matematyka - tematyka

1. Fraktale

2. Matematyczne podstawy szyfrowania

 

Krótki opis:

 

1. Fraktale to obiekty geometryczne, które mają tą ciekawą własność, że są podobne do swojego kawałka (figury samopodobne). Pomimo, że występują naturalnie w przyrodzie, matematycy zainteresowali się nimi dopiero w 20-wieku przy okazji badań nad dynamika zespoloną. Od tego momentu fraktale stały się bardzo popularne, spotkał się z nimi każdy użytkownik komputera, w chwili gdy po dłuższym okresie bezczynności, załącza się screensaver. Podczas warsztatów opowiemy trochę więcej o fraktalach, skąd się biorą i jakie problemy z nimi związane rozpatrują obecnie matematycy.

 

2. Szyfry istnieją wokół nas od bardzo dawna. Bywają konieczne, gdy chcemy przekazać informację poufną, którą nie chcemy aby przeczytała (lub

zrozumiała) osoba niepożądana.  W historii nauki o szyfrach było bardzo wiele zwrotów, same szyfry ewoluowały z czasem aby oprzeć się coraz to nowocześniejszym metodom ich łamania. Podczas warsztatów przedstawimy matematyczne podstawy szyfrowania i łamania szyfrów w tym działając na przykładach.