• 9. edycja programu ADAMED SmartUP

     • data: 12.08.2023r.

      W lipcu odbył się 9. Obóz naukowy ADAMED SmartUP dla uczniów zafascynowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Obóz odbył się w dniach 16-29 lipca. Wzięło w nim udział 50 uczniów z całej Polski, wyłonionych w wieloetapowym procesie rekrutacyjnym spośród blisko 9 tys. Kandydatów. Pięćdziesięcioro nastolatków z całej Polski zjechało do Warszawy, aby w pracowniach i laboratoriach, pod okiem naukowców, pogłębiać swoją wiedzę. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły – Stanisław Bektas, Amelia Kudasik i Tymoteusz Prostak.  

      Obóz, jak co roku, wypełniony był wykładami, warsztatami i zajęciami integracyjnymi. Uczestnicy mieli okazję m.in. sprawdzić się w obserwacjach mikroskopowych, szyciu chirurgicznym, budowaniu i programowaniu robotów czy projektowaniu nowego teleskopu orbitalnego. Podstawą zajęć były samodzielne doświadczenia i próby zrozumienia problemu poprzez własne obserwacje.  

      Serdecznie gratulujemy Państwu sukcesów dydaktycznych – Stanisław, Amelia i Tymoteusz  zaprezentowali imponującą wiedzę i umiejętności.

      Wydarzenie było częścią programu edukacyjnego ADAMED SmartUP, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce w wieku 14-18 lat. Rekrutacja do jego kolejnej, 10. edycji, rozpocznie się we wrześniu. Więcej informacji o programie i możliwym do uzyskania stypendium dostępnych jest na stronie adamedsmartup.pl 

      Tekst: Dominika Paduch - Zespół ADAMED SmartUP

     • Matura na 100 procent !

     • Znamy już tegorocznych Laureatów X edycji Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 procent”

      Projektowi „Matura na 100 Procent” przyświeca idea uhonorowania i nagrodzenia tych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy najlepiej w kraju zdali egzaminy maturalne.

      Cieszymy się bardzo z wyników naszych absolwentów, ponieważ aż 16 tegorocznych maturzystów
      z V LO znalazło sie w ścisłej czołówce. Troje otrzymało tytuł Laureata i 13 - Finalisty. 

      Laureaci:

      1. Klara Dej - 4A

      2. Piotr Dryja - 4A

      3. Aleksandra Fijałek - 4B

      Finaliści:

      1. Jagoda Flejmer - 4G

      2. Paweł Korniak - 4A

      3. Maria Majkowska - 4C

      4. Philippe Michno - 4C

      5. Marta Muskus - 4C

      6. Anna Rachwał - 4F

      7. Aleksandra Rozmus - 4G

      8. Szymon Rybski - 4E

      9. Krzysztof Salata - 4E

      10. Seweryn Stempak - 4F

      11. Emilia Waszkielewicz - 4E

      12. Maksymilian Wdowiarz-Bilski - 4E

      13. Maria Ziebura - 4F

      Wielkie gratulacje !

      Dziękujemy Fundacji Zawsze Warto za organizowanie projektu, który organizowany jest od 2014 roku. Cieszymy się tym bardziej, że w każdym roku nasi Absolwenci znajdują się w scisłej czołówce. 

      Więcej o projekcie: TUTAJ

       

     • Srebro i brąz w Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej

     • W dniach 21-29 lipca w Bansko (Bułgaria) Wojciech Szot tegoroczny absolwent V LO z  klasy 4E zdobył srebrny medal w konkursie indywidualnym i  brązowy medal w konkursie drużynowym na 20. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej. Łącznie w olimpiadzie brało udział 205 zawodników z 52 drużyn reprezentujących 38 krajów.

      Na stronie organizatora można przczytać: "Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna (IOL) to coroczny międzynarodowy konkurs, który gromadzi uczniów szkół średnich i ekspertów z różnych dziedzin językoznawstwa. Od momentu powstania w 2003 roku IOL każdego lata gości w innym kraju. W konkursie uczestnicy muszą przeanalizować gramatykę, strukturę, kulturę i historię różnych języków oraz wykazać się swoimi zdolnościami językowymi poprzez łamigłówki i wyzwania związane z rozwiązywaniem problemów.

      IOL zachęca do kreatywności i wyobraźni oraz pomaga uczestnikom rozwijać umiejętności analizy języka i rozwiązywania problemów. Promując świadomość i zrozumienie różnorodnych kultur i historii, konkurs odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych lingwistów i przyczynianiu się do rozwoju tej dziedziny akademickiej. "

      więcej o olimiadzie: TUTAJ

      Link dowyników olimpiady: TUTAJ 

      Gratulacje !

     • Sekretariat szkoły dla stron w okresie wakacji

     • Dyrekcja V Liceum Ogólnokształcącego
      im. A. Witkowskiego  Krakowie
      uprzejmie informuje, że z powodu remontów,
      w okresie wakacji
      sekretariat szkoły
      dla stron  czynny będzie
      w następujących terminach:

      - 01 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 03 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 08 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 10 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 17 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 22 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 24 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 29 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 31 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

     • Bezprecedensowe osiągnięcie naszego Ucznia !

     • Bezprecedensowe osiągnięcie – Michał Lipiec uczeń  V LO w Krakowie
      dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe !

      O tym, że zakwalifikowanie się do finału ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej szkół średnich jest dużym osiągnięciem nie trzeba nikogo przekonywać. Znalezienie się w jeszcze węższym gronie - laureatów olimpiady - jest powodem do wyjątkowej dumy zarówno dla ucznia, jak i jego szkoły. Natomiast zakwalifikowanie się do kilkuosobowej reprezentacji Polski na jedną z Olimpiad Międzynarodowych jest osiągnięciem wybitnym, będącym zawsze ukoronowaniem ciężkiej pracy ucznia i jego nauczycieli. Na tych najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach przedmiotowych spotykają się bowiem najlepsi zawodnicy z całego świata. Ci z nich, którzy najlepiej poradzą sobie z zadaniami mają szansę zdobyć jeden z medali.

      W tym miesiącu Michał Lipiec,
      uczeń  V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie,
      zdobył aż trzy medale na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych:

      złoty (z chemii, w Zurychu), srebrny (z fizyki, w Tokio) i brązowy (z matematyki, w Chiba, również w Japonii). To pierwszy przypadek w kilkudziesięcioletniej historii ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych z matematyki, fizyki i chemii, kiedy w tym samym roku uczeń był członkiem reprezentacji naszego kraju na Olimpiady Międzynarodowe w każdym z tych trzech przedmiotów (i we wszystkich zdobył medale).

      Mimo, że Michał we wrześniu dopiero rozpocznie naukę w klasie maturalnej, a więc będzie mógł ponownie wziąć udział w olimpiadach przedmiotowych, już teraz ma w swojej kolekcji sześć medali uzyskanych na Olimpiadach Międzynarodowych – trzy tegoroczne oraz trzy zdobyte na poprzednich edycjach Międzynarodowych Olimpiad Chemicznych (złoty, srebrny i brązowy).

      Warto podkreślić, że obok udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, Michał rozpoczął już pracę naukową realizując projekty pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze (gdzie spędzi pozostałą część wakacji). Od roku prowadzi też Internetowe Koło Chemiczne – ogólnodostępny kanał w internecie, na którym stara się pomagać innym uczniom w przygotowaniach do Olimpiady Chemicznej. Nie zaniedbuje przy tym innych przedmiotów szkolnych – średnia ocen na jego ostatnim świadectwie to 5,69.

      Co ważne znajduje on też czas na inne zainteresowania, w tym intensywne treningi sportowe – w tym roku brał udział m.in. w półmaratonie i Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim.

      Duma nas rozpiera, że Michał jest uczniem naszego Liceum.

      Wielkie Gratulacje !

     • Sukcesy Michała Lipca i Krzysztofa Salaty w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

     • W dniach 3–13 lipca 2023 r. w Chibie (Japonia) odbyła się 64. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna.
      W zawodach wzięło udział 618 uczniów ze 112 krajów.

      W skład polskiej reprezentacji, wyłonionej na podstawie wyników uzyskanych w zawodach LXXIV Olimpiady Matematycznej, weszli: Mateusz Gabzdyl, Michał Lipiec, Piotr Miernik, Krzysztof Salata, Konstanty Smolira, Robert Soboński.

      Miło nam poinformować, że Michał Lipiec (klasa 3g) i Krzysztof Salata (klasa 4e) zdobyli brązowe medale!

      Opiekunami naszych uczniów są: prof. Jacek Dymel, dr Dominik Burek i dr Tomasz Kobos.

      Ponadto Mateusz Gabzdyl  wywalczył srebrny medal, Konstanty Smolira i Piotr Miernik  zdobyli medale brązowe, a Robert Soboński  został wyróżniony wzmianką zaszczytną.

       Polska reprezentacja uplasowała się na 32. miejscu w (nieoficjalnej) klasyfikacji drużynowej. Treści zadań zawodów oraz pełne wyniki dostępne są na stronie internetowej Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej www.imo-official.org w zakładce IMO 2023.

       Gratulacje! 

     • Michał Lipiec i 53. Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna

     • Z przyjemnością informujemy, że odnieśliśmy kolejny sukces, tym razem na 53. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej: Michał Lipiec z klasy 3G zdobył srebrny medal.

      https://glos.pl/5-medali-dla-polskich-uczniow-podczas-miedzynarodowej-olimpiady-fizycznej-gratulujemy

      Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbywa się w lipcu, co roku w innym kraju. Jest skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie gromadzi ok. kilkuset uczestników z 90 państw. W tym roku IPhO odbyła się w dniach 10-17 lipca w Tokio.

      Uczniowie zdobywają punkty w dwóch częściach: teoretycznej i doświadczalnej. W pierwszej rozwiązują zadania. Z kolei druga polega na pomiarze wspartym obliczeniami. Zawody mają charakter indywidualny – nie ma oficjalnych statystyk grupowych.

      Warto wspomnieć, że pierwsza międzynarodowa olimpiada fizyczna odbyła się w Warszawie w roku 1967. Brały w niej udział tylko państwa z Europy Środkowej: Czechosłowacja, Bułgaria, Węgry i Rumunia. Wielu byłych laureatów i zwycięzców tych zawodów jest obecnie cenionymi naukowcami. Z tego grona wywodzą się również organizatorzy aktualnych edycji.

     • Mistrzostwa świata w Taekwon-do

     • Miło jest nam poinformować, że  dniach  14-16 lipca 2023 r. w Coventry (Wielka Brytania) odbyły się  Mistrzostwa świata w Taekwon-do - Taekwondo International World Championships 2023.

      Emilia Proszkiewicz uczennica klasy 2C na tych mistrzostwach zdobyła złoty i dwa brązowe medale:

      złoto: Tag team cadets blue/red belts

      brąz: Cadets -55 kg blue/red belts point stop sparringbrąz: Cadets blue/red belts patterns

      Gratulacje!

     • Sukcesy w finale XLIX Olimpiady Historycznej

     • Imponujące sukcesy w finale XLIX Olimpiady Historycznej odnieśli uczniowie V Liceum. Do ostatniego, ogólnopolskiego etapu zmagań młodych historyków zakwalifikowało się aż 5 naszych reprezentantów.

      ​​​​​​​​​​​​​​Wszyscy uzyskali tytuł laureata, a najlepiej zaprezentował się Wojciech Zalewski z klasy 3B, który zajął I miejsce i został zwycięzcą całej olimpiady. 

      ​​​​​​​Warto przy tym wspomnieć, że nasi uczniowie zdominowali zawody na szczeblu okręgowym, ponieważ zajęli 5 spośród 12 miejsc, które otrzymało województwo małopolskie w finale olimpiady. 

      Laureaci:

      Lokata I (zwycięzca całej olimpiady): Wojciech Zalewski, klasa 3B (opiekun: Wojciech Micygała)

      Lokata XIV: Kamil Jaglarz, klasa 4B (opiekun: Zdzisław Bednarek)

      Lokata XIV: Łukasz Śliz, klasa 4B (opiekun: Zdzisław Bednarek)

      Lokata XVI: Paweł Grzywna, klasa 3A (opiekun: Rafał Kobylec)

      Lokata XVII: Dominik Pływacz, klasa 3A (opiekun: Rafał Kobylec)

      Wielkie brawa dla wszystkich naszych młodych historyków

      zdjęcie uczniów z etapu okręgowego wraz z przewodniczącym komitetu głównego olimpiady, prof. Andrzejem Korytko oraz zdjęcie Wojtka Zalewskiego odbierającego dyplom za zwycięstwo.

    • WAKACJE 2023
     • WAKACJE 2023

     • Drodzy Uczniowie

      Gratulujemy Wam Waszych wszystkich osiągnięć i postępów, jakie dokonaliście w minionym roku szkolnym. Były to chwile pełne wyzwań, ale także niezapomniane momenty, które kształtują Was jako jednostki. Teraz nadszedł czas na chwilę oddechu i zasłużonego relaksu. Niech te wakacje będą dla Was czasem odpoczynku od nauki.

      Wakacje to doskonały moment, aby czerpać radość z życia, eksplorować miejsca, poznawać ciekawych ludzi i odkrywać swoje pasje. Niech ten czas będzie dla Was pełen przygód, które będziecie długo wspominać z uśmiechem na twarzy. Korzystajcie z każdej chwili, cieszcie się z drobnych rzeczy, które dają Wam radość i zasilają Waszą energię.

      Dyrekcja i Grono Pedagogiczne V LO

      Grafikę wykonała Michalina Kapała z klasy 1H

     • Finał Olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego

     • 12-14 czerwca walczyliśmy w Warszawie w II części finału Olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego. Cała trójka została laureatami:
      Dominik Dryja z klasy 1A (drugie miejsce),
      Bruno Rosenbeiger z klasy 2A (piąte miejsce)
      i Michał Klimek z klasy 4G (30 miejsce) - opieka prof. Stanisław Garlicki

      Finalistami zostali w I części:
      Antoni Pilch z klasy 3B - opieka prof. Wojciech Micygała
      i Antoni Wyrwiński z klasy 1 B - opieka prof. Rafał Kobylec

      Gratulacje!

     • Finał Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg"

     • W dniach 15.06.-16.06.2023r.  miał miejsce etap finałowy Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg".

      W finale wystąpiło 10 uczniów z całej Polski.

      Nasze liceum reprezentował Piotr Dryja z klasy 4A, który uzyskał tytuł laureata olimpiady.

      Nieco wcześniej Dominik Pływacz z klasy 3a uzyskał tytuł finalisty olimpiady. 

      Gratulacje! 

     • XVI Olimpiada Mediewistyczna

     • Sukcesy w XVI Olimpiadzie Mediewistycznej, której finał odbył się w dn. 20-21 kwietnia 2023r. w Legnicy

      tytuły laureatów uzyskali

      II miejsca Igor Kuśmierek, kl I B

      III miejsca Maciej Surówka, kl. III G

      Alicja Kwapiszewska kl. I B

      tytuł finalisty uzyskał

      Mieszko Kubala kl. I B

      opiekun Rafał Kobylec

      Gratulacje! 

     • Konkurs Historyczny „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni"

     •  Sukcesy w II edycja Konkursu Historycznego „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni", której II etap odbył się w 16 miastach wojewódzkich 4.04.

      tytuły laureatów uzyskali

      Alicja Kwapiszewska I B

      Maciej Surówka III G

      opiekun Rafał Kobylec

      tytuły finalistów uzyskali

      Max Omeonu kl. II B opiekun Rafał Kobylec

      Martyna Żurek kl. III A opiekun Rafał Kobylec

      Wojciech Klimek II D opiekun Piotr Boroń

      Julia Kucała III B Wojciech Micygała

      Antonina Osińska III C Stanisław Garlicki

      Leonard Wychowaniec I H opiekun Piotr Boroń

      Gratulacje!

     • Matematyczny Naboj – międzynarodowy, drużynowy konkurs matematyczny

     • W dniu 21 kwietnia 2023 roku odbył się Matematyczny Naboj – międzynarodowy, drużynowy konkurs matematyczny.​​​​​​​

      Miło nam poinformować, że

      1)      Drużyna w składzie:

      Antoni Mazur (klasa 1g), Kordian Pisarek (klasa 2e), Miłosz Płatek (klasa 2e), Magdalena Pudełko (klasa 2e), Szymon Wróblewski (klasa 1g)

      zajęła 1. miejsce na świecie w kategorii juniorów.

      2)      Drużyna w składzie:

      Maciej Anioł (Klasa 2e), Krzysztof Jaworski (Klasa 2e), Kacper Laba (Klasa 2e), Antoni Pierzchała (Klasa 2e), Jakub Stachniak (Klasa 2e)

      zajęła 10. miejsce w Polsce i 19. Miejsce na świecie w kategorii juniorów.

      3)      Drużyna w składzie:

      Rafał Bawołek (Klasa 4e), Maja Kokot (Klasa 4e), Michał Lipiec (Klasa 3g), Krzysztof Salata (Klasa 4e), Maksymilian Wdowiarz-Bilski (Klasa 4e)

      zajęła 3. miejsce na świecie i 2. miejsce w Polsce w kategorii seniorów.

      4)      Drużyna w składzie:

      Mariam Baghdasaryan (Klasa 4e), Paulina Jabłońska (Klasa 3g), Gabriela Pietras (Klasa 4e), Jan Radomiński-Lasek (Klasa 4e)Emilia Waszkielewicz (Klasa 4e),​​​​​​​

      zajęła 26. miejsce na świecie i 16. miejsce w Polsce w kategorii seniorów.

      Opiekunem wszystkich drużyn jest prof. Jacek Dymel.

      GRATULUJEMY

      Na zdjęciu od lewej  stoją kolejno:

      Gabriela Pietras, Paulina Jabłońska, Emilia Waszkielewicz, Mariam Baghdasaryan, Rafał Bawołek, Jan Radomiński-Lasek, Maja Kokot, Michał Lipiec, Jakub Stachniak, Szymon Wróblewski, Krzysztof Jaworski, Magdalena Pudełko, Antoni Pierzchała, Maciej Anioł, Miłosz Płatek, Antoni Mazur, Kordian Pisarek, Kacper Laba.

      Na dole: Krzysztof Salata, Maksymilian Wdowiarz-Bilski.

     • Finał centralny XXXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

     • W pięknej scenerii Mazowsza nad Zalewem Zegrzyńskim w  Ryni, odbył się w dniach 2-3 czerwca 2023r. Finał centralny XXXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

      Laureatką została  MATYLDA FIGÓRSKA z klasy 2F – opiekun mgr Elżbieta Opozda - Zuchmańska

      Gratulacje!

     • Mistrzostwa Świata rozgrywane w Sun City RPA/South Africa

     • W dniach 20 - 27.05.2023r. Paweł Włoch, uczeń klasy 2E, zdobył Mistrzostwo Świata w wyciskaniu sztangi leżąc w stylu klasycznym, które rozegrały się  w Sun City RPA/South Africa (w kategorii wiekowej juniorów do lat 18; w kategorii wagowej do 83kg). Paweł wycisnął ciężar o wadze 130kg.

      Gratulacje !

      Paweł od 2020 roku jest licencjonowanym zawodnikiem Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego, a od roku 2021 jest powołany do kadry Polski. Obecnie posiada najwyższą możliwą klasę sportową tj. Mistrzowską Międzynarodową.

      W wieku 13 lat, pierwszy raz startował w zawodach wyciskania sztangi leżąc tj. Mistrzostwach Śląska w Bielsku-Białej (08.08.2020). Zajął wtedy II miejsce w kategorii wagowej open juniorów do lat 16. Wówczas przy masie ciała 65,6kg wycisnął ciężar o wadze 72,5kg.

      Poniżej  sukcesy Pawła Włocha z najważniejszych zawodów w wyciskaniu sztangi leżąc zarówno w stylu klasycznym,  equipment, jak również w Trójboju Siłowym:

      06.09.2020 Skierniewice – Mistrzostwo Polski w wyciskaniu sztangi equipment – junior do lat 16
      19.09.2020 Warszawa – Wicemistrzostwo Polski w wyciskaniu sztangi w stylu klasycznym – junior do lat 16
      15.11.2020 Kielce – III miejsce w Pucharze Polski w wyciskaniu klasycznym – junior do lat 16
      20.03.2021 Będzin – Wicemistrzostwo Polski equipment – junior do lat 18
      20.03.2021 Będzin – I miejsce w Pucharze Polski  w stylu klasycznym – junior do lat 16
      27.06.2021 Kielce – Wicemistrzostwo Polski w stylu klasycznym – junior do lat 16
      2021 Wilno Litwa – Wicemistrzostwo Świata equipment – junior do lat 18
      12.02.2022 Warszawa – II miejsce w Pucharze Polski w stylu klasycznym – junior do lat 16
      2022 – I miejsce w Pucharze Polski equipment
      05.03.2022 Warszawa – Mistrzostwo Polski w stylu klasycznym – junior do lat 16
      14.05.2022 Raszyn – Mistrzostwo Polski equipment – junior do lat 16
      2022  Almaty Kazakhstan – III miejsce na Mistrzostwach Świata equipment – junior do lat 18
      2022 Budapeszt Węgry – III miejsce na Mistrzostwach Europy equipment – junior do lat 18
      2022 Puławy – Wicemistrzostwo Polski w Trójboju Siłowym equipment – junior do lat 16
      26.02.2023 Jasieniec – I miejsce w Pucharze Polski equipment juniorów do lat 18
      17.06.2023 Knurów – I miejsce w Pucharze Polski w stylu klasycznym – junior do lat 18
      18.06.2023 Knurów – Mistrzostwo Polski equipment – junior do lat 18

      Paweł 5 krotnie ustanawiał nowy rekord Polski w wyciskaniu sztangi equipment, w tym również raz w Trójboju Siłowym equipment.

      Ponadto od około 5 roku życia trenuje Judo w Uczniowskim Klubie Sportowym „Grot” pod okiem trenera Krzysztofa Wojdana olimpijczyka z Atlanty. Paweł również w Judo startuje w Mistrzostwach Polski, jak również w turniejach międzynarodowych.