Koło Kulturalno-Regionalne

Koło Kulturalno-Regionalne prowadzone jest od 2004 roku do dziś przez prof. Andrzeja Kosa. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, na których planowane są trasy wakacyjnych wędrówek.

A oto historia Rajdów wakacyjnych V LO w latach 2004-2011.

Tradycja rajdów zrodziła się wśród uczestników Koła Kulturalno-Regionalnego, które prowadzi od 2001r oku prof. Andrzej Kos. Coroczne rajdy miały się odbywać tuż po zakończeniu roku szkolnego. Pierwszy rajd odbył się w 2004r.

Celem Koła Kulturalno-Regionalnego było rozwijanie kultury turystycznej wśród uczniów oraz zapoznanie ich z geografią polskich gór. Istotny był również aspekt etnograficzny i folklorystyczny.

Przygotowania do wakacyjnych rajdów trwają cały rok szkolny. Podczas comiesięcznych spotkań obmyślamy trasę wędrówki. Gromadzimy wiedzę o geografii, geologii, faunie i florze poszczególnych pasm górskich. Prowadzimy też zajęcia z elementami dialektologii i etnografii.

I rajd (2004)
Łabowa, Hala Łabowska, Hala Pisana, Cyrla, Rytro, Prehyba, Radziejowa, Obidza, Eliaszowka, Wysoka, Szafranówka, Berenik, Dzwonkówka, Błyszcz, Tylmanowa.

II rajd (2005)
Komańcza, Dołżyca, Kanasiówka ,Pasika, Danawa, Jaśliska, Kamień, Lipowiec, Przełęcz Dukielska, Huta Polańska, Ożenna, Konieczna, Jaworzyna Konieczniańska, Wysowa, Hańczowa.

III rajd (2006)
Komańcza, Chryszczata, Cisna, Jasło, Smerek, Połonina Wetlińska, Berehy, Rawka, Kremenaros, Połonina Caryńska, Ustrzyki Górne, Wołosate, Tarnica, Szeroki Wierch.

IV rajd (2007)
Zwardoń, Wielka Racza, Rycerzowa, Hala Boracza, Hala Lipowska, Hala Miziowa, Babia Góra, Hala Krupowa, Rabka, Turbacz, Ochotnica Górna, Lubań, Krościenko, Szczawnica, Czerwony Klasztor.

W 2008 roku wraz geografem z Uniwersytetu Jagiellońskiego Piotrem Kłapytą zaplanowaliśmy wyjazd na Huculszczyznę . Celem było zainteresowanie młodzieży muzyką i obyczajami tej grupy etnicznej. W planie były warsztaty etnograficzne prowadzone przez muzyków kapeli Czeremosz z Wierchowyny.

V rajd (2008)
Czarnohora, Dzembronia, Pop Iwan, Smotrycz, Stajki, Kotły Dzembroni, Wierchowyna, Biała Kobyła, Bukowiec, Pisany Kamień, Ihrec, Zaroślak, Hoverla, Turkuł, Jeziorko Niesamowite, Pożyżewska.

VI rajd (2009)
Komańcza, Tokarnia, Puławy, Iwonicz Zdrój, Przymiarki, Lubatowa, Cergowa, Pustelnia św. Jana z Dukli, Chyrowa, Kąty, Magura Wątkowska, Schronisko pod Mareszką. Wołowiec, Rotunda, Regietów, Kozie Żebro, Hańczowa.

VII rajd (2010)
Tarnawa Górna, źródliska Sanu, Opołonek, Sianki, Bukowe Berdo, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, Przełęcz Bukowska, Wołosate, Połonina Caryńska, Połonina Wetlińska, Rawka, Kremenaros, Smerek, Jaworzec, Feherczata, Jasło, Cisna.

VIII rajd (2011)
Związany jest z obchodami Międzynarodowych Dni Huculskich i z pamięcią o Stanisławie Vincenzu - pisarzu emigracyjnym, który napisał epopeję Huculską ,,Na wysokiej połoninie”.

Planowany:
Wierchowyna, Zamagura, Ihrec, Biała Kobyła, Pasmo Kostrzycy, Pisany Kamień, Dzembronia, Pop Iwan, Smotrec, Munczel, Ribra, Gutin Tomnatyk, Szpyci, Turkuł, Dancerze, Hoverla, Worochta.