• Interesują was kwestie ekologiczne? Mamy dla Was dwie świetne inicjatywy!

     • Kraków Miastem Startupów przygotował dla Was dwa ekologiczne hackathony, które możecie wesprzeć swoim udziałem!

       Pierwsze wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę! Szukamy drużyn od 2 do 5 osób w wieku 15-25 lat. Będziecie mieć szansę na zdobycie nagród o łącznej wartości 6000 zł! To także okazja do współpracy z mentorami i pracy nad ekologicznymi innowacjami w przyjaznej atmosferze. 

       Szczegóły i zapisy do pierwszego hackathonu: link

      Na końcu przyszłego tygodnia czeka nas drugi hackathon, na który także szukamy utalentowanych zespołów. Zainteresowani? 

      Koniecznie zapiszcie się tutaj: link

      Prosimy dajcie znać, czy jesteście gotowi do wyzwania!

      Razem możemy zdziałać wiele! Do zobaczenia na hackathonie! 

     • Olimpijski obóz matematyczno-informatyczny w Gródku nad Dunajcem

     • W dniach 24 – 29 września 2023 r. w Domu Wczasowym "Stalownik" (nad Jeziorem Rożnowskim) odbył się Olimpijski Obóz Matematyczno – Informatyczny organizowany przez III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie oraz V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie. W obozie uczestniczyła rekordowa liczba 139 uczniów, w tym 69 uczniów z III LO w Tarnowie, 40 uczniów z V LO w Krakowie oraz 30 uczniów z zaprzyjaźnionych szkół: II LO w Dębicy (8 osób), ZSO Sióstr Prezentek w Rzeszowie (7 osób), I LO w Piotrkowie Trybunalskim (6 osób), II LO w Mielcu (4 osoby), LO im. Marszałka S. Małachowskiego z Płocka (4 osoby), Zespołu Szkół Łączności w Krakowie (4 osoby) oraz Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie (1 osoba).

      Uczniowie pracowali w sześciu grupach: pierwszą grupę tworzyli uczniowie klasy pierwszej, dwie kolejne grupy tworzyli uczniowie przygotowujący się do Olimpiady Matematycznej oraz trzy grupy uczniowie przygotowujący się do startu w Olimpiadzie Informatycznej. W każdej z grup odbywały się codziennie zmagania konkursowe wzorowane na zawodach olimpijskich. Zwycięzcy klasyfikacji łącznej w każdej z grup otrzymali medale Dyrektora III LO: Dominik Cup (klasa 1, III LO Tarnów), Hubert Szewczyk (matematyka, grupa średnia, III LO Tarnów), Konstanty Smolira (matematyka, grupa starsza, LO w Lublinie), Szymon Stach (informatyka, grupa średnia, III LO Tarnów), Kirill Volchenko (informatyka, grupa starsza B, V LO Kraków) oraz Mikołaj Kołek (informatyka, grupa starsza A, V LO Kraków).

      Obóz naukowy w Gródku został objęty patronatem Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, którego podczas gali wręczenia nagród reprezentował Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz. Oprócz Pana Wojewody nagrody dla najlepszych uczestników obozu ufundowała również firma CLOUDINARY, którą na gali reprezentowali Adrianna Szulc i Michał Sordyl. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił również swoją obecnością Dyrektor III LO w Tarnowie, Jan Ryba, który wręczył zwycięzcom każdej z sześciu grup medale Dyrektora III LO w Tarnowie.

      Kadrę obozu stanowili: Karol Bielaszka (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Łukasz Drukała (absolwent V LO w Krakowie, student UJ), Marcin Dudziak (nauczyciel II LO w Dębicy), dr Lech Duraj (Wydział Informatyki UJ), Filip Konieczny (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Paweł Koszałka (nauczyciel V LO w Krakowie oraz ZSŁ w Krakowie), Tomasz Kulis (absolwent V LO w Krakowie, student UJ), Jacek Markiewicz (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Piotr Pasula (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Rafał Pyzik (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Marcin Radwański (nauczyciel III LO w Tarnowie), Jakub Węgrecki (absolwent III LO w Tarnowie, doktorant UJ), Kacper Węgrecki (absolwent III LO w Tarnowie, student AGH), Mateusz Węgrecki (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Piotr Zieliński (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Robert Zieliński (nauczyciel III LO w Tarnowie) oraz Kazimierz Żurowski (nauczyciel III LO w Tarnowie).

       

      Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przeprowadzenie obozu, w szczególności dyrekcji Domu Wczasowego "Stalownik" za stworzenie znakomitych warunków do nauki, kadrze za wspaniałe zajęcia z uczniami, uczestnikom za znakomitą pracę i stworzenie wspaniałej atmosfery oraz sponsorom za ufundowanie nagród dla zwycięzców (Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, firma CLOUDINARY oraz firma Tauron Dystrybucja Sp. z o. o.).

     • Mistrzostwa Polski Młodzieży do lat 16 w Lekkiej Atletyce

     • W dniach 23-24 września 2023 roku w Słubicach odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzieży do lat 16 w Lekkiej Atletyce. W zawodach tych uczennica klasy 1H Nina Orłowska zdobyła złoty medal w biegu sztafetowym dziewcząt 4 x 100 m i tym samym uzyskała tytuł Mistrzyni Polski w tej kategorii.  

      Sztafeta, w której biegła Nina, reprezentująca Wojskowy Klub Sportowy WAWEL KRAKÓW, jako jedyna uzyskała czas poniżej 50 sek., (wynik końcowy 49.47 sek.).Gratulujemy Ninie i pozostałym dziewczynom!

      Autor zdjęć: Mikołaj Markowski

     • XVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w boksie

     • Michalina Kotyza, uczennica naszej szkoły, we wrześniu brała udział w XVIII Międzynarodowych Mistrzostwach Śląska Kobiet w boksie, które odbyły się w Gliwicach. Zdobyła tam złoty medal wygrywając jednogłośnie na punkty z Norweżką Ihne Tarnes Staynes w kategorii kadetek do 57kg. 

      Gratulacje !

      źrodło: Michalina Kotyza, Dariusz Dębiec

     • Kondolencje

     • 27 września 2023 r. odeszła pani prof. Irena Szczakiel. W VLO uczyła matematyki. Była wymagającym, ale sprawiedliwym pedagogiem. W pamięci uczniów pozostanie jako osoba oddana swej pracy z młodzieżą.

      Pani Profesor będzie nam Pani bardzo brakowało!

      Ceremonia żałobna odbędzie się w sali pożegnań na Cmentarzu Batowickim w środę 4 października o godzinie 13.00.

    • 10.  jubileuszowa edycja budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa
     • 10.  jubileuszowa edycja budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa

     • Masz pomysł na jeszcze lepszy Kraków?  Zagłosuj w ramach tegorocznej 10.  jubileuszowej edycji budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Głosować może każdy mieszkaniec Krakowa, bez względu na wiek czy zameldowanie.  Głosować można, elektronicznie na stronie:  www.budzet.krakow.pl lub osobiście poprzez wypełnienie karty do głosowania w jednym z punktów na terenie miasta.

      Warto głosować, bo projekty w ramach budżetu, nie tylko zmieniają otoczenie, w którym mieszkamy lub pracujemy, ale także integrują sąsiadów i tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania wolnego czasu. W tej edycji pod głosowanie poddanych będzie 714 projektów, w tym 155 to projekty ogólnomiejskie oraz 559 projektów dzielnicowych.

      Więcej informacji  na www.budzet.krakow.pl

     • Medale Pawła Włocha

     • W sierpniu na MISTRZOSTWACH EUROPY rozgrywanych w miejscowości Merignac we Francji,  Paweł Włoch uczeń klasy 3E, zajął II miejsce w juniorach do lat 18 w kategorii wagowej do 74kg w wyciskaniu equipment, wyciskając ciężar o wadze 150kg.

      Ponadto zajął II miejsce w klasyfikacji drużynowej do lat 18 w wyciskaniu RAW oraz III miejsce w klasyfikacji drużynowej do lat 18 w wyciskaniu equipment.

      Gratulacje !

     • Wycieczka na Północ Niemiec

     • W dniach 18.09.2023 – 22.09.2023 odbyła się wycieczka 46 osobowej grupy uczniów i uczennic z naszej szkoły na Północ Niemiec. Towarzyszyli nam: pan Dyrektor Marcin Chruściel, pani profesor Iwona Jankowska – Rabiega, pan profesor Stanisław Garlicki, pan profesor Wojciech Micygała, pani profesor Agnieszka Wojtasiewicz.

      W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy Hamburg, Bremę i Lubekę oraz Lüneburg. Spacerowaliśmy nad Morzem Bałtyckim i Morzem Północnym podziwiając rozległy obszar Morza Wattowego.

      W przyszłym roku mamy w planie odwiedzić zachodnią stronę Niemiec.

      Może wybierzesz się z nami? 

      zdjęcie grupowe z Luneburga

     • XIX Międzynarodowy Turniej w Szpadzie „O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty”

     • data: 24.09.2023 r.

      Z prawdziwą radością przekazujemy wieści z XIX Międzynarodowego Turnieju w Szpadzie „O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty” gdzie Lena Furman uczennica V LO  - klasa 1F wywalczyła złoty medal w kategorii Junior Młodszy pokonując w walce finałowej Ukrainkę. Na pierwszej lokacie podium Lena była jedyną Polką. Lena jest najmłodszą zawodniczką w tej kategorii, sukces więc podwójny !

      Gratulujemy !

     • Niespodzianka prosto z CERN

     • Na początku roku szkolnego dotarła do nas miła niespodzianka prosto z CERN.
      Dr Sławosz Uznański – drugi w historii po Mirosławie Hermaszewskim Polak, który poleci niebawem w kosmos przesłał „pozdrowienia dla licealistek i licealistów V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie” opatrzone autografem naszego nowego kosmonauty!

      Stało się to dzięki pośrednictwu fizyka dr. hab. Witolda Przygody, który był uczestnikiem na pożegnalnym przyjęciu Pana Sławosza Uznańskiego w CERN przed jego wyjazdem na szkolenie kosmonautów.

      Dziękujemy bardzo!

      Pan Sławosz napisał dla nas jeszcze:

      „Pamiętaj, że każda przygoda zaczyna się od małego kroku – kto wie, może ktoś z Was stanie na Księżycu lub w kosmicznej kapsule. Albo poprzez naukowe dokonania zrealizuje dziś nieśmiałe, a jutro wielkie marzenia”.

      Więcej o sylwetce Pana Sławosz Uznańskiego można przeczytać m.in. na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej: TUTAJ!

      oraz:

      na stronie RMF24.pl  i na stronie:  tokfm.pl

     • Spotkanie z Rodzicami

     • Rodziców klas drugich, trzecich i czwartych zapraszamy do szkoły na spotkania z Wychowawcami w czwartek 14 września na godz. 17:00

      Klasa 2B – prof. Agnieszka Faryna  – Sala nr 29

      Klasa 2C – prof. Wojciech Przybylski  – Sala nr 27

      Klasa 2D – prof. Jacek Skoczylas  – Sala nr 22

      Klasa 2E – prof. Paweł Koszałka  – Sala nr 14

      Klasa 2F – prof. Beata Chodacka  – Sala nr 24

      Klasa 2H – prof. Elżbieta Piekarska  – Sala nr 36

      Klasa 3A  – prof. Joanna Ciepielowska  – Sala 3

      Klasa 3B  – prof. Dawid Drabczyk  – Sala 5

      Klasa 3C –  prof. Anna Słowikowska-Bogacka  – Sala 35

      Klasa 3D –  prof. Tomasz Kielar  – Sala 25

      Klasa 3E –  prof. Anna Adamska  – Sala 26

      Klasa 3F –  prof. Elżbieta Opozda-Zuchmańska  – Sala 17

      Klasa 3G –  prof. Maciej Niemczyk  – Sala 21

      Klasa 3H –  prof. Jakub Kręgiel  – Sala 19

      Klasa 4A  – prof.  Rafał Kobylec  – Sala 1

      Klasa 4B –  prof. Edyta Jantos  – Sala 37

      Klasa 4D  – prof. Anetta Kapłon  – Sala 32

      Klasa 4F –  prof. Piotr Kmiecik  – Sala 28

      Klasa 4G – prof. Krzysztof Stolarski – Sala 18

      Klasa 4H  – prof. Edyta Osuch  – Sala 16