• KONDOLENCJE

     • Z żalem i smutkiem zawiadamiamy
      o śmierci naszego Ucznia, Kolegi i Przyjaciela
      Tomasza Pilikowskiego.

      Tomek Pilikowski był absolwentem V Zakładu z 2014 roku, absolwentem Wydziału Prawa WPiA UJ, aplikantem sędziowskim i czynnym członkiem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Dał się poznać jako osoba sumienna, wyjątkowo zaangażowana i oddana swoim pasjom. Jego strata jest dla nas wszystkich wielkim ciosem.

      Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek, 2 września, o godzinie 11:00 przy nowej bramie przy Kaplicy Ekumenicznej na Cmentarzu Batowickim w Krakowie. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

     • Rozpoczęcie Roku szkolnego 2022/2023

     • 1 września

      godz. 11:00 - klasy 2, 3 i 4 - spotkania w szkole z Wychowawcami 

      godz. 12:00 - Msza święta w Kolegiacie św. Anny

      godz. 13:00 - klasy 1 - rozpoczęcie roku klas pierwszych w Filharmonii Krakowskiej przy ul.  Zwierzynieckiej 1

      godz. 14:00 - klasy 1 - spotkania w szkole z Wychowawcami

      Sale na spotkania z wychowawcami w szkole - klasy 1 sale_klasy_1.pdf

      Sale na spotkania z wychowawcami w szkole - klasy 2 sale_klasy_2.pdf​​​​​​​

      2 września

      godz. 9:00 - klasy 1 - test przypisujący do grupy językowej trzy i dwugodzinnej z języka angielskiego

      godz.10:15 - klasy 1 - test przypisujący do grupy językowej trzy i dwugodzinnej z języka niemieckiego i hiszpańskiego     • O chemicznych sukcesach uczniów V Zakładu w mijającym roku szkolnym 2021/2022

     • Tegoroczna edycja Olimpiady Chemicznej przejdzie do historii…, ale od początku.

      Większość zawodników z V Zakładu, która wzięła udział w 68. Olimpiadzie Chemicznej, rozpoczęła swoje przygotowania poprzez uczestniczenie w 5.WOW!Chem-ie, który trwał od 1 do 4 września 2021r. W trakcie warsztatów odbyły się 62 godziny (lekcyjne) zajęć: wykładów, ćwiczeń i konwersatoriów, prowadzonych przez 17 członków Zespołu Warsztatów, dla około 70 uczestników. 5.WOW!Chem zakończyły - tradycyjnie - całodzienne warsztaty laboratoryjne, które odbyły się w dniu 11 września 2021r.

      Członkowie Zespołu Warsztatów podczas części laboratoryjnej. Od lewej: Bartłomiej Pawlak, Jakub Firlej, Andrzej Kałka, Damian Jędrzejowski, Martyna Wierzbik, Dominika Kaczmarczyk, Julia Piasecka, Szymon Biela, Iwona Król, Sebastian Machera, Piotr Kmiecik, Wojciech Przybylski.

      Uczestnicy zajęć laboratoryjnych – grupa podstawowa.

      Do 1. etapu 68. Olimpiady Chemicznej zostały zakwalifikowane 23 osoby, z czego 15 osób przeszło do 2. etapu – pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej po pierwszym etapie zajął Michał Lipiec (2g). Dla szkoły to też niemały sukces, gdyż wprowadziliśmy najwięcej uczniów do 2. etapu z Okręgu Krakowskiego Olimpiady, co dało nam drugie miejsce w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie startujące szkoły w kraju. 2. etap olimpiady to zawsze większy stres i rosnący poziom trudności zadań – kwalifikacja do finału daje gwarancję uzyskania 100% wyniku na egzaminie maturalnym. Osiem osób z naszej szkoły uzyskało kwalifikację do 3. etapu, co znów dało nam drugie miejsce w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie szkoły startujące i pierwsze miejsce w Okręgu Krakowskim. I znów pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej po drugim etapie zajął Michał Lipiec (2g).

      Starym zwyczajem finaliści olimpiady zawsze stali do pamiątkowych zdjęć przy pomniku Marii Skłodowskiej-Curie w gmachu Politechniki Warszawskiej w dniu części laboratoryjnej 3. etapu oraz przed wejściem na Wydział Chemii UW w dniu części teoretycznej 3. etapu – w bieżącym roku nie mogło być inaczej.

      Od lewej: Jakub Kempowski, Antoni Siwulak, Gabriela Kowacz, Mikołaj Madej, Michał Lipiec, Zuzanna Iwan, Hanna Żurek, Julia Tokarska.

      Od lewej: Mikołaj Madej, Hanna Żurek, Jakub Kempowski, Zuzanna Iwan, Antoni Siwulak, Wojciech Przybylski, Julia Tokarska, Gabriela Kowacz, Michał Lipiec.

      Ostateczne wyniki finału 68. Olimpiady Chemicznej prezentują się następująco (więcej na stronie olimpiady chemicznej: https://www.olchem.edu.pl/2022/04/28/wyniki-iii-etapu-po-odwolaniach/):

      Laureaci:

      1. Michał Lipiec (2g), 2. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      2. Julia Tokarska (3cg), 13. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      Finaliści:

      3. Jakub Kempowski (3hg), 41. miejsce, opiekunowie: dr Wojciech Przybylski, mgr Iwona Król

      4. Gabriela Kowacz (3cg), 44. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      5. Antoni Siwulak (3hg), 65. miejsce, opiekunowie: mgr Iwona Król, dr Wojciech Przybylski

      6. Hanna Żurek (3c), 82. miejsce, opiekunowie: dr Wojciech Przybylski, mgr inż. Piotr Kmiecik

      7. Zuzanna Iwan (3f), 88. miejsce, opiekunowie: mgr Iwona Król, dr Wojciech Przybylski

      8. Mikołaj Madej (3c), 90. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      Pod względem liczby osób – uczestników finału olimpiady – oraz ich wyników osiągnęliśmy duży sukces: zajęliśmy 3. miejsce w nieoficjalnej klasyfikacji szkół Olimpiady Chemicznej. Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Dwoje laureatów: Michał Lipiec oraz Julia Tokarska zostali zakwalifikowani na obóz przygotowawczy do 54. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej! – tylko V Zakład z Krakowa może się pochwalić takim wynikiem J.

      Od lewej: dr hab. Ewa Poboży, prof. UW – Sekretarz Naukowy Olimpiady, Adam Sukiennik, Julia Tokarska, Michał Lipiec, Piotr Skubis, Karol Illinicz Zeydel, Dominik Duch, Aleksandra Kawka, Roman Buksak, prof. dr hab. Mark Orlik – Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej.

      W wyniku dodatkowego postępowania kwalifikacyjnego Julia Tokarska została rezerwową zawodniczką, a Michał Lipiec został reprezentantem Polski na 54. Międzynarodową Olimpiadę Chemiczną, 54.IChO, (https://www.icho2022.cn/), która z powodu obostrzeń pandemicznych odbyła się w trybie zdalnym. Na wyniki Olimpiady czekaliśmy z niecierpliwością – do dnia 18 lipca b.r. Michał miał w swojej kolekcji już dwa medale IChO: brązowy oraz srebrny – aż wreszcie podczas ceremonii zakończenia okazało się, że zdobył ten brakujący: złoty medal! To pierwszy w historii złoty medal dla Zakładnika ze Studenckiej na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej! – Wielkie brawa dla Michała! O oficjalnych wynikach można przeczytać również tutaj: https://www.olchem.edu.pl/2022/07/21/uroczystosc-zakonczenia-54-miedzynarodowej-olimpiady-chemicznej-54-icho/.

      W mijającym roku szkolnym uczniowie brali również udział w wielu ogólnopolskich konkursach chemicznych, między innymi: Konkursie Chemicznym Trzech Wydziałów Politechniki Łódzkiej (wyniki tutaj: https://kch3w.p.lodz.pl/), Konkursie Chemicznym Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (wyniki tutaj: http://www.konkurschemiczny.ch.pw.edu.pl/index.php?id=aktualnosci), Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej Dla Szkół Ponadpodstawowych (wyniki tutaj: https://www.edukator.pl/konkurschemia/).

      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, a absolwentom życzymy wytrwałości i pasji w szlifowaniu swoich (chemicznych i nie tylko) talentów na dalszych etapach edukacji.

    • Srebro w 19. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej
     • Srebro w 19. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej

     • Wielkie gratulacje dla Wojciecha Szota, ucznia klasy 3E, który zdobył srebrny medal w 19. Miedzynarodowej Olimpiadzie Lingwistyki - IOL

      IOL jest jedną z 13 międzynarodowych olimpiad naukowych dla uczniów szkół średnich i odbywa się corocznie od 2003 roku. Każdego roku zespoły młodych językoznawców z całego świata zbierają się i sprawdzają swoje umysły w najtrudniejszych na świecie zagadkach językowych.

      W tym roku Wyspa Man (wyspa należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich, położona na Morzu Irlandzkim między Wielką Brytanią a Irlandią) została wybrana na gospodarza 19. Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej w dniach 25-29 lipca 2022 r.

      Jury przyznało 59 medali (9 złotych, 23 srebrnych i 27 brązowych) spośród 184 uczestników, a także 32 wyróżnienia, 6 pucharów drużynowych, 0 pucharów drużynowych za najwyższą średnią ocen oraz 10 nagród za najlepsze rozwiązania. 

      Więcej o konkursie i wynikach można przeczytać TUTAJ

     • 6. Wewnątrzszkolne Olimpijskie Warsztaty Chemiczne

     • 6.WOW! Chem :-)

      czyli:

      Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów klas rozpoczynających i kontynuujących naukę w V Zakładzie przy Studenckiej na warsztatowe zajęcia olimpijskie w terminie 30 sierpnia do 3 września 2022r.

      Celem zajęć jest wstępne przygotowanie do 69. Olimpiady Chemicznej w roku szkolnym 2022/2023.

      Jeśli jesteś laureatką/-em lub finalistką/-ą konkursu chemicznego lub jesteś zafascynowana/-y chemią i chcesz sprawdzić swoje możliwości i weź udział w Warsztatach

      6. WOW!Chem :-)

      Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem mailowym: WOW.Chem.VLO@gmail.com do dnia 25 sierpnia 2022 r. (termin nieprzekraczalny). W tytule maila ze zgłoszeniem proszę wpisać: 6.WOW!Chem, a w treści maila proszę podać: Imię i nazwisko oraz klasę (dane zostaną poddane weryfikacji). 27 sierpnia 2022 r. zostanie wysłana wiadomość ze szczegółowym harmonogramem zajęć na wskazany adres mailowy uczestnika.

                                                Wojciech Przybylski
      wraz z Zespołem 6. WOW!Chem :-)

     • Praca Sekretariatu V LO w czasie wakacji

     • Dyrekcja V Liceum Ogólnokształcącego

      im. A. Witkowskiego  Krakowie

      uprzejmie informuje, że w okresie wakacji

      sekretariat szkoły

      będzie czynny dla stron

      w następujących terminach:

       

      - 04 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 07 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 11 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 14 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 18 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 21 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 02 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 04 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 08 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 11 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 16 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 18 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 22 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 25 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 29 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

     • Rekrutacja do V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie

     • IV ETAP

      ZE WZGLĘDU NA POGRZEB NAUCZYCIELA V LO prof. Andrzeja Kosa (25 lipca) 
      BARDZO PROSIMY WYBIERAJĄCYCH SIĘ NA POTWIERDZENIE WOLI
      W PONIEDZIAŁEK 25 LIPCA O PRZYBYCIE
      W GODZ. 9:00 - 11:00 LUB 14:00 - 15:00

      Potwierdzanie woli podjęcia nauki w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie przez kandydatów umieszczonych na listach zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów klas pierwszych odbywać się bedzie we wskazanych salach V LO (informacje o przydzielonych salach podane zostaną w holu szkoły)

      Wymagane dokumenty:

      1.         oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej,

      2.         oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu po szkole podstawowej,

      3.         dwa zdjęcia (na odwrocie podpisanych ołówkiem imieniem i nazwiskiem),

      4.         kserokopia skróconego aktu urodzenia ucznia,

      5.         karta zdrowia ucznia (do odbioru w gabinecie medycznym macierzystej szkoły)

      Terminy potwierdzania woli:

      20 lipca (środa)  godz.10.00-14.00

      21 lipca (czwartek) godz. 10.00-12.00

      25 lipca (poniedziałek) godz. 12.00-15.00

       

      więcej informacji znajduje się  na stronie internetowej się w zakładce dla kandydatów:
      https://v-lo-krakow.edupage.org/a/harmonogram

     • Świadectwa maturalne

     • data: 01.07.2022r.

      5 lipca w godzinach 10:00 - 12:30

      zapraszamy Absolwentów
      na rozdanie świadectw maturalnych przez Wychowawców.

      Klasa 3Ag – prof. Stanisław Garlicki – sala 32
      Klasa 3Bg – prof. Agnieszka Wojtasiewicz – sala 29
      Klasa 3Cg – prof. Aleksandra Bałucka-Grimaldi – sala 3
      Klasa 3Dg – prof. Agnieszka Olszewska-Rabiega – sala 5
      Klasa 3Eg – prof. Małgorzata Berkowicz-Małek – sala 22
      Klasa 3Fg – prof. Agnieszka faryna – sala 20
      Klasa 3Gg – prof. Jacek Studnicki – sala 21
      Klasa 3Hg – prof. Elżbieta Piekarska – sala 19

     • Dzień sportu w V LO

     • ​​​​​​Dnia 21 czerwca - spotkaliśmy się na Groblach, aby w gronie Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów naszej szkoły, świętować Dzień Sportu V LO.​​​​​​​​​​​​​​

      Uczniowie rywalizowali w konkurencjach biegowych:
      indywidualnie i drużynowo w sztafetach mieszanych
      oraz w grach zespołowych:
      piłka siatkowa, koszykowa i nożna.

      Najlepsi uczniowie w szkole w tegorocznej edycji to:

      Bieg na 100m - dziewczyny
      I m.   Izabela Datka
      II m.  Wiktoria Badełek
      III m. Weronika Woźniak

      Bieg na 100m - chłopcy
      I m.   Filip Pyrka
      II m.  Marek Skupień
      III m. Antoni Narębski  

      Bieg na 300m - dziewczyny
      I m.   Weronika Woźniak
      II m.  Maria Męcner
      III m. Aleksandra Ptaszek

      Bieg na 600m - chłopcy
      I m.   Piotr Bublik
      II m.  Filip Pyrka
      III m. Tymoteusz Jędrzejewski

      W sztafetach mieszanych zwyciężyli uczniowie klas 2 w składzie:
      Maria Męcner, Weronika Woźniak, Mateusz Jaworski, Mateusz Jaźwiecki

      II miejsce zdobyły klasy 3 w składzie:
      Zuzanna Bojarska, Nikola Kuśnierczyk, Michał Cęckiewicz, Marek Skupień

      III miejsce zdobyły klasy 1 w składzie:
      Wiktoria Badełek, Natalia Śpiewak, Piotr Porębski, Aleksander Orłowicz.

      W grach zespołowych rywalizację zdominowały uczennice i uczniowie klas 3.

      Wszystkim gorąco dziękujemy za wspólną zabawę.

      Uczestnikom gratulujemy wspaniałej sportowej rywalizacji, kibicom wytrwałego dopingu,

      a wszystkim życzymy zasłużonego, jednak zdecydowanie aktywnego odpoczynku od nauki.

      Udanych wakacji!

     • Zakończenie roku szkolnego

     • 24 czerwca (piątek) - Zakończenie roku szkolnego
      godz. 9:30Wychowawcy spotykają się ze swoimi Uczniami 
      godz. 11:00 - msza św. w Kolegiacie św. Anny, która jednocześnie będzie mszą jubileuszową z okazji 150 lecia naszej szkoły

      Nasz absolwent ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś (matura 1979)
      zaprasza Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego
      im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
      na mszę świętą połączoną z koncertem Chóru VLO
       

      Zapraszamy wszystkich Uczniów, Rodziców, Absolwentów i Przyjaciół V LO.

     • Zapraszamy na wystawy

     • CYKL WYSTAW ARTYSTÓW DAWNYCH I WSPÓŁCZESNYCH Absolwentów V LO im. Augusta Witkowskiego z okazji 150-lecia powstania szkoły ciąg dalszy:

      SZTUKA NA V-tkę

      ZAPRASZAMY !

       

      FOTOGRAFIA – OTWARTE OKNA

      Krakowskie Forum Kultury
      Ul. Mikołajska 2 Sala z widokiem
      Wystawa OTWARTE OKNA
      27.06-01.07.2022 r. – wstęp wolny
      Wernisaż 24.06.2022 r. godz. 17:00
       

      WYSTAWA OBIEKTÓW I INSTALACJI ARTYSTYCZNYCH - POMIĘDZY

      Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
      Ul. Marii Konopnickiej 26
      Wystawa POMIĘDZY
      24-30.06.2022.2022 – wstęp wolny
      Wernisaż 24.06.2022, 19:00

       

      CYKL WYSTAW „SZTUKA NA 5-tkę”

      Z okazji Jubileuszu 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego
      w Krakowie zapraszamy do odwiedzenia w czerwcu 2022 roku jeszcze dwóch wystaw prezentujących prace artystów – absolwentów.

       

      OTWARTE OKNA

      24 czerwca o godz. 17:30 w Krakowskim Forum Kultury, przy ulicy Mikołajskiej 2, zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Otwarte Okna”, na której pokażemy fotografie autorstwa absolwentów V LO. Kuratorem wystawy jest Przemysław Czaja. Wystawa będzie dostępna do 1 lipca

      Autorzy na wystawie: Iwona Sitnik-Kornecka, Andrzej Pilichowski- Ragno, Stanisław Kwieciński, Piotr Stós, Piotr Koralewski, Przemysław Czaja.

      POMIĘDZY

      24 czerwca o godz. 19:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy ulicy Marii Konopnickiej 26, zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Pomiędzy”, na której pokażemy obiekty i instalacje artystyczne, a także prace wideo i dokumentację performance’u, których autorami są absolwenci V LO. Kuratorami wystawy są: Artur Wabik i Mateusz Otręba. Wystawa będzie dostępna do 1 lipca.

      Autorzy na wystawie: Marek Chlanda, Marek Chołoniewski, Marta Deskur, Aleksander Janicki, Wacław i Lesław Janiccy, Joanna Kaiser, Ewa Kulka, Mateusz Otręba, Ewa Wesołowska, Tomasz Vetulani, Artur Wabik, Beata Zuba.

      Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!

      wsparli nas:

    • Finał XV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia”
     • Finał XV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia”

     • W dniach 17–19 czerwca 2022 r. w Muzeum Wojska Polskiego, w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz na terenie Warszawy rozegrane zostały zawody finałowe XV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia”. W ogólnopolskim finale tegorocznej edycji olimpiady udział wzięło 53 uczniów, w tym 3 uczniów reprezentowało naszą szkołę. Zawody wymagały wszechstronnej wiedzy bowiem zostały rozegrane w 8 bardzo różnorodnych konkurencjach: broń i barwa, eksponat muzealny, malarstwo batalistyczne, literatura, film, geografia militarna, Warszawa w XVI–XVII wieku, oprowadzanie miejscach i obiektach historycznych Warszawy.

       

      Wszyscy nasi reprezentanci uzyskali tytuły laureatów:

      • VI miejsce zajął tegoroczny absolwent V LO (ukończył kl. 3Bg), Szymon Sater (opiekun Józef Jaworski).
      • XX miejsce zajął uczeń kl. 3G Aleksander Dietrich, (opiekun Stanisław Garlicki).
      • XXI miejsce zajął tegoroczny absolwent V LO (ukończył kl. 3Bg) Maciej Kamiński, (opiekun Józef Jaworski).

       

      Warto przypomnieć, że tytuł finalisty tej edycji olimpiady uzyskała tegoroczna absolwentka V LO (ukończyła kl. 3Bg) Monika Grochowska (opiekun Józef Jaworski).

       

      Wszyscy wymienieni uczniowie uzyskali zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii.

      Serdecznie gratulujemy wymienionym uczniom i ich opiekunom!

      Od lewej: dr Stanisław Garlicki, Maciej Kamiński, Szymon Sater, Aleksander Dietrich.

    • Finał III Ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych CMI
     • Finał III Ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych CMI

     • Uczniowie z klasy 2D - Zofia Moczurad, Alicja Pardała i Maksymilian Siekliński - wzięli udział w finałach III Ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych CMI zorganizowanych przez Politechnikę Łódzką.

      W zawodach, które odbywały się w dniach 28-29 maja, w kategorii szkół średnich rywalizowało 16 drużyn z różnych szkół z całej Polski.

      Nasz zespół zajął V miejsce.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Jubileuszowe wystawy czas zacząć!
     • Jubileuszowe wystawy czas zacząć!

     • data: 07.06.2022r.

      Wystawa 1  - UCZTA
      ZOFIA WEISS GALLERY 

      V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie: przez 150 lat Absolwenci pilnie się uczyli, ale także pisali wiersze i książki, rzeźbili, fotografowali, projektowali i...malowali.

      Właśnie od Malarstwa zaczęliśmy Jubileusz.

      6 czerwca o godz. 18:00 w Galerii Zofii Weiss przy ul. Sławkowskiej 12 spotkało się malarskie grono Absolwentów. Wystawa " Uczta" zgromadziła dzieła : Tadeusza Brzozowskiego, Józefa Męciny-Krzesza, Kaspra Pochwalskiego, Stanisława Rodzińskiego, Władysława Rossowskiego, Karola Wierusz-Kowalskiego oraz współczesnych: Witolda Abako, Mariana Bielawki, Iwo Birkenmajera, Macieja Busia, Marcina Busia, Marty Deskur, Roksany Gołębiowskiej, Karoliny Jakubowskiej, Małgorzaty Kaczmarskiej, Igora Kubali, Ewy Kutermak-Madej, Anny Litwin, Adama Macedońskiego, Doroty Madej-Kruszelnickiej, Mateusza Otręby, Kingi Polit, Stanisława Sobolewskiego, Beaty Stankiewicz, Władysława Szyszki, Mateusza Środonia, Karoliny Śwideckiej, Pawła Taranczewskiego, Tomasza Vetulaniego, Katarzyny Wierzbowskiej-Slaskiej i Beaty Zuby. Gościem specjalnym wernisażu była prof. Ewa Borowiejska.

      Wystawę otworzyli: Dyrektor V LO Stanisław Pietras, Honorowy Przewodniczący SAiP prof. Krzysztof Pałecki,  prezes SAiP Piotr Czekaj kierujący obchodami jubileuszowymi i oczywiście Gospodyni Galerii – Zofia  Weiss.

      Tłok na ścianach, tłok w salach, spotkania przyjaciół, ze szkolnych lat.

      Autor tekstu i zdjęć: Artur Süss

      Wystawa 2 - ABSOLWENCI ARCHITEKCI 

      Galeria Architektury SARP Oddział Kraków

      Jubileuszu V LO ciąg dalszy. 

      7 czerwca o godz.18:00 rozpoczął sie wernisarz wystawy Architektów, absolwentów Zakładu. Na ścianach przygotowane graficznie przez Lubomira Nikolova prezentacje twórczości Absolwentów, począwszy od Teodora Talowskiego ( matura 1875!) po współczesnych.

      Przechadzając się ulicami Krakowa nawet nie wiemy, ile budynków zaprojektowały nasze koleżanki i nasi koledzy. Wśród nich zarówno Witold Cęckiewicz ( członek Komitetu Honorowego Jubileuszu) czy Zygmunt Hendel, legendarny konserwator Wawelu.

      Kuratorami wystawy są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.
      Owiedzili nas: Magdalena Kozień -Woźniak, Dziekan Wydziału Architektury PK , Andrzej Kadłuczka ( wspaniałe anegdoty z lat szkolnych!) czy Bohdan Lisowski " Biś".

      Autor tekstu i zdjęć: Artur Süss

      O naszym Jubileuszu w TVP3 Kraków Kronika

      Dyrektor Zakładu, Stanisław Pietras o sekretach sukcesów i współpracy z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami opowiedział również w rozmowie z red. Sławomirem Mokrzyckim w programie "Tematy Dnia"

      https://krakow.tvp.pl/.../150-lat-krakowskiego-v-liceum...

      https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia