy i Łotwy.
Celem Queen Hedvig Scholarship jest przyznanie stypendiów w formie tygodniowego wyjazdu do Doliny Krzemowej w USA. Podczas wyjazdu w dniach 13-21.09.2025 stypendyści będą mieli okazję odwiedzić Uniwersytety: Stanford University i UC Berkeley, SRI International, oraz prestiżowe korporacje amerykańskie np. Meta, a także odwiedzić takie miasta jak San Francisco, Oakland czy Cupertino.
Uczniowie zainteresowanych uzyskaniem stypendium proszeni są, aby do 21 lutego 2025 roku złożyć w sekretariacie głównym V LO:
Wzór wniosku, klauzurę RODO oraz Regulamin Przyznawania Stypendiów opisujący szczegółowo procedurę wyłaniania kandydatów jak i wymagane dokumenty znajdują się tutaj:
https://drive.google.com/drive/folders/1VqUXkcBeRWsU943C2hym06WaU5qk1VQ2?usp=sharing
Więcej informacji o Programie Queen Hedvig Scholarship oraz relacje z poprzednich edycji można znaleźć na stronie: https://www.queenhedvigscholarship.eu/#stypendium
Koordynator szkolny
Programu Stypendialnego Queen Hedvig Scholarship
Paweł Koszałka
pkoszalka@v-lo.krakow.pl
W dniach 25, 27 i 28 listopada członkowie szkolnego Koła Teatralnego mieli zaszczyt zaprezentować spektakl „Klub winowajców”, w reżyserii Hanny Kozak i Zuzanny Koniecznej z klasy 3g. Przedstawienie odbyło się w obecności Dyrekcji, Rodziców, Grona Pedagogicznego, przedstawicieli Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V Liceum, Gości oraz Uczniów naszej szkoły. Spektakl spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a szkolna aula przez trzy dni była pełna widzów, którzy z entuzjazmem reagowali na występy młodych artystów.
Dla tych, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w przedstawieniu na żywo, przygotowaliśmy nagranie z czwartkowego spektaklu oraz zdjęcia wykonane przez Artura Hołysza z 2d i Pana Jarosława Bielewicza z SAiP.
Link: SPEKTAKL
Serdecznie dziękujemy wszystkim widzom za pozytywny odzew, który stanowi dla nas ogromną motywację do dalszej pracy. Szczególne podziękowania kierujemy do członków Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V Liceum oraz Rady Rodziców za ich nieocenione wsparcie finansowe i pomoc w organizacji tego projektu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia. Dzięki ich zaangażowaniu oraz wsparciu, Teatr V LO rozwija się w tak wspaniały sposób.
Z radością informujemy, że planujemy kolejne przedstawienie.
Zachęcamy wszystkich do śledzenia zakładki szkolnego teatru, link: SZKOLNY TEATR
Powered by aSc EduPage