• KONDOLENCJE

     • Z żalem i smutkiem zawiadamiamy
      o śmierci naszego Ucznia, Kolegi i Przyjaciela
      Tomasza Pilikowskiego.

      Tomek Pilikowski był absolwentem V Zakładu z 2014 roku, absolwentem Wydziału Prawa WPiA UJ, aplikantem sędziowskim i czynnym członkiem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Dał się poznać jako osoba sumienna, wyjątkowo zaangażowana i oddana swoim pasjom. Jego strata jest dla nas wszystkich wielkim ciosem.

      Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek, 2 września, o godzinie 11:00 przy nowej bramie przy Kaplicy Ekumenicznej na Cmentarzu Batowickim w Krakowie. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

     • Rozpoczęcie Roku szkolnego 2022/2023

     • 1 września

      godz. 11:00 - klasy 2, 3 i 4 - spotkania w szkole z Wychowawcami 

      godz. 12:00 - Msza święta w Kolegiacie św. Anny

      godz. 13:00 - klasy 1 - rozpoczęcie roku klas pierwszych w Filharmonii Krakowskiej przy ul.  Zwierzynieckiej 1

      godz. 14:00 - klasy 1 - spotkania w szkole z Wychowawcami

      Sale na spotkania z wychowawcami w szkole - klasy 1 sale_klasy_1.pdf

      Sale na spotkania z wychowawcami w szkole - klasy 2 sale_klasy_2.pdf​​​​​​​

      2 września

      godz. 9:00 - klasy 1 - test przypisujący do grupy językowej trzy i dwugodzinnej z języka angielskiego

      godz.10:15 - klasy 1 - test przypisujący do grupy językowej trzy i dwugodzinnej z języka niemieckiego i hiszpańskiego     • O chemicznych sukcesach uczniów V Zakładu w mijającym roku szkolnym 2021/2022

     • Tegoroczna edycja Olimpiady Chemicznej przejdzie do historii…, ale od początku.

      Większość zawodników z V Zakładu, która wzięła udział w 68. Olimpiadzie Chemicznej, rozpoczęła swoje przygotowania poprzez uczestniczenie w 5.WOW!Chem-ie, który trwał od 1 do 4 września 2021r. W trakcie warsztatów odbyły się 62 godziny (lekcyjne) zajęć: wykładów, ćwiczeń i konwersatoriów, prowadzonych przez 17 członków Zespołu Warsztatów, dla około 70 uczestników. 5.WOW!Chem zakończyły - tradycyjnie - całodzienne warsztaty laboratoryjne, które odbyły się w dniu 11 września 2021r.

      Członkowie Zespołu Warsztatów podczas części laboratoryjnej. Od lewej: Bartłomiej Pawlak, Jakub Firlej, Andrzej Kałka, Damian Jędrzejowski, Martyna Wierzbik, Dominika Kaczmarczyk, Julia Piasecka, Szymon Biela, Iwona Król, Sebastian Machera, Piotr Kmiecik, Wojciech Przybylski.

      Uczestnicy zajęć laboratoryjnych – grupa podstawowa.

      Do 1. etapu 68. Olimpiady Chemicznej zostały zakwalifikowane 23 osoby, z czego 15 osób przeszło do 2. etapu – pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej po pierwszym etapie zajął Michał Lipiec (2g). Dla szkoły to też niemały sukces, gdyż wprowadziliśmy najwięcej uczniów do 2. etapu z Okręgu Krakowskiego Olimpiady, co dało nam drugie miejsce w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie startujące szkoły w kraju. 2. etap olimpiady to zawsze większy stres i rosnący poziom trudności zadań – kwalifikacja do finału daje gwarancję uzyskania 100% wyniku na egzaminie maturalnym. Osiem osób z naszej szkoły uzyskało kwalifikację do 3. etapu, co znów dało nam drugie miejsce w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie szkoły startujące i pierwsze miejsce w Okręgu Krakowskim. I znów pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej po drugim etapie zajął Michał Lipiec (2g).

      Starym zwyczajem finaliści olimpiady zawsze stali do pamiątkowych zdjęć przy pomniku Marii Skłodowskiej-Curie w gmachu Politechniki Warszawskiej w dniu części laboratoryjnej 3. etapu oraz przed wejściem na Wydział Chemii UW w dniu części teoretycznej 3. etapu – w bieżącym roku nie mogło być inaczej.

      Od lewej: Jakub Kempowski, Antoni Siwulak, Gabriela Kowacz, Mikołaj Madej, Michał Lipiec, Zuzanna Iwan, Hanna Żurek, Julia Tokarska.

      Od lewej: Mikołaj Madej, Hanna Żurek, Jakub Kempowski, Zuzanna Iwan, Antoni Siwulak, Wojciech Przybylski, Julia Tokarska, Gabriela Kowacz, Michał Lipiec.

      Ostateczne wyniki finału 68. Olimpiady Chemicznej prezentują się następująco (więcej na stronie olimpiady chemicznej: https://www.olchem.edu.pl/2022/04/28/wyniki-iii-etapu-po-odwolaniach/):

      Laureaci:

      1. Michał Lipiec (2g), 2. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      2. Julia Tokarska (3cg), 13. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      Finaliści:

      3. Jakub Kempowski (3hg), 41. miejsce, opiekunowie: dr Wojciech Przybylski, mgr Iwona Król

      4. Gabriela Kowacz (3cg), 44. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      5. Antoni Siwulak (3hg), 65. miejsce, opiekunowie: mgr Iwona Król, dr Wojciech Przybylski

      6. Hanna Żurek (3c), 82. miejsce, opiekunowie: dr Wojciech Przybylski, mgr inż. Piotr Kmiecik

      7. Zuzanna Iwan (3f), 88. miejsce, opiekunowie: mgr Iwona Król, dr Wojciech Przybylski

      8. Mikołaj Madej (3c), 90. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      Pod względem liczby osób – uczestników finału olimpiady – oraz ich wyników osiągnęliśmy duży sukces: zajęliśmy 3. miejsce w nieoficjalnej klasyfikacji szkół Olimpiady Chemicznej. Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Dwoje laureatów: Michał Lipiec oraz Julia Tokarska zostali zakwalifikowani na obóz przygotowawczy do 54. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej! – tylko V Zakład z Krakowa może się pochwalić takim wynikiem J.

      Od lewej: dr hab. Ewa Poboży, prof. UW – Sekretarz Naukowy Olimpiady, Adam Sukiennik, Julia Tokarska, Michał Lipiec, Piotr Skubis, Karol Illinicz Zeydel, Dominik Duch, Aleksandra Kawka, Roman Buksak, prof. dr hab. Mark Orlik – Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej.

      W wyniku dodatkowego postępowania kwalifikacyjnego Julia Tokarska została rezerwową zawodniczką, a Michał Lipiec został reprezentantem Polski na 54. Międzynarodową Olimpiadę Chemiczną, 54.IChO, (https://www.icho2022.cn/), która z powodu obostrzeń pandemicznych odbyła się w trybie zdalnym. Na wyniki Olimpiady czekaliśmy z niecierpliwością – do dnia 18 lipca b.r. Michał miał w swojej kolekcji już dwa medale IChO: brązowy oraz srebrny – aż wreszcie podczas ceremonii zakończenia okazało się, że zdobył ten brakujący: złoty medal! To pierwszy w historii złoty medal dla Zakładnika ze Studenckiej na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej! – Wielkie brawa dla Michała! O oficjalnych wynikach można przeczytać również tutaj: https://www.olchem.edu.pl/2022/07/21/uroczystosc-zakonczenia-54-miedzynarodowej-olimpiady-chemicznej-54-icho/.

      W mijającym roku szkolnym uczniowie brali również udział w wielu ogólnopolskich konkursach chemicznych, między innymi: Konkursie Chemicznym Trzech Wydziałów Politechniki Łódzkiej (wyniki tutaj: https://kch3w.p.lodz.pl/), Konkursie Chemicznym Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (wyniki tutaj: http://www.konkurschemiczny.ch.pw.edu.pl/index.php?id=aktualnosci), Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej Dla Szkół Ponadpodstawowych (wyniki tutaj: https://www.edukator.pl/konkurschemia/).

      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, a absolwentom życzymy wytrwałości i pasji w szlifowaniu swoich (chemicznych i nie tylko) talentów na dalszych etapach edukacji.

    • Srebro w 19. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej
     • Srebro w 19. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej

     • Wielkie gratulacje dla Wojciecha Szota, ucznia klasy 3E, który zdobył srebrny medal w 19. Miedzynarodowej Olimpiadzie Lingwistyki - IOL

      IOL jest jedną z 13 międzynarodowych olimpiad naukowych dla uczniów szkół średnich i odbywa się corocznie od 2003 roku. Każdego roku zespoły młodych językoznawców z całego świata zbierają się i sprawdzają swoje umysły w najtrudniejszych na świecie zagadkach językowych.

      W tym roku Wyspa Man (wyspa należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich, położona na Morzu Irlandzkim między Wielką Brytanią a Irlandią) została wybrana na gospodarza 19. Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej w dniach 25-29 lipca 2022 r.

      Jury przyznało 59 medali (9 złotych, 23 srebrnych i 27 brązowych) spośród 184 uczestników, a także 32 wyróżnienia, 6 pucharów drużynowych, 0 pucharów drużynowych za najwyższą średnią ocen oraz 10 nagród za najlepsze rozwiązania. 

      Więcej o konkursie i wynikach można przeczytać TUTAJ

     • 6. Wewnątrzszkolne Olimpijskie Warsztaty Chemiczne

     • 6.WOW! Chem :-)

      czyli:

      Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów klas rozpoczynających i kontynuujących naukę w V Zakładzie przy Studenckiej na warsztatowe zajęcia olimpijskie w terminie 30 sierpnia do 3 września 2022r.

      Celem zajęć jest wstępne przygotowanie do 69. Olimpiady Chemicznej w roku szkolnym 2022/2023.

      Jeśli jesteś laureatką/-em lub finalistką/-ą konkursu chemicznego lub jesteś zafascynowana/-y chemią i chcesz sprawdzić swoje możliwości i weź udział w Warsztatach

      6. WOW!Chem :-)

      Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem mailowym: WOW.Chem.VLO@gmail.com do dnia 25 sierpnia 2022 r. (termin nieprzekraczalny). W tytule maila ze zgłoszeniem proszę wpisać: 6.WOW!Chem, a w treści maila proszę podać: Imię i nazwisko oraz klasę (dane zostaną poddane weryfikacji). 27 sierpnia 2022 r. zostanie wysłana wiadomość ze szczegółowym harmonogramem zajęć na wskazany adres mailowy uczestnika.

                                                Wojciech Przybylski
      wraz z Zespołem 6. WOW!Chem :-)