• Bezprecedensowe osiągnięcie naszego Ucznia !

     • Bezprecedensowe osiągnięcie – Michał Lipiec uczeń  V LO w Krakowie
      dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe !

      O tym, że zakwalifikowanie się do finału ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej szkół średnich jest dużym osiągnięciem nie trzeba nikogo przekonywać. Znalezienie się w jeszcze węższym gronie - laureatów olimpiady - jest powodem do wyjątkowej dumy zarówno dla ucznia, jak i jego szkoły. Natomiast zakwalifikowanie się do kilkuosobowej reprezentacji Polski na jedną z Olimpiad Międzynarodowych jest osiągnięciem wybitnym, będącym zawsze ukoronowaniem ciężkiej pracy ucznia i jego nauczycieli. Na tych najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach przedmiotowych spotykają się bowiem najlepsi zawodnicy z całego świata. Ci z nich, którzy najlepiej poradzą sobie z zadaniami mają szansę zdobyć jeden z medali.

      W tym miesiącu Michał Lipiec,
      uczeń  V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie,
      zdobył aż trzy medale na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych:

      złoty (z chemii, w Zurychu), srebrny (z fizyki, w Tokio) i brązowy (z matematyki, w Chiba, również w Japonii). To pierwszy przypadek w kilkudziesięcioletniej historii ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych z matematyki, fizyki i chemii, kiedy w tym samym roku uczeń był członkiem reprezentacji naszego kraju na Olimpiady Międzynarodowe w każdym z tych trzech przedmiotów (i we wszystkich zdobył medale).

      Mimo, że Michał we wrześniu dopiero rozpocznie naukę w klasie maturalnej, a więc będzie mógł ponownie wziąć udział w olimpiadach przedmiotowych, już teraz ma w swojej kolekcji sześć medali uzyskanych na Olimpiadach Międzynarodowych – trzy tegoroczne oraz trzy zdobyte na poprzednich edycjach Międzynarodowych Olimpiad Chemicznych (złoty, srebrny i brązowy).

      Warto podkreślić, że obok udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, Michał rozpoczął już pracę naukową realizując projekty pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze (gdzie spędzi pozostałą część wakacji). Od roku prowadzi też Internetowe Koło Chemiczne – ogólnodostępny kanał w internecie, na którym stara się pomagać innym uczniom w przygotowaniach do Olimpiady Chemicznej. Nie zaniedbuje przy tym innych przedmiotów szkolnych – średnia ocen na jego ostatnim świadectwie to 5,69.

      Co ważne znajduje on też czas na inne zainteresowania, w tym intensywne treningi sportowe – w tym roku brał udział m.in. w półmaratonie i Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim.

      Duma nas rozpiera, że Michał jest uczniem naszego Liceum.

      Wielkie Gratulacje !

     • Sukcesy Michała Lipca i Krzysztofa Salaty w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

     • W dniach 3–13 lipca 2023 r. w Chibie (Japonia) odbyła się 64. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna.
      W zawodach wzięło udział 618 uczniów ze 112 krajów.

      W skład polskiej reprezentacji, wyłonionej na podstawie wyników uzyskanych w zawodach LXXIV Olimpiady Matematycznej, weszli: Mateusz Gabzdyl, Michał Lipiec, Piotr Miernik, Krzysztof Salata, Konstanty Smolira, Robert Soboński.

      Miło nam poinformować, że Michał Lipiec (klasa 3g) i Krzysztof Salata (klasa 4e) zdobyli brązowe medale!

      Opiekunami naszych uczniów są: prof. Jacek Dymel, dr Dominik Burek i dr Tomasz Kobos.

      Ponadto Mateusz Gabzdyl  wywalczył srebrny medal, Konstanty Smolira i Piotr Miernik  zdobyli medale brązowe, a Robert Soboński  został wyróżniony wzmianką zaszczytną.

       Polska reprezentacja uplasowała się na 32. miejscu w (nieoficjalnej) klasyfikacji drużynowej. Treści zadań zawodów oraz pełne wyniki dostępne są na stronie internetowej Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej www.imo-official.org w zakładce IMO 2023.

       Gratulacje! 

     • Michał Lipiec i 53. Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna

     • Z przyjemnością informujemy, że odnieśliśmy kolejny sukces, tym razem na 53. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej: Michał Lipiec z klasy 3G zdobył srebrny medal.

      https://glos.pl/5-medali-dla-polskich-uczniow-podczas-miedzynarodowej-olimpiady-fizycznej-gratulujemy

      Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbywa się w lipcu, co roku w innym kraju. Jest skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie gromadzi ok. kilkuset uczestników z 90 państw. W tym roku IPhO odbyła się w dniach 10-17 lipca w Tokio.

      Uczniowie zdobywają punkty w dwóch częściach: teoretycznej i doświadczalnej. W pierwszej rozwiązują zadania. Z kolei druga polega na pomiarze wspartym obliczeniami. Zawody mają charakter indywidualny – nie ma oficjalnych statystyk grupowych.

      Warto wspomnieć, że pierwsza międzynarodowa olimpiada fizyczna odbyła się w Warszawie w roku 1967. Brały w niej udział tylko państwa z Europy Środkowej: Czechosłowacja, Bułgaria, Węgry i Rumunia. Wielu byłych laureatów i zwycięzców tych zawodów jest obecnie cenionymi naukowcami. Z tego grona wywodzą się również organizatorzy aktualnych edycji.

     • Mistrzostwa świata w Taekwon-do

     • Miło jest nam poinformować, że  dniach  14-16 lipca 2023 r. w Coventry (Wielka Brytania) odbyły się  Mistrzostwa świata w Taekwon-do - Taekwondo International World Championships 2023.

      Emilia Proszkiewicz uczennica klasy 2C na tych mistrzostwach zdobyła złoty i dwa brązowe medale:

      złoto: Tag team cadets blue/red belts

      brąz: Cadets -55 kg blue/red belts point stop sparringbrąz: Cadets blue/red belts patterns

      Gratulacje!

     • Sukcesy w finale XLIX Olimpiady Historycznej

     • Imponujące sukcesy w finale XLIX Olimpiady Historycznej odnieśli uczniowie V Liceum. Do ostatniego, ogólnopolskiego etapu zmagań młodych historyków zakwalifikowało się aż 5 naszych reprezentantów.

      ​​​​​​​​​​​​​​Wszyscy uzyskali tytuł laureata, a najlepiej zaprezentował się Wojciech Zalewski z klasy 3B, który zajął I miejsce i został zwycięzcą całej olimpiady. 

      ​​​​​​​Warto przy tym wspomnieć, że nasi uczniowie zdominowali zawody na szczeblu okręgowym, ponieważ zajęli 5 spośród 12 miejsc, które otrzymało województwo małopolskie w finale olimpiady. 

      Laureaci:

      Lokata I (zwycięzca całej olimpiady): Wojciech Zalewski, klasa 3B (opiekun: Wojciech Micygała)

      Lokata XIV: Kamil Jaglarz, klasa 4B (opiekun: Zdzisław Bednarek)

      Lokata XIV: Łukasz Śliz, klasa 4B (opiekun: Zdzisław Bednarek)

      Lokata XVI: Paweł Grzywna, klasa 3A (opiekun: Rafał Kobylec)

      Lokata XVII: Dominik Pływacz, klasa 3A (opiekun: Rafał Kobylec)

      Wielkie brawa dla wszystkich naszych młodych historyków

      zdjęcie uczniów z etapu okręgowego wraz z przewodniczącym komitetu głównego olimpiady, prof. Andrzejem Korytko oraz zdjęcie Wojtka Zalewskiego odbierającego dyplom za zwycięstwo.