data: 21.12.2021r.
List gratulacyjny dla Stanisława Pietrasa Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Listy gratulacyjne dla opiekunów i uczestników Olimpiady.
data: 21.12.2021r.
List gratulacyjny dla Stanisława Pietrasa Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Listy gratulacyjne dla opiekunów i uczestników Olimpiady.
data: 13.12.2021r.
Dzisiaj poznaliśmy wyniki: Uczniowie V LO odnieśli wielki sukces w 6. Międzynarodowej Olimpiadzie Metropolii !
Intensywne przygotowania do Olimpiady trwały od połowy października, aby w dniach 6-13 grudnia 2021 roku, ośmioro Zakładników stało się reprezentacją Krakowa i Polski na 6. Międzynarodową Olimpiadę Metropolii (http://megapolis.educom.ru/en/), która od 2016 roku organizowana jest przez Moskwę.
W tegorocznej edycji olimpiady, odbywającej się zdalnie (pod czujnym okiem wielu kamer), uczestniczyło 35 drużyn z 28 państw.
Każde miasto wystawiło dwuosobowe grupy uczniów (14-18 lat), którzy reprezentowali jedną z czterech dyscyplin: chemię, fizykę, informatykę oraz matematykę.
Oprócz klasyfikacji indywidualnej, ogłaszanej po dwudniowych (7 i 9 grudnia 2021 r.) zmaganiach zawodników z nietuzinkowymi zadaniami, na poziomie przedmiotowych olimpiad międzynarodowych (w tym fizycy mierzyli się z pseudoeksperymentalnym etap, a chemicy z etapem laboratoryjnym), uczniowie brali udział w interdyscyplinarnym konkursie błyskawicznym – Blitz (80 pytań z czterech dziedzin), który odbywał się w dniu 6 grudnia 2021 r.
Wśród wielkich metropolii konkurencją dla Krakowa między innymi były: Bukareszt, Chengdou, Hanoi, Hongkong, Moskwa, czy Petersburg – wszystkie te miasta mają przynajmniej ponad dwukrotną liczbę mieszkańców względem Krakowa (więc mają większe możliwości wyboru składu drużyn), a mimo to…
Pierwsze zwycięstwo, drużynowe, odnieśliśmy w Blitz-u (http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-blitz-teams-results.pdf). Status zwycięzcy jury olimpiady przyznało sześciu miastom (w kolejności): Moskwie, Bukaresztowi, Hongkongowi, Hanoi i Krakowowi oraz Petersburgowi.
Drugie zwycięstwo i pierwsze miejsce – drużynowo, odnieśliśmy biorąc pod uwagę sumę indywidualnych wyników wszystkich zawodników we wszystkich dziedzinach (http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-team-rating.pdf).
Największy wkład w sukces drużyny w bieżącej edycji olimpiady wnieśli chemicy (absolutnie deklasując wszystkie reprezentacje z innych miast – to trzecie zwycięstwo), ale nie byłoby tego sukcesu gdyby nie praca całego zespołu – wielkie brawa dla:
Michał Lipiec (2G) – złoty medal, 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
Julia Tokarska (3Cg) – złoty medal, 6 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-chem-rating.pdf
Piotr Borodako (3E) – srebrny medal, 18 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
Tymoteusz Prostak (2G) – 48 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-phys-rating.pdf
Antoni Długosz (3Eg) – złoty medal, 6 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
Grzegorz Ryn (3Eg) – brązowy medal, 25 miejsce w klasyfikacji indywidualnej
http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-inf-rating.pdf
Kosma Kasprzak (3Gg) – złoty medal, 3 miejsce (ex aequo) w klasyfikacji indywidualnej
Kacper Paciorek (3Eg) – srebrny medal, 6 miejsce (ex aequo) w klasyfikacji indywidualnej
http://megapolis.educom.ru/assets/media/iom-2021-math-rating.pdf
Jak dotąd widać wyraźnie, że uczniowie Piątki (to nie pierwsze zwycięstwo w tych zawodach) trzymają formę, a ich wiedza, umiejętności i doświadczenie dorównują (i niejednokrotnie przewyższają) formę ich rówieśników z innych krajów.
Tymoteusz Prostak, który reprezentował Polskę w fizyce powiedział:
"Tegoroczna Olimpiada Metropolii była dla mnie niezwykłym przeżyciem- dobrze bawiłem się rozwiązując ciekawe zadania oraz uczestnicząc w drużynowej rywalizacji . To super rzecz, że nasza szkoła i nasze miasto mogą uczestniczyć w takim wydarzeniu"
Z kolei Michał Lipiec reprezentujący chemików napisał:
"Można żałować wielu rzeczy, jak zawsze w życiu zresztą. Można żałować, że nie pojechaliśmy do Moskwy, że znowu nie poznaliśmy swoich rywali, że ceremonię zakończenia oglądać musieliśmy w swoich domach bez świateł reflektorów i wiwatującej publiczności. Ale cieszyć się można jeszcze bardziej. Osiągnęliśmy bardzo wysokie miejsca, wiele się nauczyliśmy, dobrze się bawiliśmy. I to się liczy.
Wszystkim uczniom gratulujemy serdecznie, podziwiamy ich i dziękujemy bardzo – to dzięki nim świat się dowiaduje, gdzie jest Kraków!
autor zdjęć: W. Majka Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa
autor tekstu na stronie: prof. Wojciech Przybylski
Naszych bohaterów mozemy też zobaczyc na zdjęciach: OTOFotokronice Miasta Krakowa
przeczytać o nich: krakow.pl
lub obejrzeć i wysłuchać Ich wypowiedzi:
Wszystkie oceny i wyniki opublikowano tuż po ceremonii zamknięcia na oficjalnej stronie internetowej Olimpiady:
13 grudnia 2021r. mija 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
O godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny.
Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec polityki władz PRL.
W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie: IPN -kliknij Tutaj!
data: 13.12.2021r.
Szanowni Państwo,
ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Taty Pani Profesor Elżbiety Kandyby.
W imieniu Dyrekcji Szkoły oraz wszystkich Profesorów i Pracowników Administracji - najszczersze wyrazy współczucia z powodu odejścia najbliższej Osoby.
W imieniu całej Społeczności Zakładu słowa ubolewania oraz pocieszenia dla Naszej Drogiej Koleżanki.
Z poważaniem,
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
i Pracownicy Administracji
Pogrzeb odbędzie się w wtorek 14 grudnia o godz. 12:20 w kaplicy na Cmentarzu w Grębałowie.
data: 8.12.2021r.
7-8 grudnia 2021 r. V LO angażuje się, jak co roku, w Maraton Pisania Listów z Amnesty International.
Jest to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia).
Na całym świecie ludzie wysyłają apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane.
W tym roku osoby uczniowskie Piątki wstawiają się za Mikitą Zalatarou z Białorusi, Rung Panusaya z Tajlandii, Imoleayo Michael z Nigerii i Janną Jihad z Palestyny.
Maraton przeprowadzany jest zarówno w formie stacjonarnej na korytarzach V LO, jak i zdalnie.
data: 20.11.2021r.
Do jedenaściorga krakowskich uczniów trafiły w tym roku wyjątkowe nagrody:
Ósmoklasista 100%,
Technik 100%
i Mistrz Matury.
Zdolni uczniowie nie otrzymaliby ich jednak, gdyby nie ogromny wysiłek i wiedza, którą wykazali się na egzaminach, zdając je (niemal) bezbłędnie. Laureaci odebrali wyróżnienia 29 listopada podczas uroczystej gali w sali Obrad Rady Miasta Krakowa.
Wśród nich jest też nasza absolwentka klasy A - Maria Treit
Serdeczne gratulacje!
Więcej informacji na stronie: krakow.pl
Zapraszamy całą społeczność naszej Piątki na Mszę Świętą do Kolegiaty.
Będziemy się modlić w intencjach, którymi żyją uczniowie i nauczyciele.
Na Eucharystii w służbie liturgicznej będą uczniowie a śpiewać będzie nasz szkolny chór.
Do zobaczenia w czwartek 2 grudnia o godz. 16:00.
data: 26.11.2021r.
Z radością informujemy o sukcesach Uczennic V LO na niwie recytatorsko-wokalnej.
W (organizowanym przez krakowskie Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży) wojewódzkim konkursie recytatorsko-wokalnym wokół twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z powodzeniem wystartowały Dziewczyny z Witkowskiego. Nagrodzone osoby występowały podczas uroczystej gali w SCKM w dniu 19 listopada 2021r.
Julia Biłko (klasa 3D) otrzymała Grand Prix w kategorii wokalnej za wykonanie utworu Deszcze.
Agnieszka Argasińska (klasa 1A) otrzymała tytuł laureata w kategorii wokalnej za wykonanie utworów Deszcze i O mój ty smutku cichy.
Kamila Pałac (klasa 3Hg) otrzymała tytuł laureata w kategorii recytatorskiej za wykonanie utworów Już nie pamiętam oraz Ars poetica.
Pola Sontowska (klasa 3Hg) otrzymała wyróżnienie w kategorii recytatorskiej za wykonanie utworów Rycerz i Pokolenie.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich nagrodzonych Artystek!
Relację fotograficzną można znaleźć na stronie SCKM: Kliknij TUTAJ!
data: 20.11.2021r.
19 listopada w artykule Małgorzaty Mrowiec - na stronie internetowej gazety krakowskiej możemy przeczytać:
"Znamy najnowsze dane dotyczące tzw. edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźniki przyrostu wiedzy uczniów w krakowskich liceach. Pokazują one, w których ogólniakach młodzi ludzie robią największe postępy w nauce. Na tej podstawie przygotowaliśmy nasz ranking - liceów sukcesu i wykorzystanych szans.
Najnowsze wskaźniki EWD obliczono, biorąc pod uwagę egzamin gimnazjalny i maturę z trzech lat: 2019-2021. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów, by stwierdzić, w której szkole młodzież najwięcej się nauczyła. EWD to wskaźnik pokazujący, jak wiedza ucznia zmieniła się między jednym a drugim egzaminem, pozwalający oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury, ocenić pracę kadry pedagogicznej.
Tzw. edukacyjną wartość dodaną wyliczyli eksperci podlegli Ministerstwu Edukacji. Uwzględnione zostały postępy uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych."
więcej na stronie: gazetakrakowska.pl
data: 02.11.2021r.
Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12
Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.
Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
data: 08.11.2021r.
W piątek 5 listopada 2021r. Stanisław Pietras Dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie, dr Piotr Czekaj Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V LO w Krakowie, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych ks. prof. dr hab. Michał Drożdż oraz dr Katarzyna Drąg Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zawarli umowę o współpracy w zakresie patronatu akademickiego Uczelni nad kierunkowym procesem edukacyjnym Szkoły w obszarze mediów i komunikacji społecznej.
Celem współpracy jest wzbogacenie wiedzy, doświadczeń i kompetencji uczniów Szkoły w zakresie mediów i komunikowania społecznego oraz promocja Uczelni i jej uniwersyteckiej oferty jako pomocy w wyborze dalszego kierunku kształcenia uczniów.
data: 13.10.2021r.
W dniu 13 października miało miejsce wydarzenie łączące w sobie dwie uroczyste okazje.
W auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej i zarazem uczestniczyliśmy w uroczystym Ślubowaniu Klas Pierwszych. Uczennice i Uczniowie klas pierwszych V LO w Krakowie złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności Piątego Zakładu. Wielka to radość na nas wszystkich!
Przy okazji ślubowania wręczono nagrodę dla zwycięzcy w (przeznaczonym dla klas pierwszych) konkursie wiedzy o patronie szkoły. Wygrała Zuzanna Sionkowska z klasy 1C. Serdecznie gratulujemy!
Specjalne wyróżnienia otrzymali również nasi Absolwenci. Tradycją Piątego Zakładu jest, że corocznie przyznawane są tytuły Absolwentki i Absolwenta Roku - dla Osób, które szczególnie zapadły w pamięć Dyrekcji i Grona Pedagogicznego – z uwagi na swoje osiągnięcia naukowe, artystyczne oraz postawę uczniowską.
Absolwentką Roku 2021 została Pola Czubak (klasa 3B), zaś Absolwentem Roku 2021 został Radosław Żak (klasa 3E). Laureaci - wraz z dyplomami i splendorem – otrzymali pamiątkowe zegarki ufundowane przez SAiP. Wielkie gratulacje dla Poli i Radka!
Poniżej fotorelacja z uroczystości:
Zdjęcia wykonane przez Jarosława Bielewicza - absolwenta V LO i członka SAiP
data 13.102021r.
Fotorelacja z wizyty w szkole Antoniego Wita - polskiego dyrygenta, kompozytora, prawnika, profesora dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie a dla nas przede wszystkim wspaniałego absolwenta V LO.
Panie Profesorze serdecznie dziękujemy za odwiedziny
Autor zdjęć: Jarosław Bielewicz - absolwent V LO, członek SAiP
data: 07.10.2021r.
Na wykład Dyrekcja zaprasza klasy: 3Ag, 3Bg, 3B, 2B oraz tegorocznych maturzystów zdających maturę z historii z innych klas oraz startujących w olimpiadzie historycznej.
Wykład transmitowany będzie również online. Link udostępniony zostanie przed wydarzeniem.
data: 07.10.2021r.
V na 5-kę - w tym roku pięcioro naszych uczniów otrzymało Nagrody Edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
są to (w kolejności alfabetycznej):
Lipec Michał - uczeń klasy 2G
Paciorek Kacper - uczeń klasy 3Eg
Pudełko Magdalena - absolwentka SzP nr 2 w Krakowie - aktualnie nasza uczennica klasy 1E
Wincenciak Szymon - uczeń klasy 3Bg
Żak Radosław - absolwent klasy E
GRATULUJEMY !
Na stronie internetowej krakow.pl możemy przeczytać:
Nagrody Edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa przyznawane są w ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów, który przewiduje różne formy nagradzania i motywowania dzieci i młodzieży osiągających wysokie wyniki w nauce. Jest to wyjątkowe wyróżnienie, bo co roku trafia tylko do pięciorga najlepszych uczniów i można je otrzymać tylko raz na danym etapie edukacyjnym.
Kandydaci do nagrody muszą uzyskać w klasyfikacji rocznej średnią ocenę z obowiązkowych zajęć edukacyjnych na poziomie nie niższym niż: 5,2 w szkole podstawowej oraz 4,8 w szkole ponadpodstawowej i artystycznej, a ponadto posiadać tytuł laureata konkursu, olimpiady lub turnieju.
Tegoroczna piątka nagrodzonych to uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 2. Na swoim koncie mają m.in. tytuły laureata w zawodach z matematyki (Małopolski Konkurs Matematyczny, Olimpiada Matematyczna, Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich), innych nauk ścisłych (Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Chemiczna, Olimpiada Informatyczna) oraz humanistycznych (Olimpiada Historyczna, Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości, Olimpiada o Polsce i Świecie Współczesnym)....
Galeria zdjęć i więcej informacji na stronie: krakow.pl
W tym roku odbyła się VIII Edycja Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 %”
Organizator Projektu raz na 3 lata przyznaje nagrodę specjalną: „Statuetkę Jaskółki”.
Nagrodą uhonorowana jest szkoła ponadgimnazjalna , która w okresie minionych trzech lat miała największą ilość laureatów w projekcie „Matura na 100%”.
I To jest dla nas piękna chwila bo V LO - pierwszą statuetkę otrzymało w 2016 r., w roku 2019 V otrzymała drugą statuetkę i mamy nadzieję, że w przyszłym roku otrzymamy trzecią statuetkę.
A teraz jesteśmy dumni że w VIII edycji projektu „Matura na 100% w 26 najlepszych z najlepszych polskich maturzystów, spośród 62 osób, które spełniły kryteria regulaminowe (finaliści) i wśród 273 419 zdających egzaminy maturalne wg kryteriów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znalazło się troje naszych uczniów, którzy zostali Laureatami VIII edycji projektu „Matura na 100%
Są to: ( w kolejności alfabetycznej)
Piotr Domagała – absolwent klasy 3E,
Stanisław Sieniawski – absolwent klasy 3E,
Maria Treit – absolwentka klasy 3A,
I dwoje uczniów którzy zostali Finalistami:
Wojciech Burliga – absolwent klasy 3B,
Marta Figurska – absolwentka klasy 3D,
Serdeczne gratulacje !
Link do strony z informacjami organizatora: Fundacja "ZAWSZE WARTO"
data: 22.09.2021r.
Zwycięzcy pierwszej edycji konkursu GEEK (Gry Eksperymentalne Edukacyjne Komputerowe)
odebrali nagrody, z których jadna z nich to wycieczka do Warszawy!
Relacja Gabrysi Skalniak 3H:
"Wizyta w stolicy była przede wszystkim intensywnym przeżyciem.
Myślę, że nigdy nie zapomnimy tego piątku, gdzie w ciągu 17 godzin zdążyliśmy dojechać do Warszawy, zwiedzić Centrum Nauki Kopernik, odebrać zasłużone nagrody podczas uroczystości w Hotelu Logos, a następnie zrobić się na bóstwa i dostać do Filharmonii Narodowej, aby tam wziąć udział w Wielkiej Gali Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego i 40-lecia PTI.
Sama Gala dzieliła się na cztery części – wykład i panel dyskusyjny w sprawie transhumanizmu, wręczenie nagród i wyróżnień, koncert muzyki Wojciecha Killara oraz bankiet wieczorową porą.
Wyczerpani, ale i usatysfakcjonowani (łosoś na przystawkę – palce lizać!), powróciliśmy do hotelu. Następnego dnia żwawo ruszyliśmy w ostatni spacer po Warszawie połączony z wizytą na Niewidzialnej Wystawie, po czym udaliśmy się na dworzec aby późnym popołudniem (bez spóźnień się nie obyło, a jakże) w cudownych nastrojach powrócić do Krakowa.
Tak więc, drodzy przyjaciele, startujcie w Konkursie GEEK, chociażby po to, aby przez jeden dzień w roku szkolnym ponownie poczuć się jak na wakacjach!"
Strona konkursu: GEEK
data: 03.09.2021r.
Ania Borowiec, nasza absolwentka.
Matura 2009. Trudno zapomnieć wiecznie roześmianego Rudzielca, zarażającego swoim optymizmem i radością życia.
Ania zachorowała jeszcze w liceum. Kiedy pogotowie zabierało ją spod naszej sali gimnastycznej, nikt nie przypuszczał, że choroba będzie tak podstępna, a leczenie wyjątkowo skomplikowane. Życie rządzi się swoimi prawami. Niektórych doświadcza bardziej.
Teraz Ania potrzebuje naszej pomocy. Za kilka dni kończy się zbiórka na operację, której podjęli się specjaliści z kliniki w Aachen. Ania ma szansę powrotu do samodzielności i życia bez bólu i strachu.
No bo przecież kto jak nie my?
Cała informacja o chorobie jest w odnośniku: https://www.siepomaga.pl/plan-ani
Powered by aSc EduPage