Tydzień Nauki

Był nauczycielem fizyki, uczył w naszym liceum 10 lat. W maju 2008 roku poszedł do szpitala, obiecał  że wróci po tygodniu, ...już nie wrócił.

Mówi się, że dopiero po czyjejś śmierci próbujemy określić, kim była dla nas osoba zmarłego.
Kiedy był, po prostu cieszyliśmy się jego obecnością: codziennymi uwagami o fizyce, uczniach, muzyce, wyprawach (wielkiej pasji profesora Zapały - mówimy o człowieku, który dotarł do bieguna Ziemi….).
Rozmawiając o Nim, wymieniamy (nauczyciele i uczniowie) różne jego cechy, które zapadły nam w pamięć i serca, które były dla nas tak ważne, które nas zmieniły. Bo los dał nam możliwość prawdziwego Spotkania – a Spotkaniem nazywamy takie, po którym nic nie jest jak przedtem. Chociaż wspominamy charyzmatyczną i wybitną osobowość, przenikliwy intelekt, to jednocześnie mówimy o osobie bardzo cichej, skromnej i wrażliwej. Myślę, że zwłaszcza dla uczniów miało to wielkie znaczenie. Trudno opowiedzieć styl Profesora, który tak trudny przedmiot jak fizyka czynił przygodą, który wymagając od uczniów, fascynował, bawił, inspirował.
Zainspirował również mnie, nauczycielkę fizyki w tym samym liceum. Ryszard wiele razy opowiadał mi o marzeniach i planach. Wśród wielu pojawił się pomysł organizowania sesji naukowych w V Zakładzie. Miałyby mieć charakter interdyscyplinarny, więc każdy uczeń mógłby znaleźć coś dla siebie. Po śmierci Profesora Zapały czułam się depozytariuszką jego wizji; to są właśnie źródła narodzin Tygodnia Nauki, który w nim ma swego patrona. Charakter Tygodni Nauki wiąże się logicznie z tym, czego symbolem był dla nas Ryszard (imponująco wszechstronny: oczytany, znający literaturę polską i powszechną, erudyta, umysł ścisły i humanista, gawędziarz, artysta urzekająco grający na gitarze…). Pierwszy Tydzień był jeszcze dość skromny: ale i tak obok wykładów pojawiły się koncert jazzowo-bluesowy, kawiarenka z piosenką bluesową, interaktywna wystawa z fizyki i brył matematycznych przygotowane przez uczniów. Tegoroczna edycja to już kilkadziesiąt wykładów i warsztatów, dyskusji prowadzonych przez wybitnych przedstawicieli krakowskich uczelni oraz nauczycieli i uczniów V LO.
Ryszard Zapała. Był nauczycielem fizyki, uczył… nadal jest, nadal Piątkę z nami współtworzy.

Barbara Matoga

Harmonogram 2011