Izrael

Ze szkołą Ginsburg HaOren w Yavne w Izraelu współpracujemy już od sześciu lat. Co roku gościmy ponad stuosobową grupę młodzieży i spędzamy z nimi niezapomniane popołudnie i wieczór. W roku 2011 prawie udało nam się zorganizować wymianę, niestety bez rewizyty Izraelczyków w naszych rodzinach. W roku 2015 realizujemy projekt pt. „Krakowscy Żydzi w Izraelu”. Oficjalna nazwa projektu: „Wymiana młodzieży Kraków-Jawne”, w ramach zadania publicznego „Międzynarodowa wymiana młodzieży”, realizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja (Fundację Galicia Jewish Heritage Institute) przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. We wrześniu dziewięcioosobowa grupa naszych uczniów spędziła wspaniały, pełen wrażeń tydzień w Izraelu. Mieszkaliśmy u rodzin uczniów, zwiedzaliśmy, a przede wszystkim spotkaliśmy się z trzema Izraelczykami pochodzącymi z Krakowa. Pan Marcel Goldman, mówiący piękną polszczyzną, do tej pory czuje się Krakowianinem i Polakiem, jak i izraelskim patriotą. Nie potrafi mówić, myśląc o przedwojennej Polsce, o Żydach i Polakach, raczej o żydach i chrześcijanach bo można przecież być, tak jak On, Żydem i Polakiem równocześnie.

Prezentujemy kolaż z naszego pobytu w Izraelu nawiązując do kolażu kultur i religii jaki istnieje w Izraelu i jakim była Polska międzywojnia. Żyliśmy razem: chrześcijanie różnych wyznań, żydzi, muzułmanie.

Działalność naszej grupy, którą nazywamy „Spotkaniami polsko – izraelskimi” skupia się na odkrywaniu wspólnej przeszłości i budowaniu mostów w teraźniejszości. Uczniów zainteresowanych współpracą, nadchodzącymi spotkaniami, wymianą proszę o zgłaszanie się Librusem lub osobiście w pokoju anglistów.

Tradycję spotkań polsko-izraelskich rozpoczęła prof. Renata Skorczyńska, kiedyś nauczycielka filozofii w naszym liceum z pomocą pana psychologa Michała Niewińskiego i moją. Obecnie zajmuję się projektem wraz z prof. prof. Jackiem Dymelem i Michałem Niedźwiedziem.

Czekamy na Was,

Grażyna Zagórny