• Wspólne świętowanie!

     • data: 13.10.2021r.

      W dniu 13 października miało miejsce wydarzenie łączące w sobie dwie uroczyste okazje.
      W auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej i zarazem uczestniczyliśmy w uroczystym Ślubowaniu Klas Pierwszych. Uczennice i Uczniowie klas pierwszych V LO w Krakowie złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności Piątego Zakładu. Wielka to radość na nas wszystkich!

      Przy okazji ślubowania wręczono nagrodę dla zwycięzcy w (przeznaczonym dla klas pierwszych) konkursie wiedzy o patronie szkoły. Wygrała Zuzanna Sionkowska z klasy 1C. Serdecznie gratulujemy!

      Specjalne wyróżnienia otrzymali również nasi Absolwenci. Tradycją Piątego Zakładu jest, że corocznie przyznawane są tytuły Absolwentki i Absolwenta Roku - dla Osób, które szczególnie zapadły w pamięć Dyrekcji i Grona Pedagogicznego – z uwagi na swoje osiągnięcia naukowe, artystyczne oraz postawę uczniowską.

      Absolwentką Roku 2021 została Pola Czubak (klasa 3B), zaś Absolwentem Roku 2021 został Radosław Żak (klasa 3E). Laureaci - wraz z dyplomami i splendorem – otrzymali pamiątkowe zegarki ufundowane przez SAiP. Wielkie gratulacje dla Poli i Radka!

      Poniżej fotorelacja z uroczystości:

      Zdjęcia wykonane przez Jarosława Bielewicza - absolwenta V LO i członka SAiP

     • Profesor Antoni Wit w V LO

     • data 13.102021r.

      Fotorelacja z wizyty w szkole Antoniego Wita - polskiego dyrygenta, kompozytora, prawnika, profesora dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie a dla nas przede wszystkim wspaniałego absolwenta V LO.

      Panie Profesorze serdecznie dziękujemy za odwiedziny

      Autor zdjęć: Jarosław Bielewicz - absolwent V LO, członek SAiP

     • Wykład dr hab. Tomasza Pudłockiego, prof. UJ

     • data: 07.10.2021r.

       

       

       

       

       

       

      Na wykład Dyrekcja zaprasza klasy: 3Ag, 3Bg, 3B, 2B oraz tegorocznych maturzystów zdających maturę z historii z innych klas oraz startujących w olimpiadzie historycznej.

      Wykład transmitowany będzie również  online. Link udostępniony zostanie przed wydarzeniem.

     • Nagrody Edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

     • data: 07.10.2021r.

      V na 5-kę - w tym roku pięcioro naszych uczniów otrzymało Nagrody Edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

      są to (w kolejności alfabetycznej):

      Lipec Michał - uczeń klasy 2G

      Paciorek Kacper - uczeń klasy 3Eg

      Pudełko Magdalena - absolwentka SzP nr 2 w Krakowie - aktualnie nasza uczennica klasy 1E

      Wincenciak Szymon - uczeń klasy 3Bg

      Żak Radosław - absolwent klasy E

      GRATULUJEMY !

      Na stronie internetowej krakow.pl możemy przeczytać:

      Nagrody Edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa przyznawane są w ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów, który przewiduje różne formy nagradzania i motywowania dzieci i młodzieży osiągających wysokie wyniki w nauce. Jest to wyjątkowe wyróżnienie, bo co roku trafia tylko do pięciorga najlepszych uczniów i można je otrzymać tylko raz na danym etapie edukacyjnym.

      Kandydaci do nagrody muszą uzyskać w klasyfikacji rocznej średnią ocenę z obowiązkowych zajęć edukacyjnych na poziomie nie niższym niż: 5,2 w szkole podstawowej oraz 4,8 w szkole ponadpodstawowej i artystycznej, a ponadto posiadać tytuł laureata konkursu, olimpiady lub turnieju.

      Tegoroczna piątka nagrodzonych to uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 2. Na swoim koncie mają m.in. tytuły laureata w zawodach z matematyki (Małopolski Konkurs Matematyczny, Olimpiada Matematyczna, Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich), innych nauk ścisłych (Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Chemiczna, Olimpiada Informatyczna) oraz humanistycznych (Olimpiada Historyczna, Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości, Olimpiada o Polsce i Świecie Współczesnym)....

      Galeria zdjęć i więcej informacji na stronie: krakow.pl

       

     • Matura na 100 %

     • W tym roku odbyła się VIII Edycja Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 %”

      Organizator Projektu raz na 3 lata przyznaje nagrodę specjalną: „Statuetkę Jaskółki”.

      Nagrodą uhonorowana jest szkoła ponadgimnazjalna , która w okresie minionych trzech lat miała największą ilość laureatów w projekcie „Matura na 100%”.

      I To jest dla nas piękna chwila bo  V LO  - pierwszą statuetkę otrzymało w  2016 r.,  w  roku 2019  V otrzymała drugą  statuetkę i mamy nadzieję, że  w przyszłym roku otrzymamy trzecią statuetkę.

      A teraz jesteśmy dumni że w VIII edycji projektu „Matura na 100% w 26 najlepszych z najlepszych polskich maturzystów, spośród 62 osób, które spełniły kryteria regulaminowe (finaliści) i wśród 273 419 zdających egzaminy maturalne wg kryteriów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znalazło się troje naszych uczniów, którzy zostali Laureatami VIII edycji projektu „Matura na 100%

      Są to: ( w kolejności alfabetycznej)
      Piotr Domagała – absolwent klasy 3E,
      Stanisław Sieniawski – absolwent klasy 3E,
      Maria Treit – absolwentka klasy 3A,

      I dwoje uczniów którzy zostali Finalistami:

      Wojciech Burliga – absolwent klasy 3B,
      Marta Figurska – absolwentka klasy 3D,

      Serdeczne gratulacje !

      Link do strony z informacjami organizatora: Fundacja "ZAWSZE WARTO"

      Laureaci_Matura_na_100_procent_w_latach_2014-2021_w_VLO.pdf