Aktualny plan lekcji 2018/2019

Dodane przez


Obóz naukowy - DSD

Dodane przez

 

 

W dniach 12 – 16 listopada 2018 r. w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się obóz naukowy przygotowujący naszych uczniów do egzaminu z języka niemieckiego -  DSD zorganizowany przez nauczycieli języka niemieckiego: prof. Agnieszkę Wojtasiewicz, prof. Iwonę Jankowskieą-Rabiegę i prof. Pawła Pabiana.
Na zdjęciach pokazujemy mrówczą pracę i burzę mózgów w czasie pobytu na zajęciach.


Zaduszki Bluesowo-Jazzowe im. R. Zapały

Dodane przez

15 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole przepiękny koncert: "Zaduszki Bluesowo-Jazzowe im. Ryszarda Zapały"

Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje za zorganizowanie  koncertu
 prof. Edycie Jantos i prof. Sylwii Winiarskiej.

Dziękujemy bardzo artystom za niezwykłe wzruszenia i przepiękne występy, Magdalenie i Jakubowi Chodorowskim za profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację koncertu.

 

 

 

 

Zaduszki Bluesowo-Jazzowe im. Ryszarda Zapały

Dodane przez

 

Już w najbliższy czwartek zapraszamy na Zaduszki Bluesowo-Jazzowe im. Ryszarda Zapały
- tym razem wyjątkowe, bo z patriotyczną nutą.

Przed nami niezwykłe aranżacje utworów bardzo znanych i mniej znanych w wykonaniu uczennic, uczniów, absolwentek i absolwentów V LO. Zasłuchajmy się wspólnie w pieśni i piosenki nostalgiczne, lecz dające nadzieję...

Koncerty odbędą się 15 listopada o godz. 16:00 i 17:30


wtorek 13 listopada

Dodane przez

Kulminacja szkolnych obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

W dniu 13 listopada br. w auli V LO odbyła się debata historyczna „Legiony Polskie – mit
i historia”
z udziałem wybitnych historyków:  Prof. dra hab. Andrzeja Chwalby (UJ)
oraz Prof. dra hab. Mariusza Wołosa (UP).
Patronat nad tym projektem objął również nasz gość Prezes Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Prof. dr hab. Krzysztof Zamorski.

Inspiracją do przeprowadzenia debaty były bestsellerowe opracowania autorstwa Panów Profesorów: Legiony Polskie 1914-1918 Andrzeja Chwalby i Przerwana droga do Niepodległej. Kazimierz Piątek „Herwin” (1886–1915) Mariusza Wołosa.

Moderatorami byli: Michał Kucharzewski (maturzysta z kl. 3j) i Piotr Załęski (absolwent V LO).

 

Wystawa fotograficzna

Dodane przez

Z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości uczniowie Szymon Błazucki oraz Jakub Firlej  z pomocą prof. Piotra Boronia przygotowali wystawę fotograficzną ukazującą zmiany, które przeszły krakowskie ulice Starego Miasta. Porównanie ujęć sprzed 100 lat do zdjęć wykonanych w tym roku pokazuje przemiany i rozwój jakie zaszły w historycznej stolicy Polski podczas ostatniego wieku.


Pamiętamy !!!

Dodane przez

Śpiewanie HYMNU PAŃSTWOWEGO, 9 listopad 2018 r. godzina 11.11
na dziedzińcu szkolnym

 


Poranek Poezji Patriotycznej

Dodane przez

 

W piątek, 9 listopada2018 roku, w auli VLO odbył się  uroczysty „Poranek Poezji Patriotycznej”, zorganizowany w ramach szkolnych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.                                                                                                                                                                               Spotkanie przygotowali i prowadzili  uczniowie z klas 2b i 1b, pod kierunkiem swojej polonistki B.Ostchowskiej-Kos.

Prowadzący (Łucja Skolankiewicz i Józef Bartosz) oraz kilkanaście osób , które czytały wiersze,  „zbudowali” uroczysty, autentycznie wzruszający klimat i zasłużyli na słowa uznania. Wystąpili: Olga Urbanek, Ola Prochal, Maria Kolarska , Marzena Piecuch, Karol Barta, Dominik Łaciak, Franciszek Ślusarski, Kacper Zapała, Leon Duraj,  Kacper Nowak i Paweł Freitag.

   Usłyszeliśmy wiersze (lub ich fragmenty) z lat I wojny światowej,  skupione wokół tematów marzeń o wolności, walk o niepodległość, losów żołnierzy polskich, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów i mitu  Legionów Polskich. W auli naszego Liceum wybrzmiały  teksty kilku autorów, a przede wszystkim pełne emocji wiersze Józefa Mączki i Edwarda Słońskiego.
Motto spotkania: „Ta, co nie zginęła” to właśnie słowa z wiersza E.Słońskiego.                

Młodzież przywracała zbiorowej pamięci takie utwory jak „Starym szlakiem” J.Mączki, 
„O poległych ułanach” Wacława Denhoffa-Czarnockiego czy wzruszający utwór Jerzego Żuławskiego „Do moich synów”.
Zebrani usłyszeli też wiersze niemal legendarne- jak arcydzieło Jana Lechonia pt.”Piłsudski”
czy balladę Juliana Tuwima „Druskiennickie drzewa”. 
Publiczność z dużym zainteresowaniem  słuchała również o życiu dwóch wybranych żołnierzy-poetów. Pierwsza część wierszy oddawała przede wszystkim patriotyczne nastroje sprzed stu lat, a w drugiej części poetyckiego spotkania zaprezentowano garść utworów (z imponującej grupy  tekstów)  poświęconych  postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W finale znalazło się miejsce na krakowski akcent: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Kopiec Marszałka”.


 

Izrael - projekt " Różnorodność i dialog"- cd.

Dodane przez

Pamiętamy o kulminacji obchodów stulecia. Zdjęcie z III stacji na Via Dolorosa w Jerozolimie. Kaplica zbudowana w 1947 r. przez byłych żołnierzy Armii Andersa.

 

Obchody 100-lecia Odzyskania niepodległosci w V LO cd.

Dodane przez

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w ostatnich tygodniach w naszej szkole został przeprowadzony konkurs artystyczny pt. Niepodległa. W ramach obchodów święta uczniowie wykonali prace plastyczne mając na celu promowanie wiedzy o niepodległości naszej Ojczyzny. W dniu 7 listopada 2018 roku Komisja Konkursowa, w składzie Pani Profesor Anna Podczaszy, Pan Profesor Rafał Kobylec oraz uczennica klasy 2b Aleksandra Prochal, przyznała dwa pierwsze wyróżnienia dla Anny Lasek z kl 2f i Anny Trędowskiej z kl 1a oraz drugie wyróżnienie dla Józefa Bartosza z kl 2b.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

Nagrodzonym gratulujemy!