• Dwóch uczniów V LO z medalami w Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej i Astrofizycznej

          •  

             W dniach 12 - 19 sierpnia w Katowicach odbyła się XVI Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki.

            Cieszymy sie bardzo, że dwóch naszych uczniów zdobyło w tej olimpiadzie medale !

            Maksymilian Wdowiarz-Bilski (klasa 4E) - złoty medal !
            i Piotr Jędrzejczyk (klasa 3E) - brązowy medal !
            Panowie - Wielkie Gratulacje !

            Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki to prestiżowy konkurs dla uczniów i uczennic szkół średnich z całego świata. Biorą w niej udział osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w olimpiadach i konkursach astronomicznych organizowanych w swoich krajach. W tym roku do rywalizacji przystąpiło ponad 250 osób z 50 krajów. Rozwiązują zadania teoretyczne, zajmują się analizą danych astronomicznych i dokonują obserwacji astronomicznych.

            Aby zdobyć złoty medal, trzeba rozwiązać ponad 90 procent zadań, srebro - ponad 80 procent a brąz to ponad 70 procent rozwiazanych zadań.

            Maksymilian w ubiegłym roku szkolnym był multiolimpijczykiem – laureatem olimpiady astronomicznej, informatycznej i matematycznej oraz finalistą Olimpiady Fizycznej. W tym roku szkolnym był najlepszym laureatem Olimpiady Astronomicznej, został też laureatem Olimpiady Fizycznej. W r. 2022 reprezentował Polskę podczas Środkowoeuropejskiej Olimpiady Matematycznej w Bernie przywożąc brązowy medal.

            Piotr, również w poprzednich latach osiagał sukcesy; miedzy innymi: został Finalistą LXXII Olimpiady Fizycznej, Laureatem 3 miejsca w Polsce w  LXVI Olimpiadzie Astronomicznej oraz Laureatem II stopnia XVI Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z fizyki.

            Więcej możecie przeczytać klikając w poniższe linki:
            portalsamorzadowy

            mistrzowie wiedzy o wszechświecie
            opokaorg
            katowicenaszemiasto

            Official Facebook page of 16th IOAA in Silesia, Poland
            strona Miedzynarodowej Olimpiady Astronomii i Astrofizyki
            Gazeta Krakowska

            Zdjęcie: Official Facebook page of 16th IOAA in Silesia, Poland - Facebook

          • 9. edycja programu ADAMED SmartUP

          • data: 12.08.2023r.

            W lipcu odbył się 9. Obóz naukowy ADAMED SmartUP dla uczniów zafascynowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Obóz odbył się w dniach 16-29 lipca. Wzięło w nim udział 50 uczniów z całej Polski, wyłonionych w wieloetapowym procesie rekrutacyjnym spośród blisko 9 tys. Kandydatów. Pięćdziesięcioro nastolatków z całej Polski zjechało do Warszawy, aby w pracowniach i laboratoriach, pod okiem naukowców, pogłębiać swoją wiedzę. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły – Stanisław Bektas, Amelia Kudasik i Tymoteusz Prostak.  

            Obóz, jak co roku, wypełniony był wykładami, warsztatami i zajęciami integracyjnymi. Uczestnicy mieli okazję m.in. sprawdzić się w obserwacjach mikroskopowych, szyciu chirurgicznym, budowaniu i programowaniu robotów czy projektowaniu nowego teleskopu orbitalnego. Podstawą zajęć były samodzielne doświadczenia i próby zrozumienia problemu poprzez własne obserwacje.  

            Serdecznie gratulujemy Państwu sukcesów dydaktycznych – Stanisław, Amelia i Tymoteusz  zaprezentowali imponującą wiedzę i umiejętności.

            Wydarzenie było częścią programu edukacyjnego ADAMED SmartUP, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce w wieku 14-18 lat. Rekrutacja do jego kolejnej, 10. edycji, rozpocznie się we wrześniu. Więcej informacji o programie i możliwym do uzyskania stypendium dostępnych jest na stronie adamedsmartup.pl 

            Tekst: Dominika Paduch - Zespół ADAMED SmartUP

          • Matura na 100 procent !

          • Znamy już tegorocznych Laureatów X edycji Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 procent”

            Projektowi „Matura na 100 Procent” przyświeca idea uhonorowania i nagrodzenia tych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy najlepiej w kraju zdali egzaminy maturalne.

            Cieszymy się bardzo z wyników naszych absolwentów, ponieważ aż 16 tegorocznych maturzystów
            z V LO znalazło sie w ścisłej czołówce. Troje otrzymało tytuł Laureata i 13 - Finalisty. 

            Laureaci:

            1. Klara Dej - 4A

            2. Piotr Dryja - 4A

            3. Aleksandra Fijałek - 4B

            Finaliści:

            1. Jagoda Flejmer - 4G

            2. Paweł Korniak - 4A

            3. Maria Majkowska - 4C

            4. Philippe Michno - 4C

            5. Marta Muskus - 4C

            6. Anna Rachwał - 4F

            7. Aleksandra Rozmus - 4G

            8. Szymon Rybski - 4E

            9. Krzysztof Salata - 4E

            10. Seweryn Stempak - 4F

            11. Emilia Waszkielewicz - 4E

            12. Maksymilian Wdowiarz-Bilski - 4E

            13. Maria Ziebura - 4F

            Wielkie gratulacje !

            Dziękujemy Fundacji Zawsze Warto za organizowanie projektu, który organizowany jest od 2014 roku. Cieszymy się tym bardziej, że w każdym roku nasi Absolwenci znajdują się w scisłej czołówce. 

            Więcej o projekcie: TUTAJ

             

          • Srebro i brąz w Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej

          • W dniach 21-29 lipca w Bansko (Bułgaria) Wojciech Szot tegoroczny absolwent V LO z  klasy 4E zdobył srebrny medal w konkursie indywidualnym i  brązowy medal w konkursie drużynowym na 20. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej. Łącznie w olimpiadzie brało udział 205 zawodników z 52 drużyn reprezentujących 38 krajów.

            Na stronie organizatora można przczytać: "Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna (IOL) to coroczny międzynarodowy konkurs, który gromadzi uczniów szkół średnich i ekspertów z różnych dziedzin językoznawstwa. Od momentu powstania w 2003 roku IOL każdego lata gości w innym kraju. W konkursie uczestnicy muszą przeanalizować gramatykę, strukturę, kulturę i historię różnych języków oraz wykazać się swoimi zdolnościami językowymi poprzez łamigłówki i wyzwania związane z rozwiązywaniem problemów.

            IOL zachęca do kreatywności i wyobraźni oraz pomaga uczestnikom rozwijać umiejętności analizy języka i rozwiązywania problemów. Promując świadomość i zrozumienie różnorodnych kultur i historii, konkurs odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych lingwistów i przyczynianiu się do rozwoju tej dziedziny akademickiej. "

            więcej o olimiadzie: TUTAJ

            Link dowyników olimpiady: TUTAJ 

            Gratulacje !

          • Sekretariat szkoły dla stron w okresie wakacji

          • Dyrekcja V Liceum Ogólnokształcącego
            im. A. Witkowskiego  Krakowie
            uprzejmie informuje, że z powodu remontów,
            w okresie wakacji
            sekretariat szkoły
            dla stron  czynny będzie
            w następujących terminach:

            - 01 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

            - 03 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

            - 08 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

            - 10 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

            - 17 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

            - 22 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

            - 24 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

            - 29 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

            - 31 sierpnia 2023r. w godz. 10.00 – 13.00

          • Bezprecedensowe osiągnięcie naszego Ucznia !

          • Bezprecedensowe osiągnięcie – Michał Lipiec uczeń  V LO w Krakowie
            dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe !

            O tym, że zakwalifikowanie się do finału ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej szkół średnich jest dużym osiągnięciem nie trzeba nikogo przekonywać. Znalezienie się w jeszcze węższym gronie - laureatów olimpiady - jest powodem do wyjątkowej dumy zarówno dla ucznia, jak i jego szkoły. Natomiast zakwalifikowanie się do kilkuosobowej reprezentacji Polski na jedną z Olimpiad Międzynarodowych jest osiągnięciem wybitnym, będącym zawsze ukoronowaniem ciężkiej pracy ucznia i jego nauczycieli. Na tych najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach przedmiotowych spotykają się bowiem najlepsi zawodnicy z całego świata. Ci z nich, którzy najlepiej poradzą sobie z zadaniami mają szansę zdobyć jeden z medali.

            W tym miesiącu Michał Lipiec,
            uczeń  V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie,
            zdobył aż trzy medale na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych:

            złoty (z chemii, w Zurychu), srebrny (z fizyki, w Tokio) i brązowy (z matematyki, w Chiba, również w Japonii). To pierwszy przypadek w kilkudziesięcioletniej historii ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych z matematyki, fizyki i chemii, kiedy w tym samym roku uczeń był członkiem reprezentacji naszego kraju na Olimpiady Międzynarodowe w każdym z tych trzech przedmiotów (i we wszystkich zdobył medale).

            Mimo, że Michał we wrześniu dopiero rozpocznie naukę w klasie maturalnej, a więc będzie mógł ponownie wziąć udział w olimpiadach przedmiotowych, już teraz ma w swojej kolekcji sześć medali uzyskanych na Olimpiadach Międzynarodowych – trzy tegoroczne oraz trzy zdobyte na poprzednich edycjach Międzynarodowych Olimpiad Chemicznych (złoty, srebrny i brązowy).

            Warto podkreślić, że obok udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, Michał rozpoczął już pracę naukową realizując projekty pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze (gdzie spędzi pozostałą część wakacji). Od roku prowadzi też Internetowe Koło Chemiczne – ogólnodostępny kanał w internecie, na którym stara się pomagać innym uczniom w przygotowaniach do Olimpiady Chemicznej. Nie zaniedbuje przy tym innych przedmiotów szkolnych – średnia ocen na jego ostatnim świadectwie to 5,69.

            Co ważne znajduje on też czas na inne zainteresowania, w tym intensywne treningi sportowe – w tym roku brał udział m.in. w półmaratonie i Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim.

            Duma nas rozpiera, że Michał jest uczniem naszego Liceum.

            Wielkie Gratulacje !

          • Sukcesy Michała Lipca i Krzysztofa Salaty w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

          • W dniach 3–13 lipca 2023 r. w Chibie (Japonia) odbyła się 64. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna.
            W zawodach wzięło udział 618 uczniów ze 112 krajów.

            W skład polskiej reprezentacji, wyłonionej na podstawie wyników uzyskanych w zawodach LXXIV Olimpiady Matematycznej, weszli: Mateusz Gabzdyl, Michał Lipiec, Piotr Miernik, Krzysztof Salata, Konstanty Smolira, Robert Soboński.

            Miło nam poinformować, że Michał Lipiec (klasa 3g) i Krzysztof Salata (klasa 4e) zdobyli brązowe medale!

            Opiekunami naszych uczniów są: prof. Jacek Dymel, dr Dominik Burek i dr Tomasz Kobos.

            Ponadto Mateusz Gabzdyl  wywalczył srebrny medal, Konstanty Smolira i Piotr Miernik  zdobyli medale brązowe, a Robert Soboński  został wyróżniony wzmianką zaszczytną.

             Polska reprezentacja uplasowała się na 32. miejscu w (nieoficjalnej) klasyfikacji drużynowej. Treści zadań zawodów oraz pełne wyniki dostępne są na stronie internetowej Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej www.imo-official.org w zakładce IMO 2023.

             Gratulacje! 

          • Michał Lipiec i 53. Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna

          • Z przyjemnością informujemy, że odnieśliśmy kolejny sukces, tym razem na 53. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej: Michał Lipiec z klasy 3G zdobył srebrny medal.

            https://glos.pl/5-medali-dla-polskich-uczniow-podczas-miedzynarodowej-olimpiady-fizycznej-gratulujemy

            Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbywa się w lipcu, co roku w innym kraju. Jest skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie gromadzi ok. kilkuset uczestników z 90 państw. W tym roku IPhO odbyła się w dniach 10-17 lipca w Tokio.

            Uczniowie zdobywają punkty w dwóch częściach: teoretycznej i doświadczalnej. W pierwszej rozwiązują zadania. Z kolei druga polega na pomiarze wspartym obliczeniami. Zawody mają charakter indywidualny – nie ma oficjalnych statystyk grupowych.

            Warto wspomnieć, że pierwsza międzynarodowa olimpiada fizyczna odbyła się w Warszawie w roku 1967. Brały w niej udział tylko państwa z Europy Środkowej: Czechosłowacja, Bułgaria, Węgry i Rumunia. Wielu byłych laureatów i zwycięzców tych zawodów jest obecnie cenionymi naukowcami. Z tego grona wywodzą się również organizatorzy aktualnych edycji.

          • Mistrzostwa świata w Taekwon-do

          • Miło jest nam poinformować, że  dniach  14-16 lipca 2023 r. w Coventry (Wielka Brytania) odbyły się  Mistrzostwa świata w Taekwon-do - Taekwondo International World Championships 2023.

            Emilia Proszkiewicz uczennica klasy 2C na tych mistrzostwach zdobyła złoty i dwa brązowe medale:

            złoto: Tag team cadets blue/red belts

            brąz: Cadets -55 kg blue/red belts point stop sparringbrąz: Cadets blue/red belts patterns

            Gratulacje!

          • Sukcesy w finale XLIX Olimpiady Historycznej

          • Imponujące sukcesy w finale XLIX Olimpiady Historycznej odnieśli uczniowie V Liceum. Do ostatniego, ogólnopolskiego etapu zmagań młodych historyków zakwalifikowało się aż 5 naszych reprezentantów.

            ​​​​​​​​​​​​​​Wszyscy uzyskali tytuł laureata, a najlepiej zaprezentował się Wojciech Zalewski z klasy 3B, który zajął I miejsce i został zwycięzcą całej olimpiady. 

            ​​​​​​​Warto przy tym wspomnieć, że nasi uczniowie zdominowali zawody na szczeblu okręgowym, ponieważ zajęli 5 spośród 12 miejsc, które otrzymało województwo małopolskie w finale olimpiady. 

            Laureaci:

            Lokata I (zwycięzca całej olimpiady): Wojciech Zalewski, klasa 3B (opiekun: Wojciech Micygała)

            Lokata XIV: Kamil Jaglarz, klasa 4B (opiekun: Zdzisław Bednarek)

            Lokata XIV: Łukasz Śliz, klasa 4B (opiekun: Zdzisław Bednarek)

            Lokata XVI: Paweł Grzywna, klasa 3A (opiekun: Rafał Kobylec)

            Lokata XVII: Dominik Pływacz, klasa 3A (opiekun: Rafał Kobylec)

            Wielkie brawa dla wszystkich naszych młodych historyków

            zdjęcie uczniów z etapu okręgowego wraz z przewodniczącym komitetu głównego olimpiady, prof. Andrzejem Korytko oraz zdjęcie Wojtka Zalewskiego odbierającego dyplom za zwycięstwo.

        • WAKACJE 2023
          • WAKACJE 2023

          • Drodzy Uczniowie

            Gratulujemy Wam Waszych wszystkich osiągnięć i postępów, jakie dokonaliście w minionym roku szkolnym. Były to chwile pełne wyzwań, ale także niezapomniane momenty, które kształtują Was jako jednostki. Teraz nadszedł czas na chwilę oddechu i zasłużonego relaksu. Niech te wakacje będą dla Was czasem odpoczynku od nauki.

            Wakacje to doskonały moment, aby czerpać radość z życia, eksplorować miejsca, poznawać ciekawych ludzi i odkrywać swoje pasje. Niech ten czas będzie dla Was pełen przygód, które będziecie długo wspominać z uśmiechem na twarzy. Korzystajcie z każdej chwili, cieszcie się z drobnych rzeczy, które dają Wam radość i zasilają Waszą energię.

            Dyrekcja i Grono Pedagogiczne V LO

            Grafikę wykonała Michalina Kapała z klasy 1H

          • Finał Olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego

          • 12-14 czerwca walczyliśmy w Warszawie w II części finału Olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego. Cała trójka została laureatami:
            Dominik Dryja z klasy 1A (drugie miejsce),
            Bruno Rosenbeiger z klasy 2A (piąte miejsce)
            i Michał Klimek z klasy 4G (30 miejsce) - opieka prof. Stanisław Garlicki

            Finalistami zostali w I części:
            Antoni Pilch z klasy 3B - opieka prof. Wojciech Micygała
            i Antoni Wyrwiński z klasy 1 B - opieka prof. Rafał Kobylec

            Gratulacje!

          • Finał Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg"

          • W dniach 15.06.-16.06.2023r.  miał miejsce etap finałowy Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg".

            W finale wystąpiło 10 uczniów z całej Polski.

            Nasze liceum reprezentował Piotr Dryja z klasy 4A, który uzyskał tytuł laureata olimpiady.

            Nieco wcześniej Dominik Pływacz z klasy 3a uzyskał tytuł finalisty olimpiady. 

            Gratulacje! 

          • XVI Olimpiada Mediewistyczna

          • Sukcesy w XVI Olimpiadzie Mediewistycznej, której finał odbył się w dn. 20-21 kwietnia 2023r. w Legnicy

            tytuły laureatów uzyskali

            II miejsca Igor Kuśmierek, kl I B

            III miejsca Maciej Surówka, kl. III G

            Alicja Kwapiszewska kl. I B

            tytuł finalisty uzyskał

            Mieszko Kubala kl. I B

            opiekun Rafał Kobylec

            Gratulacje! 

          • Konkurs Historyczny „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni"

          •  Sukcesy w II edycja Konkursu Historycznego „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni", której II etap odbył się w 16 miastach wojewódzkich 4.04.

            tytuły laureatów uzyskali

            Alicja Kwapiszewska I B

            Maciej Surówka III G

            opiekun Rafał Kobylec

            tytuły finalistów uzyskali

            Max Omeonu kl. II B opiekun Rafał Kobylec

            Martyna Żurek kl. III A opiekun Rafał Kobylec

            Wojciech Klimek II D opiekun Piotr Boroń

            Julia Kucała III B Wojciech Micygała

            Antonina Osińska III C Stanisław Garlicki

            Leonard Wychowaniec I H opiekun Piotr Boroń

            Gratulacje!

          • Matematyczny Naboj – międzynarodowy, drużynowy konkurs matematyczny

          • W dniu 21 kwietnia 2023 roku odbył się Matematyczny Naboj – międzynarodowy, drużynowy konkurs matematyczny.​​​​​​​

            Miło nam poinformować, że

            1)      Drużyna w składzie:

            Antoni Mazur (klasa 1g), Kordian Pisarek (klasa 2e), Miłosz Płatek (klasa 2e), Magdalena Pudełko (klasa 2e), Szymon Wróblewski (klasa 1g)

            zajęła 1. miejsce na świecie w kategorii juniorów.

            2)      Drużyna w składzie:

            Maciej Anioł (Klasa 2e), Krzysztof Jaworski (Klasa 2e), Kacper Laba (Klasa 2e), Antoni Pierzchała (Klasa 2e), Jakub Stachniak (Klasa 2e)

            zajęła 10. miejsce w Polsce i 19. Miejsce na świecie w kategorii juniorów.

            3)      Drużyna w składzie:

            Rafał Bawołek (Klasa 4e), Maja Kokot (Klasa 4e), Michał Lipiec (Klasa 3g), Krzysztof Salata (Klasa 4e), Maksymilian Wdowiarz-Bilski (Klasa 4e)

            zajęła 3. miejsce na świecie i 2. miejsce w Polsce w kategorii seniorów.

            4)      Drużyna w składzie:

            Mariam Baghdasaryan (Klasa 4e), Paulina Jabłońska (Klasa 3g), Gabriela Pietras (Klasa 4e), Jan Radomiński-Lasek (Klasa 4e)Emilia Waszkielewicz (Klasa 4e),​​​​​​​

            zajęła 26. miejsce na świecie i 16. miejsce w Polsce w kategorii seniorów.

            Opiekunem wszystkich drużyn jest prof. Jacek Dymel.

            GRATULUJEMY

            Na zdjęciu od lewej  stoją kolejno:

            Gabriela Pietras, Paulina Jabłońska, Emilia Waszkielewicz, Mariam Baghdasaryan, Rafał Bawołek, Jan Radomiński-Lasek, Maja Kokot, Michał Lipiec, Jakub Stachniak, Szymon Wróblewski, Krzysztof Jaworski, Magdalena Pudełko, Antoni Pierzchała, Maciej Anioł, Miłosz Płatek, Antoni Mazur, Kordian Pisarek, Kacper Laba.

            Na dole: Krzysztof Salata, Maksymilian Wdowiarz-Bilski.