Wszechnica Witkowskiego 2010/11

Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski

Reporterzy „Gazety Wyborczej” (głównie „Dużego Formatu”), autorzy książek historycznych. Laureaci nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy w roku 2009.

Kowalewski, GłuchowskiW ramach Wszechnicy Witkowskiego spotkali się z młodzieżą, aby opowiedzieć o najnowszej publikacji, która składa się z faksymilowej reprodukcji zeszytu Aptego oraz książki „Apte. Niedokończona powieść” .

Reporterzy „Dużego Formatu” w chwili rozpoczęcia pracy nad „Niepokojem” znali jedynie nazwisko jego autora zanotowane na okładce zeszytu. Dzięki wielomiesięcznej pracy udało im się ustalić jego pochodzenie, dotrzeć do nielicznych dokumentów poświadczających jego losy, jego ówczesnych znajomych, odtworzyć atmosferę salonów dwudziestolecia międzywojennego w Krakowie, początku drugiej wojny światowej we Lwowie, getta w Wieliczce, a w końcu obozu koncentracyjnego w Stalowej Woli. Ze względu na skąpe informacje książka przybiera na przemian formę narracji historycznej i powieści.

W 2009 roku, w Wieliczce, w domu rodzinnym państwa Piaseckich odnaleziono zeszyt z rysunkami Ryszarda Aptego ułożonymi w starannie skomponowany cykl „Niepokój”. Ilustracje pochodzące z lat 1939–1942 są niezwykle intensywnym wyrazem przerażenia z powodu zbliżającego się czasu Zagłady.

Historyczne śledztwo pozwoliło ustalić zaledwie kilka faktów na temat życia Aptego: złote dziecko dwudziestolecia międzywojennego pochodzące z rodziny adwokackiej, uzdolniony literat, muzyk i plastyk, prawdopodobnie homoseksualista, w którym kochały się setki dziewcząt. W chwili wybuchu wojny dziewiętnastoletni Apte trafia do Lwowa, gdzie studiuje muzykę – o środowisku lwowskich muzyków napisze powieść. Kolejny epizod jego życia to getto w Wieliczce, gdzie jego rodzice prowadzą salon literacki w wynajmowanym od Piaseckich domu. Apte, przeczuwając śmierć, opuszcza Wieliczkę, zostawiając niedokończony cykl „Niepokój” Polakom. Trafia do obozu w Stalowej Woli, gdzie zostaje zabity. Jego rodzice giną w Wieliczce. Syn rodziny Piaseckich, która udzieliła schronienia Aptem, trafia do obozu w Auschwitz, gdzie także ginie. Piaseccy przez prawie siedemdziesiąt lat przechowują zeszyt, nie pokazują go jednak nikomu, traktując go jak świadectwo rodzinnej traumy.

Ryszard Apte – złote dziecko żydowskiego dwudziestolecia międzywojennego, poeta, pisarz, rysownik, muzyk. Uczeń Gimnazjum Hebrajskiego w Krakowie. Jako poeta i rysownik współpracował z pismami „Okienko na świat” i „Nowy Dziennik”. W czasie okupacji napisał powieść o swoim pobycie we Lwowie, jednak jej rękopis zaginął i nigdy nie został odnaleziony. W latach 1939–1942 zrealizował cykl „Niepokój” będący jedną z najciekawszych wizualizacji Holocaustu. Zginął w Stalowej Woli w 1942 roku. „Niepokój” po raz pierwszy ujrzy światło dzienne w 2010 roku.

Prof. Marek Kordos

Marek KordosJest profesorem w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego i redaktorem naczelnym miesięcznika Delta od jego powstania. Jest wybitnym znawcą geometrii i historii matematyki, znakomitym popularyzatorem matematyki.

Prof. Marek Kordos wygłosił dwa referaty: Co zobaczyła Alicja po drugiej stronie lustra? (Referat na temat problemów z orientacją przestrzeni) oraz Ile jest gwiazd? (wykład dotyczył teorii liczb).

Dr Krzysztof Turzyński

Krzysztof TurzyńskiJest pracownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego, Katedry Teorii Cząstek i Oddziaływań Elementarnych. Jest autorem publikacji popularno-naukowych m.in. w miesięczniku Delta.

Na spotkaniu z młodzieżą wygłosił referat: LHC - po co?

Dr Krzysztof Napora

W dniu 17 lutego 2011 w ramach „Wszechnicy Witkowskiego” mieliśmy zaszczyt gościć jednego z najwybitniejszych polskich biblistów, dr Krzysztofa Naporę. Wykład nosił tytuł „Tajemnice zwojów z Qumran”.

Wykład miał raczej charakter barwnej opowieści przenoszącej nas w niesamowity świat dawnego królestwa myśli, zapisanego na zwojach papirusu, pamiętających czasy Chrystusa. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z wynikami prac naukowo-badawczych Francuskiej Szkoły Biblijnej, dotyczących jednego z najbardziej nieprawdopodobnych odkryć archeologicznych ostatnich czasów. Tłem wykładu były slajdy pokazujące te niezwykłe wydarzenia.

Krzysztof Napora SCJ, jest absolwentem rzymskiej Biblicum, oraz L’Ecole Biblique w Jerozolimie, współpracownik naukowy Oxford University, wykładowca Seminarium Duchownego w Stadnikach.

Wykład nosił tytuł „Logika w poznaniu”. Profesor Woleński w niezwykle barwny i interesujący sposób przedstawił kondycję, możliwości i jakość ludzkiej percepcji uczestniczącej w procesie logicznego konstruowania sądów dotyczących poznawanej rzeczywistości.

W spotkaniu uczestniczyły klasy humanistyczne: 1a, 1b, 2a, 3a. I choć wydawałoby się, że z definicji profilu oddziału, temat dotyczący zagadnień logicznych, nie będzie dla nich przedmiotem, to zainteresowanie poruszanymi kwestiami było wyjątkowo duże. Po zakończeniu spotkania, młodzież zgotowała profesorowi kilkuminutowe owacje.

Prof. Jan Woleński

Jan WoleńskiW dniu 23 października 2010, w ramach spotkań „Wszechnicy Witkowskiego”, mieliśmy zaszczyt gościć wybitnego polskiego filozofa, logika i epistemologa, prof. dr hab. Jana Woleńskiego.

Prof. Zofia Ciesielska

Zofia Ciesielska03 marca br. gościła u nas w ramach Wszechnicy Witkowskiego pani prof. Zofia Ciesielska. Tematem wykładu były losy Polaków zesłanych na Syberię w latach 1940-1946 na podstawie własnych przeżyć. Wysłuchaliśmy bardzo osobistych, pełnych autentyzmu wspomnień. Pani Ciesielska podzieliła się z nami swoją historią rodzinną dotyczącą tragicznych losów ojca (zamordowanego przez NKWD) i calej rodziny zesłanej na Syberię. Będąc wówczas małą dziewczynką boleśnie przeżyła pobyt na "nieludzkiej ziemi", a większość wydarzeń zapamiętała z niezwykłą drobiazgowością. Wykład wzbudził w nas duże zainteresowanie i nadzieje na powtóne spotkanie w tym gronie.