• Łączy nas pamięć

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

            Dlaczego żonkile?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

            – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

            W przeddzień rocznicy - w czwartek 18.04. w godz. 15.00 - 16.00 - zapraszamy do biblioteki szkolnej, aby wspólnie zrobić papierowy żonkil - symbol pamięci. Jeśli ktoś dysponuje czasem o innej porze, również będzie mile widziany.
            Zapraszamy!

          • Wystawa fotograficzna Jacka Stankiewicza

          • Fotografia przyrodnicza, Jacek Stankiewicz, klasa 2D

            Jacek pierwszy raz miał w rękach aparat w wieku 4 lat. W wieku 6 lat zaczął bardziej interesować się fotografią. Jego pierwszymi zdjęciami były zdjęcia siostry z bardzo dużego przybliżenia. Mając 10 lat rozpoczął swoją przygodę z fotografią przyrodniczą. Początki nie byty zbyt udane, np. gdy przez wiele godzin próbował złapać ostrość na niezwykle „trudnym" obiekcie do fotografowania, jakim była martwa biedronka. Niestety, pomimo wielu prób, akcja zakończyła się niepowodzeniem. Gdy po raz pierwszy próbował fotografować dzikie ptaki, maskował się w wielkim, rozkładanym namiocie, uzyskując efekt odwrotny od zamierzonego, czyli skutecznie wypłoszył ptaki. Jednak z czasem zdobywał doświadczenie i bezowocne wycieczki stawały się coraz rzadsze. Fotografowanie dzikich zwierząt wiąże się z koniecznością wczesnego wstawania (nawet 2 godziny przed świtem), a także wielu godzin czatowania w niewygodnej pozycji, bywa, że bezowocnie. Obecnie Jacek pasjonuje się nie tylko fotografią dzikiej przyrody, ale też fotografią z lotu ptaka. W ostatnim czasie zaczął również zgłębiać fotografię nocnego nieba.

            W ubiegłym roku zdjęcie Jacka, zatytułowane „Spór" zdobyło w prestiżowym międzynarodowym konkursie Comedy Wildlife Awards 2023 nagrodę jury w kategorii Junior Award (nagroda dla młodych twórców). Co ważniejsze, Jacek zwyciężył też w głosowaniu internautów, zdobywając Affinity Photo People's Choice Award. Coś takiego nie zdarzyło się wcześniej w historii Comedy Wildlife Photography Awards (nigdy wcześniej zdjęcie młodego twórcy nie zdobyło jednocześnie nagrody publiczności). W 2023 roku do konkursu Comedy zgłoszono 5300 zdjęć od 1842 osób z 85 państw. Następnie powyższe zdjęcie znalazło się wśród 41 finalistów, ostatecznie zgarniając dwie nagrody. Nagrodzone zdjęcie powstało 3 lata temu podczas czatowania na ptaki w Puszczy Białowieskiej. Przedstawia dzwońce. Młody dzwoniec (z prawej) po opuszczeniu gniazda, jest jeszcze ciągle dokarmiany przez dorosłe osobniki. Domaga się jedzenia. Ale czasem dochodzi do sporów. Właśnie taki moment sprzeczki udało się uchwycić na zdjęciu. (oprac. Autora)

            W dniach 19 - 30 kwietnia zapraszamy na wystawę zdjęć Jacka do biblioteki szkolnej!

             

          • Cztery nieoczywiste korzyści płynące z czytania

          • Opublikowany niedawno przez Bibliotekę Narodową raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2023 roku może słusznie napawać optymizmem. Znaczący, bo aż o 9 punktów procentowych, wzrost czytelnictwa kreśli obraz Polaków jako społeczeństwa, które coraz chętniej i bardziej świadomie sięga po lekturę. Co ciekawe, okazuje się, że wśród czytelników przeważają osoby młode. We wspomnianym raporcie Roman Chymkowski tak opisuje to zjawisko:

            „Młodość, a więc okres, kiedy ma się wiele praw osoby dorosłej i stosunkowo niewiele obowiązków, sprzyja poznawaniu ludzi i nawiązywaniu z nimi mniej lub bardziej zażyłych relacji, których podtrzymywaniu służą wspólne zainteresowania i podobny sposób spędzania czasu. Rozmawia się o muzyce, której się słucha, o oglądanych filmach, ale też o czytanych książkach. Jest to także okres intelektualnego dojrzewania, kształtowania poglądów na różne sprawy, w tym te, które wykraczają poza horyzont bezpośredniego, codziennego doświadczenia, a więc zakładają zapośredniczenie za pomocą audiowizualnej bądź tekstowej reprezentacji. Nic dziwnego, że wbrew popularnym stereotypom to właśnie osoby najmłodsze (15–18 lat) najczęściej są czytelnikami książek”.

            Jakie zatem korzyści odnoszą młodzi czytelnicy z obcowania z tekstem pisanym? Przyjrzyjmy się kilku elementom, które warto sobie uświadomić bądź przypomnieć.

            Redukcja stresu. W popularnym ujęciu czytanie dla przyjemności działa relaksacyjnie. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sussex dostarczają zdumiewających wniosków na poparcie tej intuicyjnej tezy. Otóż doktor David Lewis z Mindlab International przekonuje, że wciągająca lektura już po kilku minutach potrafi obniżyć poziom kortyzolu i zredukować stres nawet o 70%! Takiego wyniku nie osiągnie się, spacerując czy choćby słuchając muzyki. Biorąc pod uwagę powszechną dostępność książek w najróżniejszych formach oraz szereg stresujących czynników, z którymi mierzy się na co dzień młodzież, warto potraktować czytanie jako stosunkowo łatwy sposób zapanowania nad poziomem stresu.

            Nauka krytycznego myślenia. Komunikacja międzyludzka opiera się na słowie, gdyż ono poprzez odwołanie się do świadomości stanowi podstawę naszego myślenia. Gdy porównamy książkę, opartą na słowie, z przekazem wizualnym lub filmowym, język okaże się bardziej uniwersalny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wyrazić zarówno wydarzenia zewnętrzne, jak również przeżycia wewnętrzne, zjawiska świata materialnego i niematerialnego. Ludzie są istotami myślącymi, ponieważ operują słowem, a nie dlatego, że widzą. Doświadczenie uczy, że osoby, które zerwały z cywilizacją słowa, rzadko mają swoje zdanie, idą za tłumem, a samodzielne myślenie je męczy.

            Nauka cierpliwości. W świecie multimedialnym bardzo dużo informacji jest przekazywanych w niezwykle krótkim czasie, co nie pozwala na zapamiętanie czy choćby przemyślenie ich wszystkich. W ten sposób widz uczy się skupiania uwagi na krótką chwilę, a jego myśl staje się bardziej impulsywna niż refleksyjna (niektóre badania wskazują nawet na związek między nadmiernym oglądaniem telewizji a pochopnym podejmowaniem decyzji i niecierpliwością). Inaczej jest z czytaniem, w trakcie którego przetwarzanie informacji zachodzi w świadomości, a więc przebiega wolniej. Tempo zależy od nas. Do pewnych rzeczy można w każdej chwili wrócić, najistotniejsze można sobie zaznaczyć. Można powiedzieć, że czytanie jednocześnie wymaga oraz uczy cierpliwości. Oglądanie telewizji jest natomiast tak banalnym zajęciem, że nie stwierdzono jeszcze u nikogo niezdolności do jej oglądania.

            Trening mózgu. Czytanie stanowi również dobroczynne i nie do przecenienia ćwiczenie dla mózgu. Uruchamia wyobraźnię i szereg procesów myślowych. Jak pisze prof. Jan Konopacki z  Katedry Neurobiologii, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, „poprzez czytanie wzbogacamy zasób słownictwa, poprawiamy możliwości operowania językiem logicznym, mamy większą empatię i wyobraźnię. Czytanie zmienia nasz substrat neuronalny – rozwija się liczba synaps. Substrat neuronalny to nasza podstawa myśli, uczuć i działań, mieszcząca się w aktywności mózgu i układu nerwowego”.

            Ciesząc się z faktu, że to młode osoby stanowią najliczniejszą grupę czytelników, nie ustawajmy w zachęcaniu do jeszcze intensywniejszej i coraz bardziej zróżnicowanej lektury. Ciekawe, mądre i wciągające książki naprawdę są na wyciągnięcie ręki - na przykład w naszej bibliotece szkolnej, do której niezmiennie zapraszamy!

             

             

             

            Bibliografia:

             

            https://bn.org.pl/download/document/1712262172.pdf

            https://naukatolubie.pl/nic-tak-nie-wplywa-na-nas-jak-czytanie-ksiazek/

            https://ckziupoznan.pl/8-naukowych-powodow-by-siegnac-po-ksiazke/

            https://www.multilife.com.pl/artykul/poznaj-nieocenione-korzysci-z-czytania

          • Wolne lektury

          • Wolne Lektury to biblioteka internetowa udostępniająca za darmo i bez rejestracji ebooki i audiobooki. W zbiorach znajduje się ponad 6,5 tys. tytułów, z czego ponad 1 tys. w postaci audio. Ze wszystkich ebooków i audiobooków Wolnych lektur można korzystać bezpłatnie, nawet bez konieczności zakładania konta na stronie i logowania się.

            Wolne Lektury od początku swojego istnienia działają na rzecz zmniejszania barier w dostępie do kultury i edukacji. Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostały udostępnione kolejne lektury szkolne i utwory z klasyki literatury polskiej i światowej w formatach Daisy i Epub 3 Media Overlays.

            Zdaniem ekspertów słuchanie audiobooków jest wartościowym sposobem kontaktu z literaturą dla uczennic i uczniów niewidomych, słabowidzących, z dysleksją, ADHD, ze spektrum autyzmu, czy z problemami z motoryką.

            Zapraszamy na:

            WolneLektury.pl

          • Wielkanoc

          • Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy naszym Czytelnikom najlepsze życzenia odpoczynku, dobrego czasu wśród najbliższych, refleksji i wyciszenia oraz wielu chwil spędzonych z książką, oczywiście z naszej biblioteki.

          • Czytelnik w krawacie jest mniej awanturujący się

          • W bibliotece z przyjemnością zauważono, że niektórzy uczniowie nawet na co dzień zakładają do szkoły strój formalny, z zachowaniem wszelkich zasad elegancji. Bardzo doceniamy te stylizacje i zachęcamy innych uczniów do naśladowania tego trendu, dlatego w czwartek 21 marca organizujemy w bibliotece Dzień w krawacie. Każdy, kto pojawi się tego dnia pod krawatem, otrzyma prezent - niespodziankę. Mottem dnia będzie fraza: "Czytelnik w krawacie jest mniej awanturujący się". Pierwsza osoba, która w czwartek o godz. 7.00 wyśle odpowiedź na pytanie, jak nazywa się reżyser filmu, z którego zaczerpnięto inspirację dla motta, otrzyma nagrodę specjalną. Odpowiedź należy wysłać na adres: biblioteka[at]v-lo.krakow.pl 

          • Wieczór w bibliotece

          • W środowe popołudnie i wieczór czytelnia na parę godzin zmieniła się w salę gier planszowych oraz kinową. Po raz pierwszy spotkali się prawie wszyscy wolontariusze oraz inni przyjaciele biblioteki. Jako że grupa wolontariuszy niepostrzeżenie lepiej się poznała i zaprzyjaźniła ze sobą, postanowiliśmy to uczcić przy - naturalnie - włoskim tradycyjnym posiłku grupowym (czyt. pizzy), planszówkach i "Władcy Pierścieni".

            Jak widać, choć życie wolontariusza na co dzień jest pełne wciąż nowych wyzwań, czasem bywa też przyjemne. A zatem zachęcamy, by jak najszybciej dołączyć do tego zacnego grona!

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

          • Z wielką radością spieszymy donieść, że nasza biblioteka otrzyma dofinansowanie w wysokości 15 tys. złotych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Środki te zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup nowości, dlatego zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów do zgłaszania propozycji książkowych pod adresem biblioteka[at]v-lo.krakow.pl .

          • Mistrz Ortografii V LO

          • Biblioteka V LO włącza się w Miesiąc Języka Ojczystego, organizując tradycyjny konkurs Mistrz Ortografii V LO. W tym roku tematem przewodnim dyktanda będzie życie i twórczość Witolda Gombrowicza, Patrona Roku 2024.
            Kiedy? We wtorek, 12 marca o godz. 10.00.
            Gdzie? W auli szkolnej.
            Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie swojego zgłoszenia do 10 marca:
            https://forms.gle/4ZY1B4yEi3DKjgpk6
            Zaproszenie kierowane jest przede wszystkim do uczniów, ale będzie nam miło, jeśli skorzystają z niego również nauczyciele.

          • Tłusty czwartek w dawnej i aktualnej stolicy

          • Dzięki uprzejmości Biblioteki KUL publikujemy ciekawostkę na temat nieposkromionych apetytów mieszkańców Krakowa, rzecz jasna nie dzisiaj, lecz dokładnie sto jeden lat temu.

            Kronika Codzienna z dnia 17 lutego 1823 roku w dziale "Nowości krakowskie" informuje:

            "U nas w Krakowie, na 28 000 ludności daleko więcej zjedzono pączków w tłusty Czwartek, niż w Warszawie, liczącej do 130 000. Tam bowiem, wykazał Kuryer, 31 000, a tu same chłopcy uliczne, roznieśli ich w garkach, po Rynku i Kleparzu podczas targu z 50 000; nielicząc w to sprzedanych po cukierniach. Chłopek najmniej po 10 zjeść musi, płacąc za jeden po groszu, aby mógł poczuć zapusty, a tak można 63 000, śmiele i z dobrym sumieniem powiedzieć, przeto dwa razy więcej niż w Warszawie."

            Oczywiście, nie popieramy odwiecznego antagonizmu między stolicami, ale miło nam, że Kraków wygrał:). Smacznego pączka (lub najmniej dziesięciu) wszystkim Czytelnikom!

            PS Biblioteka potwierdza, że najlepsze pączki w Krakowie to pączki od Michałka.

            PPS Nie zapłacono nam za reklamę.

          • Miłość i literatura

          • Wielka jest moc słowa pisanego. Czasem wystarczy uważna lektura słynnego dzieła Aleksandra Fredry, by odczuć potrzebę uzewnętrznienia swych emocji, ot, choćby krótkim dopiskiem: "Kocham Filipa M.". 

            Zbliżają się walentynki, i choć nie zachwyca nas komercyjna warstwa tego amerykańskiego święta, życzymy Wam, drodzy Czytelnicy, zakochania się od pierwszego zdania, po uszy i aż do ostatniej strony, nie tylko w literaturze.

          • Zakładowy Klub Miłośników Współczesnej Literatury Włoskiej ZAKŁADKA

          • ZAKŁADKA zaprasza na kolejne spotkanie czytelnicze 7 lutego o godz. 15.40 w bibliotece. Tym razem pochylimy się nad Pustynią Tatarów. Jedynym (acz nieodzownym) warunkiem uczestnictwa jest przeczytanie zadanej lektury.

          • I Ty możesz zostać wolontariuszem! (Ale czy na pewno?..)

          • I Ty możesz zostać wolontariuszem! (Ale czy na pewno?..)

            Wśród licznych nowości, które pojawiły się w naszej bibliotece wraz z epoką foteli, systemu e-biblioteka oraz szeroko pojętej modernizacji księgozbioru, znalazła się również grupa uczniów żywo zainteresowanych nie tylko wypożyczaniem i oddawaniem książek.

            Stworzyli oni na początku nieformalną, a obecnie już całkiem oficjalną grupę wolontariuszy, którzy pomagają w bieżących pracach bibliotecznych.

            System wolontariacki składa się z pięciu stopni wtajemniczenia: aspirant na kandydata na wolontariusza, kandydat na wolontariusza, wolontariusz zwyczajny/kwalifikowany, członek sekcji bibliotecznej, członek sekty bibliotecznej. Można też uzyskać status enigmatyczny. Zdarzają się również przypadki, gdy niczego niespodziewający się czytelnik zostaje przymuszony do wykonania drobnej pracy bibliotecznej, co automatycznie czyni zeń obligatoriusza.

            Wraz z awansem w hierarchii maleje liczba obowiązków, wzrasta za to liczba przywilejów, z których najbardziej pożądanym okazuje się możliwość wypicia ciepłej herbaty w doborowym towarzystwie.

            Zapraszamy zatem do wstąpienia na ścieżkę bibliotecznego wolontariatu, uprzedzając uczciwie, że jest ona wyboista i pełna cierni, a sam regulamin może ulec zmianie w zależności od fantazji i uznania bibliotekarza.

            PS Powyższym apelujemy do poczucia humoru łaskawych Czytelników.

            PPS Na zdjęciu obok widnieje całkiem prawdziwa grupa aspirantów, kandydatów, wolontariuszy, sekcji i „sekty” bibliotecznej.

             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
          • Krrrr...

          • Koło robótek ręcznych

            Twoim hobby jest szydełkowanie lub robienie na drutach? A może właśnie chcesz zacząć swoją przygodę z robótkami ręcznymi? Krrrr... jest właśnie dla ciebie!

            Kiedy? W każdy czwartek o godzinie 15.00.

            Gdzie? W bibliotece szkolnej.

            Jeśli masz już swój pomysł lub projekt, przyjdź ze swoimi materiałami. Jeśli chcesz się czegoś nauczyć, możesz liczyć na użyczenie szydełka, drutów i włóczki.

          • Na ten nowy rok

          • Czy i Wy, drodzy Czytelnicy, w sylwestrowy wieczór podjęliście noworoczne postanowienia?.. Życzymy Wam konsekwencji, wytrwałości i siły w ich realizacji! Wszystkim - zarówno tym, którzy pragną zmian w swoim życiu, jak i tym, którzy nie wierzą w magię pierwszego dnia roku - dedykujemy wiersz Stanisława Barańczaka "31.12.79: Już wkrótce".

          • Wesołych Świąt!

          • Naszym drogim Czytelnikom składamy serdeczne życzenia świąteczne - niech ten czas Bożego Narodzenia upłynie w spokojnej, rodzinnej atmosferze, a po lektury na świąteczną przerwę zapraszamy do biblioteki! Już teraz zapowiadamy, że w styczniu pojawi się dużo nowości, zapraszamy do przeglądania katalogu i zamawiania książek. Do siego roku!

          • Odbiór Księgi Jubileuszowej

          • Wszystkie osoby, które zakupiły Księgę Jubileuszową 150-lecia V LO, zapraszamy do jej odbioru w godzinach otwarcia biblioteki (pon. - pt. 8.00 - 16.00). Przypominamy również, że w ferie i inne dni wolne od nauki biblioteka jest zamknięta. Wszystkie informacje związane z zamawianiem, formą zapłaty i odbioru znajdują się na stronie wydawcy, czyli SAIP-u: saip.pl .

          • Debiut Dobrochny Kołoczek

          • Biblioteka szkolna z dumą informuje, że jedna z naszych czytelniczek, Dobrochna Kołoczek z klasy 2A, zadebiutowała tomikiem poezji Ogród potocznie zwany mózgiem.

            Wydanie tomiku było możliwe dzięki Fundacji Rodziny Wangów, która zaproponowała formę e-booka, aby każdy mógł go pobrać i każdy miał szansę go przeczytać.

            Zachęcamy do lektury (link poniżej) i zapraszamy na spotkanie z Dobrochną 16 listopada o godz. 18.00 w Spółdzielni Ogniwo.

            https://tiny.pl/cntcf

            Gratulujemy!

             

             

          • Lekcja obywatelska 

          • Po spotkaniu z panem Szymonem Hołownią biblioteka otrzymała pamiątkowy egzemplarz Konstytucji RP z dedykacją i autografem Marszałka Sejmu. Książka trafiła do działu "witkoviana", czyli wszelkich publikacji, materiałów związanych z życiem V LO. Przechowujemy w nim również te książki, których autorami są uczniowie, nauczyciele lub absolwenci Szkoły. Informujemy ponadto, że regał nadal dysponuje sporą ilością wolnej przestrzeni, zatem - Czytelnicy, do piór!

          • Zakładowy Klub Miłośników Współczesnej Literatury Włoskiej ZAKŁADKA

          • Czytasz coś oprócz podręczników? Z literatury włoskiej kojarzysz najwyżej Dantego? Masz ochotę porozmawiać o literaturze i poznać nowe osoby? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś: TAK! to Zakładka jest dla Ciebie!

            Jak to działa? 

            - czytamy jedną książkę na miesiąc

            - czytamy polskie przekłady literatury włoskiej (nie musisz znać włoskiego... choć szkoda, bo to piękny język!)

            - można przychodzić regularnie lub nie, zapraszamy nawet na jedno spotkanie

            - warunkiem uczestnictwa jest przeczytanie zadanej lektury

            Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 X 2023 o godz. 15.00 w bibliotece.

            Lektura: Italo Calvino, Baron drzewołaz

             

          • Na 14. października

          • Z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej życzymy, drodzy Uczniowie, aby nigdy nie przydarzyło się Wam to, co zdarzyło się temu nieszczęśnikowi.

            PS Szczerze zniechęcamy Czytelników do pomysłu dzielenia się swoimi frustracjami na kartkach książek wypożyczonych z biblioteki.

            ( „(…) Uczyłem, uczyłem, uczyłem… aż się przeuczyłem” J. Albert (Wojciech Rawlik) data nieznana, napis na stronie tytułowej książki: Biochemia, t. 1,  wprowadzające wiadomości z chemii ogólnej, składniki chemiczne ustrojów, metabolizm (enzymy), Bronisław Filipowicz, Władysław Więckowski, PWN, Łódź, 1986)

          • W kraju poetów, świętych i żeglarzy

          •  W połowie października przedstawiciele biblioteki V LO w osobie pani prof. Bałuckiej-Grimaldi oraz wolontariuszy bibliotecznych przy okazji wymiany z Liceo Scientifico A. Einstein w Molfetcie wybrali się na poszukiwanie włoskiej biblioteki. Owa eskapada zakończyła się fiaskiem, gdyż biblioteka w tym czasie była zamknięta z powodu remontu. Udało się jednak znaleźć namiastkę biblioteki w postaci wolnostojącego regału oraz wystawy nowości, na której znaleźliśmy ciekawy artykuł o bibliotekach, tak więc za autorem przypominamy, że "biblioteki czynią nas nieśmiertelnymi" oraz "czytając, wkraczamy we wspólnotę, która będzie istniała dopóty, dopóki nie zniknie ostatnia ludzka istota".

          • Ranking czytelnictwa

          • Zapraszamy do śledzenia informacji w nowopowstałej zakładce "Gloria legentibus", gdzie znajdziecie wyniki rankingu na Czytelnika Miesiąca oraz Najbardziej Oczytanej Klasy. Pierwszych zwycięzców już znamy i mamy nadzieję, że zmotywuje to pozostałych uczniów do korzystania z naszych bogatych zasobów bibliotecznych.

          • Witamy w nowym roku szkolnym!

          • Biblioteka szkolna serdecznie wita w nowym roku szkolnym 2023/24 wszystkich czytelników, a szczególnie uczniów klas pierwszych - gratulujemy Wam wysokich wyników egzaminu i zapraszamy do korzystania z wypożyczalni oraz czytelni. Możecie tutaj spędzić czas podczas "okienka", zaplanować indywidualną naukę lub zrelaksować się w przestronnych fotelach, grając w szachy.