Koncert charytatywny

Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka
gdyby wszyscy byli silni jak konie
gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości
gdyby każdy miał to samo
nikt nikomu nie byłby potrzebny

Świąteczny Koncert Charytatywny

Tradycja szkolnego koncertu charytatywnego zrodziła się w 1998 roku, kiedy to uczennica klasy 1b uległa poważnemu wypadkowi na nartach podczas szkolnego obozu  w Słowacji.
Operacja przeprowadzona w słowackiej klinice była bardzo kosztowna, a rodzice Agnieszki nie dysponowali taką kwotą. Wtedy pojawił się pomysł Charytatywnego Koncertu Wielkanocnego. Zaprojektowana została specjalna kartka świąteczna (projekt Regina Gryboś – matura 1998), która była równocześnie wejściówką na koncert.
Przy akompaniamencie fortepianu i wiolonczeli wystąpiła  Alicja Bachleda-Curuś. Zebrane wówczas ponad 2 tysiące złotych przekazano na konto słowackiej kliniki. Tak koncerty charytatywne, które odbywały się nieprzerwanie do 2002 roku  stały się kolejną, piękną tradycją V LO.

Po wieloletniej przerwie z propozycją zorganizowania koncertu, związanego tematycznie i nastrojowo z czasem Bożego Narodzenia,  wystąpił prof. Dariusz Martynowicz.
Pierwszy po przerwie koncert odbył się w grudniu 2008 roku. Co rok można usłyszeć niezwykłe wykonania kolęd i piosenek świątecznych przygotowane nie tylko przez uczniów ale także nauczycieli i innych pracowników szkoły. Dochód z dobrowolnie zakupionych biletów wstępu przeznaczony jest na cele charytatywne. Od 2008 roku wsparliśmy fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”, Hospicjum św. Łazarza, rodzinę Stasia Dąbrowskiego oraz Dom Dziecka przy ul. Krupniczej. Zebraliśmy prawie 7.000 zł!

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli – uczniów, rodziców, nauczycieli każdego roku powstają dekoracje auli i plakaty informujące o koncercie, mamy możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu nagłaśniającego oraz instrumentów perkusyjnych. Atmosferę koncertów podkreślają efekty świetlne i prezentacje multimedialne. Od dwóch lat w dniach koncertu organizowany jest także kiermasz ciast.

Jest to wydarzenie nie tylko o charakterze artystycznym, ale także integracyjnym. Atmosfera sprzyja niewątpliwie integracji środowiska uczniowskiego i nauczycielskiego – nauczyciele mogą podziwiać zdolności muzyczne i pasje swoich uczniów, uczniowie mają okazję zobaczyć uczącego w niecodziennej roli. Projektem opiekuje się prof. A. Borcz i prof. D. Martynowicz. Jednak celem nadrzędnym akcji jest uwrażliwienie na los drugiego człowieka. Bo przecież „gdyby każdy miał to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny”.