Kółko teatralne

Kółko teatralne 2006

Kółko teatralne 2005

Kółko teatralne 2004

Organizacja i prowadzenie: Prof. Elżbieta Napiórkowska i Prof. Magdalena Płaneta

Kółko Teatralne, nazwane przez nas English Drama Class, powstało po opracowaniu i wdrożeniu własnego programu zajęć pozalekcyjnych rozwijających zdolności i zainteresowania uczniów w zakresie kultury i literatury krajów anglosaskich. Od 2003 roku systematycznie spotkamy się z młodzieżą V LO. Celem naszych spotkań są przyjemne i twórcze warsztaty teatralne, ale również przygotowanie uczniów do występów na festiwalach, przeglądach i konkursach teatralnych i recytatorskich. W zajęciach opartych na autorskim programie wykorzystujemy różnorodne sztuki z literatury angielskiej i amerykańskiej, czy przekłady dzieł międzynarodowych.

Pracę kółka teatralnego na początku każdego roku szkolnego rozpoczynamy od drobnych zadań ruchowych (ćwiczenia mimiczne – gestów, ruchów, uczuć, sytuacji, etc.), głosowych czy aktorskich. Następnie pojawiają się proponowane przez nasz sztuki celem czytania tekstu z podziałem na role, zwracając jednocześnie dużą uwagę na głos (intonacja, emisja, uczucia). Na tym etapie staramy się zaangażować wszystkich uczniów w różnorodne role, aby poznali swoje preferencje. Kolejny krok należy do uczniów, którzy samodzielnie czy z naszą pomocą dobierają teksty i role dla siebie. Ze względu na fakt, że jednym z celów naszych spotkań jest przygotowanie uczniów do udziału w przeglądach i festiwalach, muszą oni pamiętać np. o limicie czasu (15 min. – punkt regulaminu festiwalu) dobierając teksty. Uczniowie mogą wybierać oryginalne sztuki, ich fragmenty, bądź nawet przygotować własny scenariusz. Dokonanie wyboru równoznaczne jest z podjęciem szczegółowej pracy nad tekstem, strojem, scenografią, oprawą muzyczną, itp. Uczniowie w swoich zespołach uczą się tekstu i wtedy możliwe są próby na scenie, w trakcie których systematycznie szlifujemy wymowę, dopracowujemy ruch sceniczny, scenografię. Zwieńczeniem wielomiesięcznej pracy uczniów i naszej jest występ w festiwalach i przeglądach, czy pokaz szkolny. Dowodem naszego zaangażowania w działalność kółka teatralnego, a przede wszystkim zaangażowania uczniów są liczne nagrody i dowody uznania.

1. III Miejsce dla Zespołu  V Liceum Ogólnokształcącego w VIII Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim w Rybniku (2002 rok) za spektakl Dog Eats Dog
  2. I Miejsce Indywidualne dla Darii Izdebskiej w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Shakespeare’a w Języku Angielskim w Lublinie (27-28 lutego 2004 roku)
  3. III Miejsce dla Zespołu V Liceum Ogólnokształcącego (Agnieszki Gawron i Wojciecha Okrzesika) w I Krakowskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim w Krakowie (3 czerwca 2004 roku) za spektakl The Man in the Box Roberta Mauro
  4. Nagroda za Najlepszą Rolę Męską I Krakowskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim w Krakowie dla Wojciecha Okrzesika (3 czerwca 2004 roku)
  5. I Miejsce dla Zespołu V Liceum Ogólnokształcącego (Magdaleny Bieńko i Wojciecha Okrzesika) w XI Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim im. Floriana Nowaka w Rybniku (17 lutego 2005 roku) za spektakl The Man in the Box Roberta Mauro
  6. Nagroda dla Najlepszego Aktora XI Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim im. Floriana Nowaka w Rybniku dla Wojciecha Okrzesika (17 lutego 2005 roku)
  7. Nagroda Specjalna dla Najlepszego Zespołu (Magdaleny Bieńko i Antoniny Turnau) XII Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim im. Floriana Nowaka w Rybniku (30 marca 2006 roku) za spektakl The Creation of the World and Other Business Artura Millera
  8. Nagroda dla Najlepszego Aktora XII Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim im. Floriana Nowaka w Rybniku dla Antoniny Turnau (30 marca 2006 roku)

W pracy z aktorami kółka teatralnego wykorzystujemy następujące fachowe książki:

• Theatre Games for Young Performers. Improvisations and Exercises for Developing Acting Skills – Maria C. Novelly
  • Great Scenes and Monologues for Actors – Michael Schulman, Eva Mekler
  • Scenes for Young Actors – Lorraine Cohen
  • One Act Plays for Acting Students – Norman A. Bert
  • Twenty-four Favourite One Act Plays – Bennett Cerf, Van H. Cartmell
  • Three One-act Plays – Woody Allen
  • The Actor’s Book of Scenes from New Plays – Eric Lane, Nina Shengold
  • Monologues for Teenage Girls: Love and Stuff – Susan Pomerance
  • Monologues for Young Men and Women: Teenage Mouth – Roger Karshner
Jak również wyselekcjonowane (ciekawe) sztuki:
  • A Marriage Proposal – Antoni Czechow
  • Mere Mortals - David Ives
  • Rabbit Hole - David Lindsay-Abaire
  • Time Flies - David Ives

Główne kierunki działalności kółka teatralnego w języku angielskim można ująć w następujących punktach:

• nauka języka angielskiego w niekonwencjonalny sposób,
  • rozwijanie uzdolnień i pasji młodzieży,
  • zaproponowanie uczniom interesującej formy spędzania wolnego czasu,
  • kształtowanie postawy zaangażowanej twórczo,
  • pogłębianie zainteresowania językiem angielskim oraz kulturą i literaturą angielskiego obszaru językowego,
  • podniesienie stopnia zadowolenia uczniów ze swych osiągnięć,
  • pośredni wpływ na podejmowany przez uczniów wybór przyszłych studiów (czy na Filologii Angielskiej, czy na wydziale aktorskim PWST),
  • kontynuawanie tradycji teatralnych V LO zapoczątkowanych przez Dyrektora Potoczka.

Zapraszamy na warsztatowe zajęcia Kółka Teatralnego w Języku Angielskim!!!