• Klasa 3D z wizytą w Cyfronecie

     • W poniedziałek, 23 stycznia, klasa 3D - (klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna) wybrała się do Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.

      Na wstępie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się, czym zajmuje się Cyfronet oraz do czego wykorzystywane są superkomputery. Licealiści mieli okazję, aby zadawać pytania pracownikom jednostki. Kolejnym punktem programu było odwiedzenie obszernej hali, w której mieści się superkomputer Prometheus, swego czasu najszybszy w Polsce oraz 38. na świecie.

      Serdecznie podziękowania dla Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH za możliwość uczestniczenia klasy w bardzo miłym i pouczajacym spotkaniu.

     • Wydarzenie kończące obchody Jubileuszu 150-lecia naszej Szkoły

     • Drodzy Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice, Absolwenci i Przyjaciele!

      W sobotę, 14 stycznia 2023 r., miało miejsce ostatnie publiczne wydarzenie kończące obchody Jubileuszu 150-lecia naszej Szkoły.

      Tym wydarzeniem był podwójny premierowy seans filmowy w Kinie Kijów. Projekcja filmów została poprzedzona wręczeniem oficjalnych podziękowań dla osób, które szczególnie przyczyniły się do pomyślnego przebiegu obchodów Jubileuszu. 

      Wyróżnieni decyzją Walnego Zgromadzenia SAiP z dnia 15 listopada 2022r. za zasługi dla rozwoju Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w związku z Jubileuszem 150-lecia V LO zostali: Jarosław Bielewicz, Agata Brezdeń, Marcin Buś, Piotr Czekaj, Marek Kordylewski, Piotr Kuc, Stanisław Pietras, Tomasz Pilikowski, Jakub Rawski, Mariusz Süss, Artur Wabik, Paweł Wójcik oraz Joanna Zygmunt.  Niestety Piotr Kuc i Tomasz Pilikowski odeszli w zeszłym roku i wyróżnienia zostały im przyznane pośmiertnie.

      Z kolei w dniu 6 grudnia 2022r. Zarząd SAiP postanowił wyróżnić  za zaangażowanie w Jubileusz 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie następujące Koleżanki i Kolegów: Wojciecha Bonowicza, Przemysława Czaję, Konrada Glosa, Wiktora Herziga, Zuzannę Hwang, Grzegorza Jankowicza, Ewę Kieres – Pasek, Jakuba Kosiniaka, Małgorzatę Krzysicę, Piotra Lewickiego, Michała Łanuszkę, Janusza Maniaka, Ziemowita Obłąkowskiego, Mateusza Otrębę, Martę A. Urbańską, Magdalenę Wadowską, Zofię Weiss, Jacka Wójcickiego oraz Beatę Zubę.

      Oczywiście powyższe dwie listy nie przedstawiają wszystkich, którzy na różnych etapach byli zaangażowani w pracę nad wspólnym sukcesem. Wszystkim, bez wyjątku, serdecznie dziękujemy!

      Filmy związane z Jubileuszem są dostępne na kanale YouTube Stowarzyszenia:

      Jeżeli chcielibyście prześledzić całą Galę od początku do końca lub uważnie się wsłuchać raz jeszcze w wykład Profesora Rotfelda, udostępniamy również linki do tych nagrań:

      Na naszym kanale YouTube można też obejrzeć inne materiały jubileuszowe.

      Przypominamy, że cały czas możecie kupować księgę jubileuszową „150 lat Zakładu”. Link do zamówień: https://saip.pl/zamowienie-ksiegi-150-lecia-v-zakladu/2045/ 
      Księgę będzie można zamawiać tylko do dnia 28 stycznia 2023 r.

      W tym roku chcemy jeszcze zebrać materiały i wydać publikację pojubileuszową. Serdecznie zapraszamy do współpracy w tym zakresie. Prosimy o teksty, zdjęcia czy też inne materiały graficzne. Możecie się z nami kontaktować w tym celu za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres sa@v-lo.krakow.pl

      Serdecznie dziękujemy również naszym Mecenasom i Sponsorom, bez Was wydarzenie nie doszłoby do skutku. Nie zapominajcie o SAIP VLO! Szukamy „Mecenasów Rozdziałów” publikacji pojubileuszowej!

      Wkrótce prawie wszyscy będziemy musieli oddać cesarzowi co cesarskie, tj. rozliczyć nasze PIT-y. Przy tej okazji wpiszcie nas jako beneficjenta waszego 1,5% podatku dochodowego. Was to nic nie kosztuje, a Stowarzyszeniu pozwala realizować swoje statutowe cele. Więcej informacji jest tutaj: https://saip.pl/jeden-procent/

      Jednocześnie prosimy Was o zarezerwowanie czasu wieczorem dnia 20 maja 2023 r. („save the date”). W tym dniu planowany jest doroczny Bal Absolwentów i Przyjaciół. Więcej informacji wkrótce.

      Bieżące informacje o naszej społeczności możecie znaleźć na stronie: https://saip.pl/

      Serdecznie pozdrawiamy! 

      Komitet Organizacyjny Jubileuszu VLO

      Zarząd SAIP VLO

       

      Wywiad z prof. Zakładu – prof. Barbara Tischner

      Reportaż z Jubileuszu 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

      Całość - Gala Jubileuszowa 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

      Wykład jubileuszowy wygłoszony przez prof. Adama Daniela Rotfelda

    • Zamówienia Księgi Jubileuszowej „150 lat Zakładu”
     • Zamówienia Księgi Jubileuszowej „150 lat Zakładu”

     • Drodzy Absolwenci i Przyjaciele VLO!

       

      Zamówienia Księgi Jubileuszowej „150 lat Zakładu” jest możliwe za pośrednictwem strony Stowarzyszenia: https://saip.pl/zamowienie-ksiegi-150-lecia-v-zakladu/2045/

      Ze względów technicznych zamówienia będą przyjmowane tylko do dnia 18 grudnia 2022 r. Opłaty winny być wniesione do dnia 19 grudnia 2022 r. (liczy się data wpłynięcia środków na konto Stowarzyszenia).

      Przypominamy, że osoby, które zamówiły i opłaciły Księgę do końca lipca 2022 r., mogą ją odbierać w bibliotece szkolnej od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.30 – 15.30. Rozpoczęliśmy też już wysyłanie egzemplarzy do osób, które zamówiły tę usługę. Powinniście otrzymać przesyłki w najbliższych dniach.

      W razie jakichkolwiek niejasności prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: sa@v-lo.krakow.pl

      Jednocześnie prosimy Was o zarezerwowanie czasu w dniu 14 stycznia 2023 r. („save the date”). W tym dniu w godzinach okołopołudniowych planujemy projekcję filmów związanych z Jubileuszem 150-lecia V LO, wraz z wydarzeniami towarzyszącymi. Więcej informacji wkrótce.

      Serdecznie dziękujemy Patronom Honorowym, Mecenasom i Sponsorom, którzy zdecydowali się wesprzeć nasz Jubileusz!

      Pozdrawiamy, życząc wielu wrażeń i okazji do wzruszeń,

      Redakcja Księgi Jubileuszowej

      Komitet Organizacyjny Jubileuszu VLO

      Zarząd SAIP VLO

       

      Filmowa prezentacja księgi:

    • Zapytaj Dyrektora CKE dr Marcina Smolika
     • Zapytaj Dyrektora CKE dr Marcina Smolika

     • 28 stycznia 2023 r. o godzinie 18:00 CKE organizuje wydarzenie dla tegorocznych maturzystów i maturzystek.
      Na żywo będziemy zadawać pytania od widowni dyrektorowi CKE dr. Marcinowi Smolikowi. 
      Zapraszamy do udziału w transmisji na żywo, więcej informacji w artykule: 


      https://www.gazetakongresy.pl/matura-2023-zapytaj-dyrektora-cke-live/


      Z wyrazami szacunku
      Mateusz Lewandowski
      Koordynator Wydarzenia | Członek Zarządu Gazety Kongresy
      Gazeta Kongresy to stale rozwijające się media młodzieżowe o ogólnopolskim zasięgu.

     • Komunikat dotyczący realizacji akcji ankietowej „Porozmawiajmy o Krakowie w dzielnicach I-VII”

     • Urząd Miasta Krakowa przystępuje  do realizacji badania ankietowego pn. „Porozmawiajmy o Krakowie w dzielnicach I-VII”. Badanie jest kontynuacją akcji przeprowadzonej już w dzielnicach Nowej Huty i Podgórza. Celem badania jest zebranie opinii mieszkańców i mieszkanek dotyczących działań Miasta na rzecz poprawy jakości życia w ich najbliższym otoczeniu.

      Krótką, anonimową ankietę można wypełnić w terminie do 3 marca br. – elektronicznie, link do ankiety: https://forms.office.com/e/84bFbYYf9t - lub w punktach stacjonarnych, których wykaz będzie opublikowany wkrótce na stronie www.obywatelski.krakow.pl.

      Ankietę mogą wypełnić mieszkańcy i mieszkanek siedmiu Dzielnic Krakowa:

      • Stare Miasto - I,
      • Grzegórzki - II,
      • Prądnik Czerwony - III,
      • Prądnik Biały  - IV,
      • Krowodrza - V,
      • Bronowice – VI,
      • Zwierzyniec – VII

      Opracowane wyniki ankiet zostaną omówione na spotkaniach Zastępców Prezydenta Miasta Krakowa: Pana Jerzego Muzyka i Pana Andrzeja Kuliga oraz dyrektorów wybranych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta i Miejskich Jednostek Organizacyjnych, które to spotkania odbędą się w każdej ze wskazanych Dzielnic w okresie od marca do czerwca br.

      Podczas planowanych spotkań odbędzie się również prezentacja zamierzeń inwestycyjnych Miasta we wskazanym obszarze, a następnie dyskusja, w trakcie której mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje pomysły zmian w najbliższym otoczeniu.

      Czekamy na Państwa opinie!

    • Ranking szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2023"
     • Ranking szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2023"

     • data: 12.01.2023r.

      "Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 25. przygotował miesięcznik "Perspektywy". Pod uwagę brano sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. "

      Wśród Liceów nasza szkoła zajęła II miejsce w Polsce a w  rankingu szkół olimpijskich V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie jest na pierwszym miejscu !

      Drodzy Nauczyciele, Uczniowe, Rodzice - wielkie gratulacje i gorące podziekowania za pracę i trud włożone w tak wysokie osiągnięcie !

      "Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych, w przypadku szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking nie uwzględnia natomiast wyników matury międzynarodowej.

      W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200 działających w kraju) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej."

      źródło: https://i.pl/ranking-szkol-ponadgimnazjalnych-perspektywy-2023-ktora-szkola-jest-najlepsza/ar/c1-17191239

      Więcej informacji mozna przeczytać TUTAJ-PERSPEKTYWY i  TUTAJ

      więcej w :PERSPEKTYWY

      i TUTAJ

      Gospodarzem ogólnopolskiej uroczystości ogłoszenia wyników był Partner Główny Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

      Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostały w czwartek 12 stycznia 2023r. podczas gali finałowej.

     • Zaproszenie do kina Kijów na pokaz filmowy

     • Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice, Absolwenci, Przyjaciele V LO !

      Jubileusz 150-lecia V LO wciąż trwa.  14 stycznia 2023 roku zapraszamy na wydarzenie, które pozwoli wrócić wspomnieniami do ważnych chwil roku jubileuszowego, a także zaprezentować historię jednej z najbardziej znanych osób uczących w V Zakładzie.

      Już 14 stycznia 2023 roku (sobota), w Kinie Kijów w Krakowie, odbędzie się podwójny pokaz filmowy.

      Gościnne wrota Kina Kijów otworzą się o 10:30, aby wszyscy Absolwenci i Przyjaciele V LO zdążyli się ze sobą przywitać i punktualnie zająć miejsca w sali głównej kina.

      O godzinie 11:00 rozpocznie się premierowy pokaz filmu z cyklu Wywiad z Profesorem Zakładu - „Wywiad z Prof. Barbarą Tischner". Dokument przygotowany został tuż przed śmiercią Pani Profesor. Opowiada o jej życiu, pracy i zaangażowaniu w V Zakład. Zwiastun filmu znajduje sie poniżej:

      Około godziny 12:30 rozpocznie się premiera filmu – reportażu, opowiadającego o Jubileuszu 150-lecia V Liceum.  Będzie to relacja z wszystkich wydarzeń, działań i aktywności, które cała społeczność V Zakładu podejmowała w mijającym już, 150. roku działalności. Zwiastun tego filmu jest do podejrzenia poniżej: 

      Reportaż będzie dla nas wszystkich okazją do ponownych jubileuszowych wzruszeń.

      Pomiędzy seansami przewidziana jest przerwa na kuluarowe rozmowy.

      Wydarzenie jest bezpłatne dla wszystkich uczestników.  Prosimy jednak o wypełnienie krótkiego formularza rejestracyjnego, który dostępny jest na stronie https://saip.pl/pokaz-filmow-na-zakonczenie-jubileuszu-150-lecia-v-lo-w-krakowie/2066/  Zarejestrowanym uczestnikom zapewni to miejsce podczas seansów.

      Zapraszamy serdecznie!

      Komitet Organizacyjny Jubileuszu V LO

      Zarząd SAIP V LO

     • Kolejny etap Olimpiady Zwolnieni z Teorii

     •  

      Mamy przyjemność poinformować, że uczniowie  tworzący projekty beAware; CAPitalizm; Insomniacy; Life school; MOST - Łączymy Pokolenia; PoruszaMY!; Teatr VLO; Żywa Biblioteka 2 

      przeszli do kolejnego etapu Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Przed  uczniami stoją nowe wyzwania i ekscytująca przygoda, którą jest realizacja własnego projektu społecznego. Jeśli ukończą swój projekt w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, otrzymają tytuły finalistów oraz międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez PMI ATP.

      Sedecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Życzenia Bożonarodzeniowe

     • Serdeczne życzenia radosnych Świąt

      w cieple rodziny, pięknie pachnącej choinki,

      zdrowia i energii na co dzień oraz uśmiechu

      i życzliwości na każdy dzień Nowego Roku.

    • Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny
     • Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny

     • Serdecznie zapraszamy Uczniów, Rodziców, Absolwentów i Przyjaciół V LO
      na Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny

      Szkoła wraca do tradycji sprzed pandemii i organizuje koncert świąteczno noworoczny, który był organizowany jako jedna z uroczystości szkolnych o charakterze charytatywnym.

      Koncert był bardzo dobrze postrzegany nie tylko przez uczniów i nauczycieli ale również przez rodziców, absolwentów i przyjaciół "Piątki", dlatego postanowiliśmy wrócić do tej wieloletniej tradycji.

      Wszystkie pieniądze (również zgodnie z naszą wieloletnią tradycją koncertową)  zebrane na koncertach zostaną przekazane do Hospicjum św. Łazarza.

      Serdecznie Zapraszamy
      Uczniów na Poniedziałek 19 grudnia o godz. 14:00
      Uczniów na Wtorek 20 grudnia o godz. 14:00
      Rodziców, Absolwentów i Przyjaciół V LO na Wtorek o godz. 16:30

      Będzie to wspaniała okazja, żeby wysłuchać utworów w wykonaniu uczniów, absolwentów oraz nauczycieli V Zakładu. Dziękujemy bardzo, że  prof. Anna Pach,  prof. Paweł Koszałka wraz z prof. Moniką Palonek opiekunką SU i Samorząd Uczniowski podjęli się organizacji konceru.
      Rodziców, Absolwentów i Przyjaciół V LO zapraszamy do zapisania się w arkuszu, który znajduje się tutaj: https://forms.gle/ZiMfu115J5unN87E6 (cena biletu na wtorek na godz. 16:30 min 20zł - ważne - obowiązuje kolejność zgłoszeń, liczba miejsc jest ograniczona, ze względu na pojemność Auli szkolnej.
      Bilety sprzedawane bedą w szkole przed wejściem na koncert na zarezerwowane wcześniej w arkuszu nazwisko. 

     • KRAKOWSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY Licealiada Pływanie

     • ​​KRAKOWSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY  Licealiada Pływanie

      Listopad 2022r.

      Basen KSOS Kurdwanów

      Skład sztafety dziewcząt V LO

      1. Magdalena Stanek kl. 1C    
      2. Aleksandra Celej kl.1G
      3. Hanna Kozak kl.1G     
      4. Malwina Gil kl.1H        
      5. Maja Porębska  kl.3B
      6. Natalia Kurek kl.4F​​​​​​​

      fot. Zofia Skalska

      Sztafeta dziewcząt zajęła 3 miejsce na 11 startujących sztafet

      fot. Monika Kabłak-Ziembicka

      fot. Monika Kabłak-Ziembicka

      Skład sztafety chłopców V LO:

      1. Igor Kuśmierek kl.1B  
      2. Jan Goc kl.1H
      3. Karol Wojtacha kl.3G
      4. Maciej Tetlak kl.3H
      5. Andrzej Radziszewski kl.3H
      6. Bartłomiej Sabat kl.4G

      Sztafeta chłopców zajęła 11 miejsce na 14 startujących sztafet

       

      Starty indywidualne:

      Konkurencja 50m styl dowolny kobiet, 54 startujących:

      19. miejsce zajęła Hanna Kozak kl.1G

      25. miejsce zajęła Natalia Kurek kl.4F

      30. miejsce zajęła Aleksandra Celej kl.1G  

       

      Konkurencja 50m styl klasyczny kobiet, 40 startujących:

      1. miejsce zajęła Maja Porębska kl.3B

      fot. Monika Kabłak-Ziembicka

      Konkurencja 50m styl grzbietowy kobiet, 28 startujących:

      1. miejsce zajęła Magdalena Stanek kl. 1C
       4. miejsce zajęła Malwina Gil kl.1H

      Wszystkie zdjęcia Monika Kabłak-Ziembicka

      Konkurencja 50m styl dowolny mężczyzn, 69 startujących:

      3. miejsce zajął Maciej Tetlak kl.3H

      41. miejsce zajął Bartłomiej Sabat kl.4G

      49. miejsce zajął Jan Goc kl. 1H

      Konkurencja 50m styl grzbietowy mężczyzn, 34 startujących:

      21. miejsce zajął Igor Kuśmierek  kl.1B

      Konkurencja 50m styl motylkowy mężczyzn, 30 startujących:

      4. miejsce zajął Karol Wojtacha kl.3F

      5. miejsce zajął Andrzej Radziszewski kl.3H

      fot. Monika Kabłak-Ziembicka

     • Wspomnienia i podziękowania za Koncert Symfoniczny

     • W sobotę 26 listopada w Filharmonii Krakowskiej odbył się Koncert Symfoniczny z okazji Jubileuszu 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie

      Mariusz Süss – Absolwent V LO tak pisze na FB o koncercie:

      „Oprócz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej i Chóru V LO wystąpili nasi znakomici Koledzy: Maestro Antoni Wit ( matura 1961), który koncertem dyrygował i Marcin Koziak ( matura 2008), jeden z najwybitniejszych polskich pianistów. Usłyszeliśmy "Melodię" utwór ukraińskiego kompozytora M. Skoryka ( fragment ściezki dźwiękowej filmu "Wysokyj perewał", Symfonię c-moll Elegijną Z. Noskowskiego a w finale z udziałem Marcina Koziaka i szkolnego chóru Koncert Fortepianowy" B. Bartoka i poemat symfoniczny "Krzesany" W. Kilara z wyjątkowo energetycznym, brawurowym zakończeniem. Najkrótsza recenzja koncertu: Uczta dla uszu! Dziękujemy za przychylność i gościnność krakowskiej Filharmonii, która dołączyła, dzięki życzliwości dyrektora Mateusza Prendoty do szacownego grona Partnerów naszego Jubileuszu

      Sobotni koncert był jesienną odsłoną Jubileuszu 150-lecia Piątego Zakładu. Poprzedziło go spotkanie z Maestro, znakomicie, ze znawstwem tematu poprowadzone przez red. Agnieszkę Malatyńską - Stankiewicz ( także absolwentka V LO), autorkę książki o A. Wicie: "Dyrygowanie sprawa życia i śmierci".

      Podsumowaniem wieczoru była długo oczekiwana premiera Księgi Jubileuszowej "150 lat Zakładu". Pierwsze egzemplarze trafiły do rąk Partnerów i Sponsorów Jubileuszu, wysyłka nakładu do osób, które Księgę zamówiły właśnie się rozpoczęła.”

       

      Składamy gorące podziękowania Filharmonii Krakowskiej za umożliwienie zorganizowania tak wytwornego i pełnego wrażeń koncertu.

      Dziękujemy bardzo Maestro Antoniemu Witowi, pianiście Marcinowi Koziakowi oraz Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej i Chórowi V LO – za cudowny wieczór, wspaniałe wrażenia na koncercie oraz przemiłe wspomnienia z cudownego wieczoru.

       

      Autor zdjęć: Mariusz Süss

      Autor zdjęć: Mariusz Süss

     • Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich

     • W dniach 10-13 listopada 2022 w Norwegii odbyły się drużynowe Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich.

      Miło nam poinformować, że nasza reprezentacja w składzie:
      Mikołaj Cudny, Michał Lipiec, Aliaksandr Melnikau, Piotr Miernik i Krzysztof Zdon
      zwyciężyła w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich.
      Drugie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec, a trzecia pozycja przypadła Litwie.

      Szczególnie mocno gratulujemy uczniowi V LO Michałowi Lipcowi, uczniowi klasy 3g (nauczyciel: prof. Jacek Dymel).

       

      Na zdjęciu od lewej:

      Aleksander Mielnikau, Krzysztof Zdon, Michał Lipiec, Mikołaj Cudny, Piotr Miernik,

      Mateusz Kobak (kadra), Dominik Bysiewicz (kadra).

     • Spotkania Wychowawców z Rodzicami - 17.11.2022r.

     • Zapraszamy na spotkania Wychowawców z Rodzicami oraz na dzień otwarty

      Klasa 1A – sala nr 32  - prof. Stanisław Garlicki

      Klasa 1B – sala nr 3 – prof. Agnieszka Faryna

      Klasa 1C – sala nr 27 – prof. Wojciech Przybylski

      Klasa 1D – sala nr 21 – prof. Jacek Skoczylas

      Klasa 1E – sala nr 22 – prof. Paweł Koszałka

      Klasa 1F – sala nr 19 – prof. Beata Chodacka

      Klasa 1G – sala nr 20 – prof. Magdalena Mazuga-Millan

      Klasa 1H – sala nr 24 – prof. Elżbieta Piekarska

      Klasa 2A – sala nr 13 – prof. Joanna Ciepielowska

      Klasa 2B -  sala nr 31 – prof. Dawid Drabczyk

      Klasa 2C – sala nr 14 – prof. Anna Słowikowska-Bogacka

      Klasa 2E – sala nr 5 – prof. Anna Adamska

      Klasa 2F – sala nr 17 – prof. prof. Elżbieta Opozda-Zuchmańska

      Klasa 2G – sala nr 15 – prof. Maciej Niemczyk

      Klasa 2H – sala nr 18 – prof. Jakub Kręgiel

      Klasa 3A – sala nr 2 – prof. Rafał Kobylec

      Klasa 3B – sala nr 37 – prof. Edyta Jantos

      Klasa 3C  - sala nr 13A – prof. Anna Pach

      Klasa 3E – sala nr 1  - prof. Bogusław Kraszewski

      Klasa 3F – sala nr 28 – prof. Piotr Kmiecik

      Klasa 3G – sala nr 26  - prof. Krzysztof Stolarski

      Klasa 3H – sala nr 16  - prof. Edyta Osuch

      Klasa 4A – sala nr 23 – prof. Lidia Oniszczuk

      Klasa 4B – sala nr 29 – prof. Zdzisław Bednarek

      Klasa 4C – sala nr 36 – prof. Agnieszka Borcz

      Klasa 4D – sala nr 25 – prof. Wioletta Kaszuba

      Klasa 4E – sala nr Inf1 – prof. Jacek Dymel

      Klasa 4G – sala nr Inf2 – prof. Paweł Słowiak

      Klasa 4H – sala nr 35 – prof. Katarzyna Bajer

       

    • Koncert Symfoniczny z okazji Jubileuszu 150-lecia V LO
     • Koncert Symfoniczny z okazji Jubileuszu 150-lecia V LO

     • Drodzy Absolwenci i Przyjaciele VLO!

      Zapraszamy do rejestracji udziału w Koncercie Symfonicznym z okazji Jubileuszu 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego, który odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej 26 listopada 2022 r. od godz. 17.00.

      Koncertowi towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe.

      Planowany program wydarzenia:

      17:00 – Promocja książki „Dyrygowanie sprawa życia i śmierci. Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz”

      18:00 – Koncert Symfoniczny

      20:00 – Prezentacja Księgi Jubileuszowej „150 lat Zakładu”

      Koncert Symfoniczny:

      Orkiestra Filharmonii Krakowskie

      maestro Antoni Wit (matura 1961) - dyrygent

      Marcin Koziak (matura 2008) – fortepian

      Program koncertu: https://filharmoniakrakow.pl/.../koncert-symfoniczny-243-2.

      Repertuar Filharmonii Krakowskiej: https://filharmoniakrakow.pl/public/repertuar.

      Koncert został przygotowany przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

      W celu rejestracji udziału należy skorzystać z formularza rejestracyjnego.

      Bardzo prosimy uważną lekturę wszystkich informacji i bezwzględne stosowanie się do instrukcji zawartych w formularzu oraz mailach.

      Nieprawidłowe wypełnienie formularza lub niestosowanie się do tych instrukcji może być przyczyną nieudostępnienia wejściówki na wydarzenia. Nie ma możliwości uczestnictwa bez uprzedniej rejestracji.

      Link do formularza rejestracyjnego: https://saip.pl/150-lat-vlo-koncert-symfoniczny/.

      fot. Mariusz Süss

    • "Piątka" dumna z Uczniów i Nauczycieli !
     • "Piątka" dumna z Uczniów i Nauczycieli !

     • W gazecie krakowskiej możemy przeczytać:

      "Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała najnowsze wskaźniki tzw. edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźniki przyrostu wiedzy uczniów w poszczególnych szkołach. Dzięki tym danym wiemy już, w których liceach młodzi ludzie robią największe postępy w nauce.
      W Krakowie lider się nie zmienia, po raz kolejny najlepsze okazało się V LO - bije na głowę inne krakowskie ogólniaki.

      Wskaźniki EWD pokazują, jak efektywna w nauce jest dana placówka. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów, by stwierdzić, w której szkole młodzież najwięcej się nauczyła. Analitycy - eksperci podlegli Ministerstwu Edukacji - zestawiają ze sobą wyniki uczniów uzyskane "na wejściu" do szkoły (egzamin ósmoklasisty lub egzamin gimnazjalny) z końcowymi wynikami egzaminacyjnymi, czyli matury.

      Uwzględniane są postępy uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych. Teraz właśnie poznaliśmy wskaźniki obliczone na podstawie danych egzaminacyjnych z lat 2020-2022.

      Więcej informacji - TUTAJ

       

    • 11 listopada - Święto Niepodległości
     • 11 listopada - Święto Niepodległości

     • "Data 11 listopada jest datą umowną, przyjętą jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 roku.

      Nawiązuje ona do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów.

      To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie. Do Polski zaś w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim.

      Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w roku 1989. Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja. ..."

      źródło: polregio.pl